Načo je dobrá aplikácia Kniha písiem v macOS?

ZDROJ | Apple

Dnes sa pozrieme na ďalšiu natívnu aplikáciu, ktorú nám Apple pribalilo k počítaču. Ide o Knihu písiem. Ako napovedá názov, pomôže nám pri spravovaní fontov.

Klasická poučka hovorí, že v jednom diele (práci, publikácií a podobne) sa má poožívať len jeden font. Aj keď to na prvý pohľad môže vyzerať, že je to obmedzujúce, opak je pravdou. Dokument je tak prehľadnejší a samozrejme dizajnovo čistý.

Pri tvorbe máme na výber z množstva fontov (písiem), aj keď z nich zvyčajne využívame len zopár. Aplikácia Kniha písiem nám vie pomôcť práve s nimi. Apple nám v základnom balíčku dodáva relatívne dosť fontov, ale niekedy jednoducho hľadáme niečo iné. Napríklad do plagátu, alebo pri tvorbe loga.

Inštalácia a overenie fontov

V stĺpci naľavo vidíme ponuku Všetky písma, Počítač a Užívateľ. Pod týmto základným výberom sú fonty rozdelené do dvoch skupín: Dynamická zbierka a Zbierka.

Základné rozdelenie je zrozumiteľné – môžeme si pozrieť všetky písma (fonty), ktoré sme dostali s počítačom i tie, ktoré sme si sami nainštalovali. Zbierky sú delené na fonty so slovenskou diakritikou a tie, ktoré majú pevnú šírku (ako kedysi na písacích strojoch). Zvyšok zbierky môže pomôcť s výberom fontov, ak ich hľadáme pre konkrétne použitie (webové, tradičné…).

Ak chceme pridať font do systému, klikneme na tlačidlo +, nájdeme súbor s fontom a klikneme na Otvoriť.

Po nainštalovaní sa font zároveň automaticky overí a skontroluje v ňom  chyby. Písmo si tiež môžeme overiť sami, ak chceme mať istotu, že sa bude správne zobrazovať, prípadne sa nám dokument nechce otvoriť kvôli poškodenému písmu.

V aplikácii Kniha písiem vyberieme konkrétny font a na hornej lište vyberieme Súbor > Overiť písmo. V našom prípade je všetko OK.

Kontroloval som jeden z fontov, ktorý som si stiahol priamo z Apple na tejto stránke. Font San Francisco používa Apple vo svojich operačných systémoch. Upozorňujem, že font je určený pre vývojárov, nie na komerčné účely.

Pozrite siNa čo je dobrý Finder v macOS?

Ak systém nájde duplicitný font, upozorní používateľa žltým výstražným symbolom.

Vytváranie zbierok fontov

Ak si chceme vytvoriť vlastnú zbierku fontov, urobíme to jednoducho. V ľavom stĺpci úplne dole klikneme na tlačidlo +. Vytvorí sa nám panel, v ktorom si novú zbierku pomenujeme.

Ak chceme zbierku vymazať, klikneme pravým tlačidlom na vybranú položku a z menu vyberieme (v našom prípade) Vymazať „Zbierka bez názvu“.

Knižnicu písiem vytvoríme kliknutím na menu Súbor > Nová knižnica, alebo pomocou klávesovej skratky Option + Command.

Knižnicu si pomenujeme podľa potreby. Vymažeme nabehnutím na položku, ktorú chceme vymazať a klikneme pravé tlačidlo na myši.

Ďalšie užitočné funkcie

Náhľad písiem si môžeme vybrať v hornej časti ľavého stĺpca.

V prípade, že potrebujeme vytlačiť font, vyberieme ho, na hornej lište otvoríme menu Súbor > Tlač. Klávesová skratka je jednoduchšia, Command + P.

Ak potrebujeme font exportovať, označíme ho v aplikácii, otvoríme na hornej lište menu Súbor > Exportovať písma… Majte však na zreteli autorské práva k fontu a prečítajte si licenčnú zmluvu k danému fontu.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách či funkciách v systéme macOS nájdete v našej pravidelnej sérii.

Komentáre k článku