Na Marse je rušno – pozrite sa, kde všade sú všetky naše rovery a satelity

ZDROJ | NASA

Či je na Marse život, je pre vedcov ešte stále aktuálnou otázkou. Ak tam ale doteraz nikdy nebol, vďaka ľudstvu už je, minimálne v robotickej podobe. Oficiálny web NASA vám ukáže, aká rušná je reálne červená planéta a kde sa aktuálne nachádzajú všetky rovery a satelity, vrátane Persyho.

Mars je od nás síce aktuálne vzdialený zhruba 392 208 000 kilometrov, čo však vedcom nebráni v tom byť s ním v neustálom spojení. O toto prepojenie Marsu so Zemou sa stará prenosová sieť zvaná Mars Relay Network zložená z viacerých satelitov, vďaka ktorej môžeme sledovať pohyb všetkých marťanských prieskumníkov v „reálnom čase“.

Tieto lokalizačné dáta nie sú tajné, práve naopak. Vesmírna agentúra NASA sprístupnila živú mapu aktuálneho pohybu satelitov a marťanských roverov na svojej oficiálnej webovej stránke Mars Now, ktorá rozhodne stojí za návštevu.

ZDROJ | NASA

Okamžite po otvorení stránky môžete vidieť, že Mars aktuálne obieha z každej strany hneď niekoľko satelitov. Často ide o satelity skúmajúce povrch a atmosféru Marsu, ktoré však zároveň patria do spomínanej prenosovej siete Mars Relay Network.

Pozrite siDinosaurí „Google Earth“ vám ukáže, kde bolo vaše mesto pred miliónmi rokov

V živej vizualizácii tak môžete vidieť, ako napríklad satelit Trace Gas Orbiter európskej vesmírnej agentúry skúmajúci plyny na Marse živo komunikuje s najnovším marťanským roverom Perseverance vždy, keď prelieta okolo.

ZDROJ | NASA

Vizualizácia pohybu všetkých ľudských zariadení po povrchu a v atmosfére Marsu na tomto webe nie je samozrejme stopercentne „live“. NASA tu však pracuje to simuláciou reálnych dát, čo ukazuje napríklad aj zoznam minulých, posledných a budúcich preletov satelitov ponad rovery, kde môžete prakticky cestovať v čase a pozrieť sa, ako bude vyzerať konkrétny prelet napríklad v druhom septembrovom týždni.

ZDROJ | NASA

Komentáre k článku