Na čo Apple opäť zabudlo pri nových a drahých MacBookoch s M1 procesormi?

ZDROJ | Apple

Apple pred pár dňami predstavil úplne nové MacBooky Pro pre tých najnáročnejších zákazníkov. Sú extrémne výkonné, majú špičkové displeje, ale aj také množstvo nedostatkov, aké sme u MacBookov Pro nevideli už roky.

ZDROJ | Apple

Retro vzhľad nie je všetko. Od Apple by však človek očakával, že retro nepatrí do jeho dizajnového a inžinierskeho jazyka. Niektorým tech hračkám sa retro dizajn hodí, napríklad také fotoaparáty vyzerajú v retro dizajne úchvatne. Viete si ale predstaviť, že by ste dnes kúpili televízor s 5 cm plastovým rámikom okolo displeja, obrovským logom v strede pod ním a s hrúbkou aspoň 10 cm? Ťažko. Retro sa nehodí úplne všade.

Apple si to ale zjavne nemyslí a predstavilo notebooky MacBook Pro s retro výbavou… Spomínate si na rok 2016, kedy Apple predstavil MacBooky Pro prakticky bez portov? Menší model mal iba dva USB-C/Thunderbolt 4 porty, väčší ponúkal 4 takéto porty. V tom čase to bol opäť jeden z prelomových krokov, ako keď sa Apple vzdal disketovej mechaniky zo svojich stolných počítačov, či DVD mechaniky z notebookov. Doba sa predsa musí posunúť a staré musia prenechať miesto novým, lepším, výkonnejším. Logicky.

Mnohí, vrátane mňa, na tento krok šomrali a nové MacBooky sme si museli vybaviť ďalšími hlúposťami, ktoré keď si zabudnete doma, ste nahratí. Hovorím o najrôznejších adaptéroch a dockoch, ktoré rozširovali bázu jedného či dvoch USB-C portov na bočnej strane o HDMI port, čítačku kariet, klasické USB-A porty či Ethernet. Toto všetko Apple v roku 2016 z notebookov pre profesionálov vyhodil.

ZDROJ | Apple

Dnes? Dnes sa to všetko vracia. V najnovších niekoľkotisícových notebookoch nájdeme nielen menej USB-C portov (3 namiesto 4 v top verziách), ale aj HDMI port či čítačku pamäťových kariet. V roku 2021, resp. už roku 2022 nám Apple ide opäť vnucovať HDMI? Po 5-6 rokoch od jeho vyhodenia? V čase, kedy už väčšina profesionálov presedlala na nové monitory s USB-C rozhraním? V čase, kedy nové digitálne fotoaparáty/kamery majú USB-C porty pre vysokorýchlostný prenos dát z pamäťovej karty v tele fotoaparátu? Alebo už dávno vedia prenášať dáta vzduchom, cez Wi-Fi?

Komu a na čo budú tieto retro prvky? Zamysleli sa nad tým v Apple tvorcovia nového MacBooku Pro? Ťažko. Nemohli toto spraviť v roku 2017, kedy boli predstavené inovované MacBooky Pro a ľudia ešte vo veľkom mali HDMI monitory?

ZDROJ | Apple

Týmto retro okienkom sa dostávame k ešte jednej lahôdke – MagSafe. Do roku 2016 patril MagSafe jednoznačne medzi najobľúbenejšie nabíjacie porty na svete. Stačilo priložiť nabíjací port k notebooku a on sa hneď pripojil. MagSafe mal ešte jednu vlastnosť. V prípade zakopnutia o kábel, jeho trhnutia či akéhokoľvek iného nevhodného pohybu sa okamžite odpojil.

V roku 2016 prišiel ale Apple s novinkou – nabíjaním cez USB-C. Všetky výhody MagSafe zahodil do koša. Tí, ktorí mali dve tri nabíjačky – doma, v práci, v aute… proste kdekoľvek, museli si kúpiť nové USB-C nabíjačky. A kábel k tomu! Apple nemal ani toľko chochmesu, aby predával nabíjačky ako celok, s káblom. Predával a dodnes ich predáva samostatne!

ZDROJ | Apple

V nových MacBookoch pribudol ale „nový“ port – MagSafe! A hádajte čo? V balení nájdete nabíjačku aj s káblom, no ak si chcete kúpiť druhú či tretiu nabíjačku, potrebujete si kúpiť napájací kábel samostatne! Za 55 €! Nabíjačka – telo, stojí pritom 65 € (67 W), resp. 105 € (140 W). Za druhú nabíjačku k novému výkonnejšiemu MacBooku Pro tak zaplatíte 160 €! Jedinou útechou je fakt, že 140 W nabíjačka podporuje najnovší štandard USB-C PD R3.1. Čo ale bránilo tomu USB-C PD R3.1 aplikovať aj do Thunderbol 4 portu? Tento štandard je už známy. Takto na cesty budeme musieť nosiť nie jednu, ale dve nabíjačky. Zas. Alebo aspoň dva káble – USB-C-MagSafe a USB-C-USB-C, príp. USB-C-Lightning. Ďakujeme Apple!

ZDROJ | Apple

Mimochodom, všimli ste si, že v nových MacBookoch už nenájdete Touch Bar, druhý LCD displej na klávesnici, ktorý mal ponúkať rozšírené funkcie pre profesionálov? Neviem ako vy, no vo Photoshope či Lightroome radšej používam klávesové skratky, na ktoré dočiahnem prstami bez nutnosti posúvania ruky cez celú klávesnicu. Načiahnuť sa totiž na nejakú skratku či funkciu zobrazenú na Touch Bare je zdržujúce a neproduktívne. Aj toto tak Apple posiela do dejín nevydarených prvkov. Alebo sa Touch Baru dočkáme o niekoľko rokov v MacBook Pro 2026?

ZDROJ | Apple

Na čo Apple pri nových MacBookoch zabudlo?

Kým na všetkých ostatných mobilných zariadeniach od Apple nájdete dotykový displej, v MacBookoch stále chýba. Pritom dotyk Apple považuje za to najzákladnejšie na ovládanie. Stačí sa pozrieť na najnovšie iPhony či veľké iPady. Dotykový displej, ktorý by sa v lepšom prípade preklápal o 360° v MacBookoch ani tento rok nenájdeme. A ani budúci.

Notch. Koho v Apple čo napadlo, že do profesionálnych notebookov použijú tzv. notch, teda výrez v displeji aký má iPhone? Nestačí, že majitelia MacBookov musia pozerať na hnusný výrez na displeji svojho smartfónu, musia ho vidieť ešte aj na notebooku? Vo výreze pritom nie je nič iné ako webkamera. Tá síce po x rokoch konečne ponúka vyššie rozlíšenie ako 720p, no to nie je dôvod, aby bol výrez v displeji tak veľký. Iní výrobcovia nemajú problém Full HD webkameru umiestniť aj do podstatne menšieho priestoru nad displejom.

ZDROJ | Apple

Okraje. Apple sa chváli, že okraje okolo displeja sú až o 25 % menšie. Osobne by som to „až“ nahradil „len“. V súčasnosti nie je problém vyrobiť displeje s tenkými rámikmi okolo, ktoré nepresahujú niekoľko milimetrov. Apple ale stále ponúkne notebook s polcentimetrovými rámikmi okolo, nehovoriac o masívnom ráme v spodnej časti.

V notebookoch pre rok 2021, resp. 2022 by som osobne očakával nielen Wi-Fi 6, ale pokročilejšie Wi-Fi 6E. Rovnako Bluetooth 5.0 začína byť za horizontom a používa sa Bluetooth 5.2.

V dobe rozširovania 5G by tiež nebolo od veci pridať do notebooku aj 5G modem. Určite by ho ocenili mnohí používatelia, ktorí pracujú na cestách. Ušetrili by tak drahocennú energiu batérie smartfónu, ktorý im vytvára WLAN sieť. Batérie v nových MacBookoch sú podstatne väčšie a aj na jedno nabitie by na 5G sieti vydržali celý deň.

ZDROJ | Apple

Spomínané HDMI a slot na SDXC kartu je za mňa absolútna zbytočnosť a výsmech všetkým majiteľom MacBookov, ktorí práve kvôli nim siahli po príslušenstve s USB-C portami. Výsmech sú aj len 3 USB-C/Thunderbol 4 porty. Pripojíte si dva monitory, externý disk a ste nahratí. Kde si pripojím ďalší disk? Alebo tretí monitor? Opäť musím kupovať adaptéry?!

Touch Bar. Táto kontroverzná vecička je pre mňa osobne zbytočnosťou, no ak na svete existujú používatelia, ktorí ju aktívne používali, budú s novými MacBookmi nahratí.

Za čo Apple treba pochváliť?

Za vlastný ARM procesor, ktorý v testoch určite predbehne Intel aj AMD. Plusom je určite 120 Hz HDR mini LED displej, výdrž ale aj rýchle nabíjanie s 140 W nabíjačkou – za 30 minút 50 % kapacity. Nie všetko na nových MacBookoch je zlé, no vzhľadom na možnosti a schopnosti Apple by človek od profi náradia čakal podstatne viac. Hlavne za také sumy…

ZDROJ | Apple

Komentáre k článku