Môže byť elektromobil lacnejší ako spaľovák? Môže, Mercedes to dokazuje!

ZDROJ | Mercedes-AMG

Pri elektromobiloch už nie je najväčšou nevýhodou dojazd, pretože už dnes máme modely s viac ako 500-kilometrovým dojazdom. Najväčším mínusom a negatívom pre kúpu elektromobilu je tak jeho cena. Minimálne u nás, kde štát rozdal niekoľko miliónov eur na dotácie a nadlho skončil. Sú však krajiny, kde je to opačne a kde sú aj elektromobily lacnejšie, ako spaľováky.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Napríklad USA majú v pláne obrovskú dotáciu elektromobility, ktorá má za cieľ maximalizovať výmenu vozidiel na fosílne palivá za elektromobily. Aj preto sa stalo čosi, čo sme mnohí čakali už pred rokmi – elektromobily sú lacnejšie ako spaľovacie náprotivky.

Pozrite siElektromobily sú budúcnosť, hovorí Biden a predstavuje ambiciózny plán

Pravdou je, že čosi podobné funguje už dávno napríklad v Nórsku, hoci trochu inou formou. V tejto severskej krajine síce elektromobily nestoja menej ako klasické spaľováky, no vďaka najrôznejším dotáciám a zvýhodneniam sú pre tamojších občanov vo výsledku aj tak lacnejšie a výhodnejšie.

V USA sa však udialo to, že elektrický Mercedes-Benz EQS je lacnejší ako jeho súrodenec Mercedes-Benz Triedy S. Samozrejme, drobné rozdiely vo výbave či výkone človek nájde, no v zásade ide o totožné vozidlá, hlavne čo sa týka interiéru. Osobne sa prikláňam k dizajnu Triedy S, no to je už každého subjektívny pohľad.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Vo výsledku však Mercedes-Benz EQS 450+ začína na sume 103 360 USD, Mercedes-Benz EQS 580 4MATIC stojí v USA od 120 160 USD.

V USA Mercedes-Benz ponúka dve verzie Triedy S. Základom je 6-valcový S 500 4MATIC začínajúci na cene 109 800 USD. Rozdiel oproti EQS 450+ je tak hlavne v pohone oboch náprav. No inak sú si veľmi podobné.

Druhým modelom v ponuke Mercedesu v USA je S 580 4MATIC, ktorého cena začína na sume 116 300 USD. V tomto prípade je cena nižšia ako v prípade EQS 580 4MATIC, no iba do momentu, kedy si na elektrický automobil domáci neuplatnia dotáciu vo výške niekoľko tisíc dolárov.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Navyše, aby toho nebolo málo, Mercedes-Benz USA už v základe vybavuje modely EQS výbavou, za akú dajú v prípade Triedy S Američania tisícky dolárov navyše.

EQS má napríklad už v základne 20″ disky koliesk, ventilované a vyhrievané predné sedadlá, zvukový systém Burmster s 3D zvukom, natáčanie zadnej nápravy o 10°, parkovací systém, panoramatickú strechu apod.

ZDROJ | Mercedes-Benz

Mercedes-Benz S 500 4MATIC tak zrazu stojí nie 109 800 dolárov, alebo vyše 122 000 dolárov. Rovnaké navýšenie Američanov čaká aj pri modeli S 580 4MATIC. Vo všetkých prípadoch je cena v dolároch bez tamojších daní a poplatkov. V základnej cene je však započítaný poplatok za pripravenie a dovezenie vozidla zákazníkovi vo výške 1 050 USD.

Výsledkom je teda fakt, že elektromobil, a to dokonca od toho istého výrobcu, stojí menej ako jeho súrodenec na fosílne palivá. Pritom ide o rozdiel takmer 20% z ceny!

ZDROJ | Mercedes-Benz

A ako je to u nás? Cenová politika Mercedes-Benz je úplne opačná. Mercedes-Benz EQS 450+ vás vyjde na minimálne 119 802 €, model EQS 580 4MATIC stojí od 140 856 €. Vo výbave nečakajte ale nič z vyššie spomínaných prvkov. ak by ste chceli „americkú“ verziu, napríklad za EQS 450+ u nás zaplatíte okolo 134 500 €!

Naproti tomu Mercedes-Benz S 450 stojí od 106 380 € a model S 580 4MATIC stojí 128 988 €. Za elektrickú verziu v základe tak zaplatíte o zhruba 12-13 tisíc eur viac. Navyše u nás nie sú žiadne možnosti využitia dotácií zo strany štátu a tento rok sa ich už ani nedočkáme. Vzhľadom na aktuálnu politickú situáciu na Slovensku je veľmi otázne, či sa ich vôbec ešte dočkáme.

ZDROJ | Mercedes-Benz

ZdrojMercedes-Benz,Mercedes-Benz,The Verge,Autoblog

Komentáre k článku