Mobilom voláme už 30 rokov!

ZDROJ | YouTube

Práve dnes uplynie 30. rokov od prvého hovoru v mobilnej sieti, ktorý odštartoval zmenu životného štýlu a rozmach mobilných ako aj nositeľných zariadení. Hovor bol možný vďaka prvej generácii mobilnej siete NMT.

Historicky prvý hovor na území vtedajšej Československej republiky uskutočnila Dagmar Burešová a František Mikloško cez sieť T-Mobile.

V nasledujúcich tridsiatich rokoch boli používatelia svedkami viacerých míľnikov, ktoré prinášali čoraz väčšie využitie mobilných telefónov. Od jednoduchých hovorov, cez posielanie SMS správ až po streamovanie 4K videa v súčasnosti.

Rozmach nastal s príchodom sietí druhej generácie, ktorá sa označuje GSM. To bolo na pomedzí rokov 1997/1998.

T-Mobile Slovensko, predchodca Telekomu, ako prvý rozbehol aj tretiu generáciu mobilných sietí v januári 2006. Sieť, ktorú dodnes poznáme pod označením 3G, postupom rokov priniesla viaceré nadstavby a vyššie rýchlosti mobilného internetu, od rýchlosti 384 kbps až po HSPA+ nadstavbu s maximom 42 Mbps.

Pozrite siNASA a Nokia postavia na Mesiaci sieť 4G

Spolu s 3G prišla služba videohovorov, neskôr 3G začali využívať rozličné smartfóny, priekopnícka Nokia s operačným systémom Symbian, Apple s iPhonomi a ďalšie množstvo zariadení bežiace na operačnom systéme Android.

Štvrtá generácia mobilnej siete (4G/LTE) sa datuje na 15. novembra 2013. Rozbehla sa v piatich slovenských mestách (Nitra, Trnava, Žilina, Banská Bystrica, Prešov) a postupne sa rozšírila do celého Slovenska. Aj v tomto prípade prípade sa postupne zvyšovali rýchlosti a kapacita až do 877 Mbps. Práve 4G sieť výrazne zmenila používanie smartfónov. Mobilné dáta sa stali štandardom, používatelia míňajú oveľa väčšie dátové balíky na surfovanie, streamovanie, či sociálne siete.

ZDROJ | Motorola

Od minulého roku sa priebežne nasadzuje najnovšia generácia mobilných sietí, 5G. Všetko sa však začalo dnes, pred 30-timi rokmi. Samozrejme, svetové prvenstvo má niekto iný, otec mobilného telefónu, Martin Cooper. Ten uskutočnil prvý hovor ešte 3. apríla 1973, keď z ulice v New Yorku zavolal priateľovi, ktorý pracoval pre telekomunikačnú firmu.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové udalosti, zariadenia a stroje z technologického sveta.

ZdrojFacebook

Komentáre k článku