Mobilné OS a vírusy: Nafúknutá bublina alebo reálna hrozba?

Otvorené operačné systémy v mobiloch a teda aj smartfóny sa tešia obrovskej a stále narastajúcej obľube. Výhod je množstvo – veď kto by nechcel jednoducho a často aj zadarmo rozšíriť svoj mobil o fascinujúce funkcie. Popularita smartfónov žiaľ neunikla ani hackerom. V poslednej dobe sa čoraz častejšie stretávame so správami o napadnutých mobiloch a škodlivých aplikáciách. Je riziko skutočne tak vysoké, alebo ide len o marketingové ťahy tvorcov antivírusového softvéru?

Práca antivírusového programu na počítači

zdroj: goolier.com

Na počítačoch s OS Windows je antivírusový, prípadne ďalší ochranný program absolútnou samozrejmosťou. Hoci sa dá jeho nevyhnutnosti v prípade rozumného používania internetu bez rizika vyhnúť, takmer každý používateľ ho má nainštalovaný. A čo mobily? Ich množstvo je obrovské a to znamená veľké pole pôsobnosti pre hackerov a iných kybernetických útočníkov. Pozrime sa, ako sú proti nim zabezpečené jednotlivé mobilné operačné systémy.

iOS 4.3

Apple iOS

Spoločnosť Apple je známa svojím „iným“ prístupom. Odporcovia ho dokonca nazývajú diktátorským. V každom prípade, zaradeniu akejkoľvek aplikácie do obchodu App Store predchádza schvaľovací proces, často zdĺhavý. Pôvodne Apple blokoval aj aplikácie konkurujúce vstavaným programom (napríklad Operu prijal až na druhý pokus), dnes už je výrobca o niečo liberálnejší, avšak od individuálneho prijímania aplikácií neupustil. Teoreticky by sa teda nemal v App Store objaviť žiadny škodlivý softvér. Útoky na iPhone či iPad prichádzajú skôr z „otvoreného“ internetu, drvivá väčšina z nich však môže poškodiť len odomknuté prístroje po jailbreaku. Výrobca však na všetky objavené chyby pružne reaguje a s minimálnym omeškaním vydáva updaty systému. Skrátka, iOS je na tom s bezpečnosťou veľmi dobre.

Android a vírusy

zdroj: www.tablets-smartphones.com

Google Android

Systém od Googlu sa prednedávnom stal jednotkou (Google Android sa stal jednotkou medzi smartfónmi) a je známy svojou otvorenosťou. Tieto dva fakty sú ako reklama pre hackerov. Google uplatňuje absolútne liberálny prístup a na Android Market môže pridávať aplikácie ktokoľvek, kto zaplatí registračný poplatok. V súčasnosti je na Markete neuveriteľne veľa „hlúpostí“, a čo je horšie, aj škodlivých aplikácií. Len tento mesiac Google odstránil 21 škodlivých programov. Tie boli väčšinou kópiou populárnych, často platených aplikácií s „bonusom“ zdarma – schopnosťou získavať vaše osobné informácie, prípadne manipulovať s telefónom alebo ho poškodiť.

Android a vírusy

zdroj: images.fastcompany.com

Android má spomedzi súčasných systémov otázky bezpečnosti vyriešené najhoršie. Situácia si vyžaduje vážnu zmenu v prístupe Googlu, keďže bez neho sa bude s rastúcou popularitou a trhovým podielom len zhoršovať. Gigant síce rôzne systémové bugy rieši, avšak ako je známe, každý update si vyžaduje výraznú úpravu konkrétnymi výrobcami smartfónov, ktorým je táto stratová činnosť samozrejme proti vôli. Aktualizácie tak väčšinou dostane len Nexus One a Nexus S, prípadne niekoľko mobilov iných značiek.

Povolenia - webový Android Market

Kontrolovať prístup aplikácií k systémovým funkciám môžete aj cez webový Android Market

Ako sa teda chrániť? Na Markete sa objavili prvé antivírusové systémy, čoskoro bude dostupná aj slovenská aplikácia (ESET Mobile Security prichádza aj pre Android). Pýtate sa, či je táto investícia nutná? Odpoveď znie: jednoznačne nie. Môže vám síce pomôcť, avšak existuje jedno bezplatné a spoľahlivé riešenie. Pred inštaláciou každej aplikácie Android informuje používateľa o všetkých systémových nástrojoch, ktoré bude program používať. Bez schválenia požiadaviek sa aplikácia nenainštaluje ani nestiahne do prístroja. Žiaľ, väčšina majiteľov smartfónov bezhlavo a mechanicky kliká OK bez toho, aby si upozornenia prečítala. Veď ak napríklad hudobný prehrávač vyžaduje prístup na odosielanie SMS, niečo zrejme nie je v poriadku a inštaláciu treba zamietnuť. Ďalšou obranou je inštalácia len overených aplikácií s určitým počtom stiahnutí a kladným hodnotením. Kombináciou týchto činností sa poistíte proti tisícovým účtom za odoslané prémiové SMS či zničeniu zariadenia aj bez drahého antivírusového programu.

ESET Mobile Security

Ostatné systémy

Donedávna kráľ smartfónov, Symbian, tiež pozná mnoho vírusov. Na staršie verzie systému (3rd, 5th) sú však dostupné aj viaceré antivírusové programy. Naopak, nová verzia Symbianu (predtým označovaná ako Symbian^3, dnes jednoducho Symbian) sa ešte nestihla zabehnúť natoľko, aby bola pre útočníkov zaujímavá. To isté platí aj o Microsoft Windows Phone 7 a Samsung Bada. V každom prípade, bezpečnosť OS pri kúpe smartfónu zatiaľ zvažovať netreba, pri používaní by sme si však mali dávať pozor.

Komentáre k článku