Mikrovlnné zbrane „usmažia“ elektroniku

Možno si to neuvedomujeme, ale armáda s elektromagnetickou energiou kalkuluje už dávno, pričom nemáme na mysli len atómové bomby. Pri útoku jadrovou pumou je ničivý efekt okrem tlakovej vlny sprevádzaný aj elektromagnetickým impulzom, svetelnou a tepelnou vlnou a gama žiarením.

mikrovlna-v-mads

Atómová bomba je extrémnou formou nasadenia elektromagnetických zbraní, ale armády na ich vývoji pracujú už desaťročia. Pritom nejde len o deštrukciu techniky a fyzickú likvidáciu protivníka.

POZRITE SI: Japonci rozvíjajú Teslov odkaz. Preniesli vzduchom 1,8 kW

Už v roku 2007 testovala americká armáda mikrovlnný systém V-MADS (Vehicle-Mounted Active Denial System), ktorý je určený na potláčanie nepokojov nesmrtiacim účinkom. Pomocou výkonného zväzku mikrovĺn o frekvencii 95 GHz dokáže spacifikovať dav až na vzdialenosť 450 metrov tým, že vrchnú vrstvu kože zohreje na 50 stupňov Celzia. Pre porovnanie, bežná mikrovlnka pracuje na frekvencii 2,4 GHz.

Takáto zbraň namontovaná na vojenskom vozidle vyzerá síce hrozivo, ale vyžaduje priamu viditeľnosť a dá sa ľahko eliminovať napríklad kusom plechu a pod.

Ďalšia nesmrtiaca aplikácia elektromagnetických zbraní je pre stratégiu a taktiku podstatne významnejšia. V časoch, keď sú všetky sofistikované zbrane riadené elektronikou, môžu byť po jej poškodení vyradené z prevádzky.

POZRITE SI: Satelity ohrozuje kozmický odpad, zostrelí ho laserové delo

Systémami, ktoré dokážu vyvinúť silný elektromagnetický impulz, schopný vyradiť z prevádzky komunikačné, sledovacie a iné elektronické systémy, zrejme disponujú mnohé armády vyspelých krajín.

mikrovlna-f-15e

Americké letectvo napríklad vyvíja mikrovlnné zbrane v rámci programu CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project), informoval portál ARMÁDNÍ NOVINY.cz. Armáda už v roku 2009 podpísala zmluvu s firmou Boeing, ktorá sa podieľa na vývoji mikrovlnnej zbrane ako súčasť programu CHAMP.

Koncept tejto zbrane spočíva v umiestnení výkonného mikrovlnného vysielača do podzvukovej strely s plochou dráhou letu JASSM-ER (Joint Air-to-Surface Standoff Missile – Extened Range). Testy začali ešte v roku 2011 pomocou inej strely s plochou dráhou letu (AGM-86 ALCM) a o rok neskôr sa úspešne podarilo zničiť elektroniku v cieľovej oblasti.

Strely JASSM-ER môžu byť odpaľované zo stíhačiek, alebo z dronov a vďaka antiradarovej „neviditeľnosti“ stealth sú bežným radarom ťažko zamerateľné. Mikrovlnný vysielač môže byť vďaka malým rozmerom umiestnený aj priamo na palube pilotovaných strojov. Mikrovlnný lúč sa dá pomerne úzko smerovať a môže tak likvidovať presne vybrané elektronické systémy.

Americké letectvo plánovalo tieto zbrane zaradiť do výzbroje od roku 2016, ale očakáva sa, že rozpočtové škrty sa podpíšu pod oneskorenie nasadenia. Dôvodom však nie sú technické prekážky. Podľa generálmajora Toma Masiella, riaditeľa Air Force Research Laboratory je „schopnosť striel JASSM-ER reálna“ a technológia je pripravená na nasadenie v taktickom letectve.

Foto: Reuters, Lockheed Martin

Komentáre k článku