Má 100-násobný Super Resolution Zoom vôbec nejaký význam?

Nový Samsung Galaxy S20 Ultra 5G sme už testovali v našej minulotýždňovej recenzii. Keďže však jeho najväčším ťahákom je úplne nový a pomerne komplexný modul fotoaparátov na čele so 100-násobným priblížením, tentokrát sa pri príležitosti zajtrajšieho spustenia jeho predaja detailne pozrieme práve naň.

Samsung pri návrhu tohtoročnej vlajkovej lode rozhodne nestavil iba na jednoduchý recept „čím viac fotoaparátov, tým lepšie“. Rozobratie modelu Galaxy S20 Ultra expertmi z iFixit potvrdilo, že sila nového modulu fotoaparátov nebude spočívať iba v softvéri ako tomu bolo najmä v prípade minuloročných vlajkových lodí rôznych výrobcov, ale aj v novom hardvéri.

Tentokrát opomenieme parametre niektorých snímačov a zameriame sa iba na hlavný snímač s rozlíšením 108 Mpx a 48 Mpx snímač s teleobjektívom. Práve tu sa totiž ukrýva mágia, tohtoročná novinka a najväčší ťahák s oficiálnym názvom Super Resolution Zoom. O čo teda presne ide?

V priebehu posledných rokov sme už videli niekoľko úletov v podobe smartfónov, ktoré sa podobali viac na fotoaparáty alebo aj fotoaparáty, ktoré mali toho až nezvyčajne veľa spoločného so smartfónmi. Pre tie najhlavnejšie vlajkové lode však patrí, že musia odpovedať aspoň v istých medziach použiteľným rozmerom. Na ich zadnej strane teda väčšinou nenájdeme nijak zvlášť veľké objektívy, ktoré by mohli vynikať napríklad v možnostiach optického priblíženia.

Pozrite siSamsung Galaxy Z Flip – prvý funkčný ohybný displej?

Samsung však napriek tomu tento rok priniesol síce na šírku a výšku celkom veľkú vlajkovú loď, ktorá však svojou hrúbkou nijak zvlášť nevyčnievala z radu bežných smartfónov. Aj napriek tomu však nový Samsung Galaxy S20 Ultra 5G disponuje fotoaparátom, ktorý nad rámec 10-násobného hybridného optického priblíženia ponúka až 100-násobné priblíženie obrazu.

Len pre zaujímavosť, rozmerovo neporovnateľný Nikon COOLPIX P1000 ponúka len o niečo väčší 125x zoom. Ako sa teda Samsung dotiahol na takúto špičku v oblasti profesionálnych fotoaparátov? Základ celého princípu 100-násobného priblíženia v tomto prípade tkvie v teleobjektíve s 4-násobným optickým priblížením obrazu, ktorý môže byť vďaka periskopickej konštrukcii v smartfóne uložený „bokom“, resp. paralelne so zvyškom hardvéru.

Do 4-násobného priblíženia teda fotoaparát využíva optiku, od 4 do 10-násobného priblíženia je už v hre tzv. hybridný optický zoom, ktorý kombinuje optické priblíženie s orezaním obrazu snímača a vysokým rozlíšením hlavného senzoru. Do tohto bodu ešte Samsung môže hovoriť o bezstratovom priblížení. Odtiaľto, až po 100-násobný Super Resolution Zoom ide už najmä o čaro digitálneho priblíženia s čiastočnou pomocou spomínaného hardvéru.

Pozrite siČo ukrýva Samsung Galaxy S20 Ultra 5G v obrovskom fotoaparáte?

Už v spomínanej recenzii tohto modelu sme uviedli niekoľko ukážok z praxe, kde sme prešli od 0,5x priblíženia (ultrawide), až po maximálny 100x zoom. Tie teraz doplníme o ďalšie, pričom názor na výsledné zábery pri maximálnom priblížení si samozrejme môžete vytvoriť sami. Kliknutím na fotografie nižšie si ich môžete zobraziť zväčšené v galérii, ich otvorením v novom okne alebo tabe si ich môžete zobraziť v plnom rozlíšení.

Ako sme už spomenuli v hlavnej recenzii, výsledné snímky pri 100-násobnom priblížení nie sú úplným skvostom, čo nie je pri fyzickom obmedzení snímačov až takým prekvapením. Otázkou teda je, či má vôbec takáto funkcia nejaký zmysel a či sa za ňu oplatí priplatiť, napríklad ak zvažujete ako alternatívu lacnejší model Galaxy S20 alebo S20+.

Odpoveď je, ako už asi tušíte, negatívna, no má to samozrejme aj svoje „ale…“. Ak by sme to brali s trochou nadhľadu, tzv. Super Resolution Zoom je len vedľajším výsledkom faktu, že Samsung do modelu Galaxy S20 Ultra 5G osadil snímač s nezvyčajne vysokým počtom megapixelov. Hoci teda ide o najviac propagovanú funkciu tohto modelu, samotný 100-násobný zoom dôvodom na kúpu nie je.

Pozrite siCanon EOS 90D – dokonalá stredná trieda?

Je to naopak 108 Mpx fotoaparát, ktorý spájaním pixelov do obyčajnejších fotografií v rozlíšení 12 Mpx dokáže vytvárať skutočne kvalitné zábery, ako ste sa už mohli presvedčiť aj v našej recenzii. Samozrejme ako vždy aj v tomto prípade platí, že vysoký počet megapixelov ešte nerobí fotoaparát kvalitným. Samsung však toto rozlíšenie využíva už dnes veľmi rozumne a s príchodom ďalších aktualizácií je tu ešte obrovský potenciál jeho kvalitu posúvať ďalej.

Okrem toho treba spomenúť aj fakt, že hoci 100-násobné priblíženie pravdepodobne dennodenne používať nebudete a ide o mierny prestrel, menší zoom už zmysel má. Ešte aj za hranicou hybridného optického zoomu sú výsledné snímky prekvapivo použiteľné a existuje mnoho situácií, v ktorých radi využijete napríklad 20 či 30-násobný zoom, pri ktorom nedochádza až k tak zásadnému skresleniu po digitálnom priblížení obrazu.

Komentáre k článku