Ktorý MacBook Pro 13 si kúpiť? S Intelom, alebo s M1?

ZDROJ | Apple

Tento mesiac začali písať Macy novú históriu. Po prvý raz sú osadené procesormi vlastnej výroby. SoC čip M1 je navrhnutý (podobne tie ako pre iPhony a iPady) spoločnosťou Apple a postupne sa s ďalšími generáciami objaví v celej zostave Macov.

M1 sa dá momentálne kúpiť v troch modeloch – MacBok Air, Mac mini a MacBook Pro 13. V dnešnom článku sa pozrieme na posledne menovaný model. Oplatí sa kúpiť, alebo radšej siahnuť po rokmi overenej inteláckej architektúre?

ZDROJ | Apple

Výkon a technické parametere

Oveľa lepší výkon ponúka nový procesor M1. Ide o 8-jadrový CPU, 8-jadrový GPU a 16-jadrový Neural Engine, ktorý pomáha vylepšovať algoritmy strojového učenia. Intel ponúka 4-jadrové procesory s nie príliš vydarenou integrovanou grafikou Intel Iris Plus.

Pozrite siApple Mac mini a MacBook Pro 13 s procesorom M1 šokujú výkonom

Už na prvý pohľad ide o nevyrovnaný súboj a minimálne v grafike ostane silnejší Apple M1. Na druhej strane, MacBook Pro 12 s procesormi Intel momentálne ponúkajú lepšie možnosti v kapacite RAM a internej pamäte. Pri M1 môžete mať RAM s 8, alebo 16 GB veľkosťou a interné úložisko do 2 TB. S Intelom si môžete zvoliť verziu až do 32 GB RAM a 4 TB pamäte.

Apple má so svojim čipom navrch s Wi-Fi konektivitou, ktorá je v tomto prípade 802.11ax, teda Wi-Fi 6. Intel ponúka o generáciu staršiu technológiu, Wi-Fi 5.

Porovnajte si ceny Apple MacBook Pro 13 na pricemania.sk (pravidelne aktualizované)

Dizajn a rozmery

Zjednodušene povedané, najväčším rozdielom v dizajne je počet portov. Intel ponúka štyri, M1 len dva Thunderbolt 3 porty. Oba 13″ MacBooky Pro majú rovnaké rozmery a sú na výber v zhodných farebných prevedeniach (Silver, Space Gray), majú dokonca aj totožnú 61-wattovú nabíjačku.

ZDROJ | Apple

V oboch verziách sa nachádza klávesnica Magic Keyboard, Force Touch trackpad, Touch Bar, FaceTime HD kamera (s kritizovaným rozlíšením 720p), Retina displej (2 560 x 1 600 px s 227 ppi) či Touch ID s podporou Apple Pay.

Pozrite siVšetko čo potrebujete vedieť o inštalácii macOS Big Sur

Nový majiteľ MacBooku s Apple Silicon sa nebude teda nijako výrazne odlišovať od toho, ktorý má „len“ Intel.

Výdrž na jedno nabitie

Tu jasne vedie Apple M1. Výdrž batérie môže byť veľmi dobrým dôvodom na kúpu novinky, pretože podľa oficiálnych údajov zdvojnásobuje výdrž na jedno nabitie. Podľa výrobcu to je neskutočných 20 hodín, zatiaľ čo Intel má o polovicu menej (presne 11 hodín).

ZDROJ | Apple

Samozrejme, pri reálnom používaní bude výdrž o niečo menšia, ale to platí aj v prípade verzie s Intelom. Nech je ako chce, 20-hodinová výdrž prekonáva výdrž väčšiny notebookov, tabletov a pokorí aj mnoho smartfónov. Z tohto pohľadu môže byť MacBook Pro 13 s M1 zaujímavou a nečakanou voľbou používateľa, ktorý uvažoval nad iPadom Pro s klávesnicou a hľadá spoľahlivé zariadenie s dlhou výdržou batérie.

ZDROJ | Apple

Ostatné

Nový hardvér sa zásadným spôsobom líši od Intelu. Natívne aplikácie od Apple pobežia bez problémov, horšie to môže byť s aplikáciami tretích strán. To už nemá v rukách Apple, ale vývojári jednotlivých spoločností. Očakáva sa, že aktualizácie softvéru pre Mac s M1 budú prichádzať počas celého budúceho roka.

Pozrite siApple upgradol MacBook Pro 13. Okrem novej klávesnice ponúka samé recykláty

Rosetta 2 umožní spúšťať aplikácie, ktoré nie sú aktualizované pre M1, zatiaľ je predčasné hovoriť s akou úspešnosťou a spoľahlivosťou.

Cena oboch modelov je rovnaká, základná verzia s 8 GB RAM a 256 GB internou pamäťou vyjde na 1 499 €. MacBooky Pro 13 s i5 1,4 GHz sa ale v mnohych slovenských obchodoch teraz dajú kúpiť so zľavou za 1 299 €.

ZDROJ | Apple

Verdikt

Zatiaľ je novinka príliš krátko na trhu, aby sa mohol určiť jednoznačný víťaz. Viac ako inokedy záleží na tom, na aký účel bude nový MacBook Pro slúžiť a aké sú vaše najväčšie priority. Pokiaľ vám postačí 16 GB RAM, nepotrebujete z Macu spúšťať Windows a nie je pre vás životne dôležitý softvér tretích strán, nemusíte sa báť prejsť na M1 už teraz. Opatrnejší používatelia, ktorí akútne nepotrebujú nový MacBook, neurobia chybu, ak si počkajú do budúceho roku. Apple určite predstaví ďalšie modely a stihne vyladiť počiatočné problémy.

Požiadavky na 32 RAM, resp. väčšiu ako 2 TB internú pamäť, či používanie (zatiaľ) nepodporovaných aplikácii vám momentálne zaručí vernosť Intelu. Niektoré modely sa už dnes dajú kúpiť lacnejšie. Váš čas možno príde s druhou generáciou Apple Sillicon.

Porovnajte si ceny Apple MacBook Pro 13 na pricemania.sk (pravidelne aktualizované)

ZdrojApple

Komentáre k článku