Ktorá vlajková loď fotí najlepšie? Podľa vás Galaxy S7 edge

Pred necelým týždňom sme vám na TECHBOX.sk priniesli veľké porovnanie schopností fotoaparátov trojice vlajkových lodí súčasnosti. Určite si naň spomínate, veď sa okamžite stal najčítanejším článkom posledného mesiaca(!). Do súboja sme zaradili Apple iPhone 7, Samsung Galaxy S7 edge a Sony Xperia XZ. O všetkých troch ich výrobcovia tvrdia, že majú doteraz ten najlepší fotoaparát. Ako je tomu naozaj?

iphone-7-galaxy-s7-xperia-xz-1

Podľa čitateľov je najlepší Samsung Galaxy S7 edge

V pôvodnom článku, kde ste si mohli podrobne prezrieť fotografie z uvedenej trojice smartfónov, sme vás nechali i hlasovať. Rozhodovali ste tak o tom, ktorý z danej trojice je podľa vás ten najlepší. Po týždni sme sa pozreli na odpovede a vcelku nás prekvapili, hlavne ich počet, ktorý atakoval hranicu 1 000 odpovedí!

Každopádne, vyhral Samsung Galaxy S7 edge s podielom až 61,5%. Apple iPhone 7 si od našich čitateľov získal 29,3% a Sony Xperia XZ od vás dostala 9,2% zo všetkých hlasov. Ďakujeme vám, že ste sa do ankety zapojili.

Samsung Galaxy S7 a edge gal 23

iPhone 7, S7 edge alebo Xperia XZ?

Pre vás, naši čitatelia, je favorit jasný. Je to Samsung Galaxy S7 edge. Pre nás je to väčšie trápenie, keďže všetky fotky sme podrobne prešli aj pri 100% zväčšení.

Porovnanie, ako fotia tieto novinky v rôznych situáciách ste si mohli pozrieť už v pôvodnom článku, takže vás nebudeme zaťažovať opäť so všetkými. Vyberieme len pár, na ktorých ukážeme tie najzásadnejšie rozdiely a skúsime vybrať tú najlepšiu vlajkovú loď.

Pozrite siSÚBOJ | Ako fotí iPhone 7, Galaxy S7 edge a Xperia XZ?

Farby

Pri fotení počas dňa má tú najprirodzenejšiu zelenú farbu Sony Xperia XZ, čo vidieť na fotografiách Medovky lekárskej. iPhone 7 je len tesne za ňou, najhoršie z tohto porovnania vychádza Samsung Galaxy S7 edge, ktorý ju výrazne prifarbil do žlta, resp. zvolil zlé nastavenie vyváženia bielej farby.

Ukážkové fotografie v galériách či 100% crope sú vždy v poradí – iPhone 7, Galaxy S7 edge a Xperia XZ.

Na druhej strane si S7 edge výborne poradil s jemnými odtieňmi pri fotografii dymáka. Keby Xperia XZ pridala pri uzávierke pár stotín sekundy, určite by aj táto fotografia bola omnoho lepšia, hlavne farebne. Takto je veľmi tmavá na to, že bola vytvorená pri polooblačnom počasí. iPhone zvolil zlé nastavenie vyváženia bielej a tak sú farby veľmi chladné a neprirodzené.

RECENZIASony Xperia XZ – nový dizajn, laserové ostrenie a USB-C

Veľmi slušne si S7-čka poradila aj s modrou oblohou a bielymi oblakmi. Modrá je síce saturovanejšia, ako by sa patrilo, no biele oblaky sú bez výrazných prepalov. Veľmi dobre si viedol aj iPhone 7, ktorý modrú pritmavil a biele oblaky sú prepálené len na pár najexponovanejších miestach. Xperia XZ oblohu zosnímala s neprirodzenými farbami s odtieňom ružovej a v tomto porovnaní výrazne zaostáva za prvou dvojicou smartfónov.

Prekvapivo sa však Xperii XZ ale darilo pri protisvetle a mračnách, kedy scénu podala najvernejšie.

Pozrite siSony Xperia XZ už máme v redakcii, pozrite si ju

V prípade hnedej farby je na tom najlepšie iPhone 7. Prirodzené odtiene hnedej sa celkom dobre podarilo zosnímať aj Xperii XZ, no opäť by to chcelo rýchlejší čas na uzávierke. Galaxy S7 edge hnedej opäť pridal žltý odtieň (nevhodné auto nastavenie vyváženia bielej).

Pri fotografiách s bleskom je to ale naopak. Najvernejšie farby podáva Xperia XZ, ktorá scénu bleskom neprepálila. Naopak, iPhone 7 to s bleskom prehnal a zle vyvážil bielu, Galaxy S7 edge dal svetla zas málo farby sú príliš tmavé.

Zaujímavo to vyzerá aj pri košíku s paradajkami. Červená je červená v prípade Xperie XZ a slušne ju podal aj iPhone 7, hoci trochu studenšie. Galaxy S7 to opäť preháňa so žltým odtieňom, resp. teplými tónmi.

Nočné zábery a farby vo väčšine prípadov najlepšie podáva iPhone 7. V tesnom závese za ním je Galaxy S7 edge, Xperia XZ je v prípade nočných záberov na tom najhoršie. Žltá farba je u Xperie XZ až príliš žltá a neprirodzená.

Celkovo po prezretí všetkých uverejnených i neuverejnených fotografií ale môžeme povedať, že Samsung Galaxy S7 edge zábery prifarbuje, veľmi rád ide do teplých odtieňov.

Apple iPhone 7 má vernejšie podanie farieb, no ten zas ide rád do studenších tónov.

Najvernejšie podľa nás farby podáva Xperia XZ, ktorá má problém jedine pri špecifických situáciách, hlavne nočných záberoch.

Ani jeden z testovaných modelov ale nie je v podaní farieb jasný víťaz, každý má svoje muchy.

RECENZIA Samsung Galaxy S7 edge – takto má vyzerať Android smartfón

Detaily

Veľkým prekvapením pri sledovaní fotografií pri 100% crope je to, ako Galaxy S7 edge dokáže podať detaily. A to až tak, že sú neprirodzené. Nie, že by boli vyslovene zlé, no softvér S7-čky akoby pridával ostrosť po (alebo súčasne?) vytvorení záberu. Na druhej strane má vďaka tomu najmenší šum na fotografiách, čo bolo asi aj cieľom jeho tvorcov.

Niečo podobné dokážeme spraviť s fotkou z iPhone 7 v Lightroome. Vidieť to hlavne na fotke s dymákom, Pištovi, detaile hodiniek či nočných scénach.

10

14To sa však o Xperii XZ povedať nedá. Tým, že má pomerne malý snímač a na ňom viac ako 23 000 000 pixlov vidieť, prečo ostatní výrobcovia prechádzajú na čipy s menším počtom pixlov.

Rozlíšenie fotografie sa až tak výrazne nezmení, no čip s menším počtom pixlov dokáže zachytiť viac svetla a aj viac detailov. Najlepšie to vidieť nielen na 100% crope dymáka, ale aj na ďalších, hlavne makro záberoch (napríklad hodinky vyššie). Šum (nielen v prípade nočných záberov) v prípade XZ-tky je extrémny a vôbec jej nehrá do karát.

2

Najhoršie je to ale v prípade nočných záberov, kde Xperia XZ nevie podať takmer žiadne detaily. Dôvodom je nielen čip s obrovským množstvom snímacích bodov, ale aj chýbajúca stabilizácia, kvôli ktorej automatický režim nevie pracovať s dlhšími časmi uzávierky.

16

17

Xperia XZ tak kompenzuje tmavé scény vyššími hodnotami ISO, aby bol čas uzávierky čo najkratší. S rastúcou citlivosťou (ISO) ale rastie aj šum, čo môžete vidieť prakticky na každom zábere z nočnej prechádzky.

iPhone má s detailami taktiež problém, no tiež sa jedná skôr iba o nočné zábery. V tomto jasne vyhráva Galaxy S7 edge, ktorý fotky „vylepšuje“ či už počas snímania alebo až po ňom. Výsledok je ale vždy lepší, ako konkurencia.

RECENZIA Tento Apple iPhone 7 chcem, len nie v tejto farbe!

Makro zábery

Najväčším prepadákom v prípade makro fotiek je fotoaparát Xperia XZ. Také zlé detaily sme už dávno nevideli. Stačí si pozrieť 100% cropy niektorých detailov a pochopíte, o čom hovoríme. Veľmi dobre si ale vedie Galaxy S7 edge, ale aj iPhone 7.

13

Zároveň má Xperia XZ problém s ostrením na blízku vzdialenosť. Veľmi to však nejde ani iPhonu 7. Tu vyhráva Galaxy S7 edge, ktorý vie fotiť veľmi vydarené makro zábery.

Používanie v praxi

So všetkými tromi novinkami sme strávili naraz celý deň. Počas neho sme vytvorili desiatky fotografií a snažili sa o tie najlepšie zábery. Hoci sme nenatáčali video, najlepšie sa nám pracovalo s iPhonom, ktorý stačí zobudiť a potiahnuť prstom po displeji.

Okamžite sa zapne fotoaparát a je s ním možné hneď i fotiť. Nemá síce hardvérovú spúšť, no ovládanie je perfektné. Žiaľ, má úbohé nastavenia a tak musí pokročilejší používateľ siahnuť po appke tretej strany.

Hardvérovú spúšť nemá ani Samsung, no i jeho ovládanie bolo bezproblémové. Rýchle reakcie tak aplikácie, ako i ostrenia dopĺňa bohatá výbava fotoaparátu s množstvom nastavení. Navyše si však môžete fotoaparát rýchlo zapnúť dvojitým stlačením hardvérového tlačidla pod displejom aj pri vypnutom displeji.

Sony Xperia XZ ako jediná má spúšť fotoaparátu a tak s ňou nie je problém fotiť ani pod vodou, kedy majú iPhone 7 či Galaxy S7 edge problémy kvôli dotykovému displeju. Na S7 edge si však ako spúšť môžete zvoliť dvojtlačidlo hlasitosti. V prípade XZ-tka sa ale fotoaparát spúšťal najdlhšie. Ostrenie a snímanie boli zase porovnateľne rýchle, ako u konkurencie.

iphone-7-galaxy-s7-xperia-xz-5

Aká je teda odpoveď na otázku: Ktorá vlajková loď fotí najlepšie? Je to iPhone 7, Galaxy S7 edge alebo Xperia XZ? Podľa nás má najuniverzálnejší fotoaparát Samsung Galaxy S7 edge. Podáva veľmi slušné detaily, ostrí a fotí rýchlo, no s podaním farieb má dosť často problém. V tesnom závese za ním je Apple iPhone 7, ktorý nemá výrazné nedostatky, no v priamom porovnaní s S7-čkou je na tom o čosi horšie. Sony Xperia XZ je logicky na treťom mieste. Podanie farieb má síce výborné, ale v ostatnom výrazne zaostáva, čo môžete vidieť aj na vlastné oči.

Samsungu Galaxy S7 edge uďelujeme ocenenie VÍŤAZ SÚBOJA.

TECHBOX vitaz suboja

ZdrojTECHBOX

Komentáre k článku