Koss – zvuk, ktorý je súčasťou Hi-Fi revolúcie

ZDROJ | KOSS

Producentov Hi-Fi techniky, ktorí sa dokážu desaťročia sústrediť na jediný segment a po celý čas v ňom udávajú trendy, je ako šafranu. Firma Koss k ním však nepochybne patrí.

KOSS history
ZDROJ | Koss

Rodinný podnik, ktorý sa preslávil výrobou slúchadiel na storaký spôsob, založil hudobník John C. Koss v roku 1953. Spočiatku sa zaoberal prenájmom TV prijímačov nemocniciam, pôvodný názov firmy bol preto J. C. Koss Hospital Television Rental Company.

Ako muzikanta ho však lákal kvalitný zvuk, a tak sa spojil s inžinierom Martinom Langom Jr. a v roku 1958 vyvinuli prenosný stereo prehrávač, ktorý mal po stranách reproduktory. Demonštrovali ho na Wisconsin audio show v Milwaukee, zaujali však čímsi iným.

Prehrávač mal prepínač pre privátny posluch, v ktorom umožňoval nerušene počúvať hudbu cez slúchadlá pripojené ku konektoru na boku prístroja.

KOSS SP 3 02
Prvé stereo slúchadlá Koss SP/3 z roku 1958.ZDROJ | Koss

Tieto stereo slúchadlá mali byť pôvodne dodávané ako príslušenstvo prehrávača. Legendárne slúchadlá SP/3 sa však stali hitom podujatia. Bolo rozhodnuté! John Koss a Martin Lang sa začali naplno venovať vývoju slúchadiel.

Slúchadlá SP/3 mali obrovský úspech a medzi hudobnými nadšencami sa rozšíril pojem The Sound of Koss. Dovtedy sa slúchadlá používali hlavne pri komunikácii pomocou vysielačiek.

Neskôr bol model SP/3 nahradený vylepšenou verziou SP/3X s vysokocitlivými 3,5“ meničmi. Poslucháči zažívali nový rozmer personalizovaného stereo zvuku a hovorili o revolúcii v počúvaní hudby.

Približne v tom čase začal Koss používať slogan Hearing is believing (Počúvať znamená veriť).

Prvé stereo slúchadlá KOSS SP/3 z roku 1958.
Slúchadlá Koss SP/3X.ZDROJ | Koss

Aj na palube Air Force One

V roku 1962 prichádza model PRO/4. O rok neskôr sa tieto slúchadlá umiestnili na prvej priečke v hodnotení magazínu Consumer Union a okrem toho im patrí ešte jeden zaujímavý unikát. V roku 1969 si začali pasažieri na palube prezidentského lietadla Air Force One užívať zvuk cez slúchadlá Koss.

KOSS airforce1
ZDROJ | KOSS

Špičkový zábavný systém lietadla totiž ponúkal pri každom sedadle slúchadlá Koss PRO/4. Celkovo ich bolo na palube zhruba 50. Ďalšiu unikátnu technológiu priniesol rok 1968, kedy Koss uviedol prvé „samoenergetizujúce sa“ elektrostatické slúchadlá na svete ESP/6. Pre dosiahnutie špičkového zvukového profilu používali ESP/6 princíp bez prúdu, alebo princíp elektrostatického náboja.

Náboj aplikovaný na súmerné kondenzátorové platne generoval pohyb ultraľahkej vodivej membrány. Inovácia legendy PRO/4 prišla v roku 1970 v podobe uzavretých profesionálnych slúchadiel PRO/4AA. Vo svojej dobe boli považované za prvé dynamické slúchadlá schopné dodať skutočne plnú frekvenčnú odozvu a Hi-Fi výkon s pôsobivou hlukovou izoláciou.

Modernizovanú reinkarnáciu legendárnych slúchadiel, tentoraz s titánovým povrchom, ponúka Koss od roku 2003 pod označením Pro4AAT.

Slúchadlá Koss PRO4AA
Slúchadlá Koss PRO4AAZDROJ | Koss

Celé sedemdesiate roky sú slávnou etapou firmy Koss. Vyvinula a dodala na trh takmer dve desiatky modelov audiofilských a profesionálnych slúchadiel a ich inovácií. Spomeňme napríklad K/711 Red Devil (1971), PRO/5Q (1972), alebo Technician/VFR (1974). V roku 1976 Koss predstavil model PRO/4AAA vychádzajúci z ikonického zvuku PRO/4AA, avšak obohatený o rad nových konštrukčných prvkov.

Revolučné je aj nové polstrovanie slúchadiel Direct Contour Pneumalite, pri ktorom tvar vankúša odráža prirodzený tvar ucha. Tento konštrukčný profil používa Koss v mnohých slúchadlách dodnes. V roku 1979 bol John C. Koss uvedený do siene slávy Audio Hall of Fame.

Synonymum kvality

Reťazec invencií a historických kľúčových produktov pokračuje aj v ďalších rokoch. V roku 1984 sa na trhu objavujú jedny z najpopulárnejších slúchadiel súčasnosti od spoločnosti Koss, Porta Pro.

KOSS Porta PRO
Legendárne slúchadlá Koss Porta Pro z roku 1984ZDROJ | Koss

Sú dobre známe aj na Slovensku. Nadčasovosť ich konštrukcie dokazuje ich dizajn, ktorý sa za viac ako tri desaťročia nezmenil. V súčasnosti je k dispozícii aj špeciálna Česko-Slovenská edícia týchto slúchadiel, ktorú môžete výhodne získať spolu s predplatným časopisu TECHBOX. Vzhľadom na rozmery akustického meniča a otvoreného systému sú Porta Pro unikátne kvalitou reprodukcie.

Frekvenčná odozva 15-25 000 Hz a basovejšie ladenie z nich robí výborného spoločníka mladej generácie, ktorá obľubuje rockovú hudbu a ďalšie ráznejšie žánre. Špecialitou sú dve oporné miesta a prepínač „comfort zone“, ktorým je možné vhodne rozložiť tlak na uši a hlavu. Slúchadlá Koss Porta Pro je možné jednoducho poskladať a pohodlne prenášať, preto sa hodia aj k smartfónom a vreckovým prehrávačom.

Od roku 2012 je k dispozícii aj verzia Porta Pro KTC (Koss touch control), ktorá disponuje ovládačom pre zariadenia Apple na kábli.

Slúchadlá KOSS UR55
Slúchadlá Koss UR55ZDROJ | Koss

Záver 80. rokov prináša pre Koss viacero dôležitých míľnikov. V roku 1986 boli predstavené komfortné infračervené bezdrôtové slúchadlá JCK/300 a v roku 1989 ocenili americké symfonické orchestre Koss najvyššou známkou kvality. Rok 1989 však bude pamätný hlavne kvôli zavedeniu doživotnej záruky na všetky výrobky Koss.

Po registrácii produktu má jeho používateľ záruku doživotného bezplatného servisu, alebo výmeny produktu za symbolický manipulačný poplatok. V 90. rokoch uvádza Koss elektrostatické slúchadlá ESP/950 a slúchadlá QZ/100 s aktívnym potlačením hluku. Dnešná ponuka Koss predstavuje portfólio desiatok rôznych modelov stereo slúchadiel od elektrostatických top produktov, systémov redukcie šumu, až po bezdrôtové infračervené a Bluetooth slúchadlá pre prenosné zariadenia.

V posledných rokoch Koss expandoval do širšej oblasti slúchadiel s kompletnou líniou počítačových slúchadiel, doplnkov, stereo slúchadiel s mikrofónom a náhlavných súprav. Patrí tak ku kvalitatívnej špičke v branži.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 3/2016

Komentáre k článku