Koľko investoval Google v roku 2016? Viac než 732 miliónov dolárov

ZDROJ | GoogleGoogle v roku 2016

Veľké nadnárodné spoločnosti ako je Google alebo Microsoft pravidelne nakupujú zaujímavé firmy a značky. Kam teda Google v roku 2016 investoval?

BandPage

Startup bol založený už v roku 2009 s cieľom pomôcť umelcom zviditeľniť sa a zväčšiť tak predaje vstupeniek na koncerty, predmetov pre fanúšikov a priniesť priaznivcom lepší zážitok z podujatí.

Google v roku 2016
ZDROJ | FameBit

YouTube, spadajúci pod Google,sa rozhodol, že so svojou veľkou základňou nielen hudobných umelcov môže februárovou kúpou tohto startupu zvýšiť kvalitu svojich služieb. Podľa nepotvrdených informácií sa malo jednať o nákup v hodnote 8 miliónov dolárov.

Pie

Ďalším februárovým nákupom spoločnosti bol singapurský startup Pie poskytujúci podnikovú komunikačnú aplikáciu zameranú na nahradenie tej e-mailovej. Google chcel vrámci tohto nákupu začať budovať tím inžinierov v Južnej Ázii.

Pozrite siTelekom spúšťa partnerstvo s komunikačnou platformou immmr

Google v roku 2016
ZDROJ | Pie

Synergyse

Po dvojmesačnej pauze sa Google opäť pustil do nakupovania. Začiatkom mája akvizoval kanadský projekt Synergyse vybudovaný v Toronte, ktorý ponúka návod na prácu s Google aplikáciami.

Google v roku 2016
ZDROJ | Google

Zaujímavý nápad si môžete vyskúšať aj vy stiahnutím aplikácie G Suite Training. Suma nákupu opäť nebola zverejnená.

Webpass

Začiatkom júna ste si mohli prečítať v rýchlych spravách, že Google pridá do svojich set-top-boxov Fiber TV novú funkciu – Google Cast. Táto funkcia umožňuje zdieľať prakticky akúkoľvek multimediálnu aplikáciu zo smartfónu, tabletu alebo počítača priamo do TV.

Následne pár týždňov na to Google ohlásil kúpu (za nezverejnenú sumu) 13-ročnej spoločnosti Webpass, ktorá je poskytovateľom internetového pripojenia nielen pre veľké spoločnosti, ale aj pre bežných ľudí. Aktuálne je služba Google Fiber dostupná v 8 amerických mestách a v ďalších štyroch sa plánuje jej spustenie.

Moodstocks

Ďalšou zaujímavou akvizíciou bola franzúzka spoločnosť Moodstocks, ktorá má byť pre giganta prínosom najmä v oblasti rozpoznávania obrázkov.

https://www.youtube.com/watch?v=E4CqsYEKyBs

Zatiaľ nie sú známe presné plány využitia tohto startupu, možno sa však dočkáme lepších Fotiek Google alebo aktualizovaného Google Now. Hodnota nákupu nebola opäť uverejnená.

Anvato

Ďalším terčom pre investovanie giganta Google sa stala spoločnosť Anvato disponujúca platformou na kódovanie, editovanie, zverejňovanie a distribúciu videa cez mnohé ďalšie platformy.

Google v roku 2016
ZDROJ | Anvato

Akvizovaná spoločnosť by sa mala pripojiť k tímu z Cloud Platform. Technológia firmy Anvato umožňuje zákazníkom, medzi ktorých patrí NBCUniversal, MSNBC, CBS, Univision, HGTV, Bravo a Fox Sports spúšťať internetové streamy, editovať ich počas behu a vkladať do nich reklamu a iné ponuky.

Kifi

Nákupom startupu Kifi chce spoločnosť stojaca za populárnym operačným systémom Android zväčšiť svoje šance v sociálnych aplikáciách. (napríklad Spaces)

Pozrite siNevyhovujú vám skupinové konverzácie na Facebooku? Skúste Spaces!

Google v roku 2016
ZDROJ | Google

Malá spoločnosť sa ukázala nástrojom Kifi for Twitter, ktorý dokázal na základe vašich zdieľaných odkazov vytvoriť odporúčania na ďalšie webové portály, ktoré by mohli spadať do vašich preferencií.

Orbitera

Spoločnosť, zameraná na vývoj platformy slúžiacej na nakupovanie a predávanie ,,cloud-based“ softvéru, zaujala Google natoľko, že podľa špekulácií sa malo jednať o nákup prevyšujúci 100 miliónovú hranicu v dolároch.

Google chce touto akvizíciou konkurovať službe Amazon AWS, spoločnosti Salesforce a Microsoft v oblasti poskytovania cloudového business softvéru.

Apigee

Alphabet Inc, materská firma Google, kúpila ďalšiu cloudovú softvérovú spoločnosť. Tentokrát Apigee Corp. za 625 miliónov dolárov. Google by mal vďaka obchodu získať ešte väčší podiel na cloudovom biznise.

https://www.youtube.com/watch?v=LssHa1Y_i0g

Urban Engines

Google Mapy sa neustále zlepšujú a ďalej budú v progrese pokračovať aj zásluhou kúpy spoločnosti Urban Engines. Firma, ktorá je zameraná na analýzu mestskej premávky, má teda všetky predpoklady na odstránenie tranzitných problémov pre používateľov aplikácie Google Mapy.

https://youtu.be/oaCp5Tl-uAc

FameBit

Google kúpou (v nešpecifikovanej sume) spoločnosti FlameBit, chce tvorcom videí uľahčiť cestu k ich budúcim sponzorom. Môžeme ti považovať za ďalší významný krok po kúpe BandPage.

Eyefluence

Google koncom októbra oznámil akvizíciu trojročnej firmy Eyefluence, ktorá sa špecializuje na prenos pohybov očí do virtuálnych pohybov. V blízkej budúcnosti môžeme očakávať nový VR headset alebo vylepšenie aktuálneho VR headsetu Daydream View.

LeapDroid

Tím stojaci za Android emulátorom pre PC prešiel v novembri pod správu giganta Google zatiaľ s nejasným cieľom. Z  dôvodu prechodu pod Google už nebude dostupný emulátor Leapdroid ďalej podporovaný novými aktualizáciami.

Pozrite siAirDroid: vzdialená správa smartfónu na jedničku

Google v roku 2016
ZDROJ | LeapDroid

Qwiklabs

Google chce prostredníctvom spoločnosti Qwiklabs ponúkať najrozsiahlejší, efektívny a zábavný spôsob trénovania zamestnancov v oblasti produktov Google Cloud. (Google Cloud Platform and G Suite).

Google v roku 2016
ZDROJ | Qwiklabs

Cronologics

Google, vyhľadávací gigant, odkúpil tím Cronologics stojaci za úspešnými inteligentnými hodinkami z IndieGoGo kampane. Spoločnosť sa očividne snaží posilniť svoju platformu Android Wear, ktorej druhá verzia má doraziť už budúci rok.

Pozrite siMechanické hodinky Grayton Origin s inteligentným remienkom

Budeme radi za každý ďalší zaujímavý tip v komentároch, vďaka ktorému môžete príspieť k obohateniu tejto témy.

ZdrojCrunchBase

Komentáre k článku