Kedy môže prísť PlayStation 5? Stíha už Dušičky?

ZDROJ | Sony

Sony už priznala, že dve verzie PS5 prídu naraz do konca roka – ale kedy to bude?

Viac ako dvomi tuctami hrami nabitá Sony prezentácia k PlayStation 5 z 11. júna priniesla množstvo informácií a dokonca odhalila dva varianty konzoly. Ale hardvéroví fanúšikovia, ktorým ide najmä o špecifikácie boli azda sklamaní, že dve najdôležitejšie informácie chýbali – cena a štart predaja.

Vďaka existencii dvoch verzií PS5 sme už potenciálne ceny prebrali v samostatnom článku, ale teraz je na mieste odhadnúť aj možný dátum, kedy sa PlayStation 5 začne predávať.

ZDROJ | Sony

Prečo ešte nie je známy dátum predaja?

Na rozdiel od trhu smartfónov sú výrobcovia konzol konzervatívni a informácie o novom hardvéri servírujú postupne v niekoľkých vlnách. V prvej odhalia existenciu konzoly, neskôr jej dizajn, prvé hry a údaje o cene i štarte predaja prídu v poslednej vlne, po ktorej začínajú predobjednávky. Je to iná situácia, ako keď je uvádzaný nový Samsung Galaxy či iPhone a všetky fakty dostanete naraz.

V minulosti sa pre uvedenie termínov a cien využila E3 konferencia v júni (prípad PS3 i PS4), tento rok je však situácia odlišná. Sony i Microsoft totiž súperia veľmi intenzívne a sú skúpi na uvádzanie ďalších údajov skôr ako s nimi vyjde konkurencia. Každý skôr či neskôr uhne kvôli hladným hráčom a niečo prezradí: Microsoft vyšiel prvý s názvom či dizajnom konzoly, Sony s dvomi variantmi.

Cenu a termín si však strážia najdlhšie. Každý bude chcieť prísť ako prvý a mať lepšiu cenu ako ten druhý. Sony si pamätá, že štart PS4 v USA o týždeň skôr a o 100 dolárov menej jej vyhral generáciu. Aj Microsoft si pripomína rok 2013 a verí, že tentokrát to bude inak, aby mal lepší nástup do boja.

ZDROJ | Sony

Kedy môžu prísť konzoly najskôr?

V poslednom štvrťroku 2020. Nedá sa očakávať, že by výrobcovia prišli s konzolami už v lete, lebo sa budú snažiť monetizovať veľkú časť sezóny s existujúcim portfóliom. A je pomerne nereálne, že by sa ponáhľali a uviedli konzoly už v októbri. Takže môžete pokojne šetriť ešte niekoľko mesiacov.

Reálnejší termín príchodu je november, prípadne december. Pokiaľ by sme postupovali podľa logiky americkej kúpyschopnosti (tá je však sčasti otrasená súčasným vplyvom COVID-19), je potrebné mať konzoly na pultoch najneskôr na Deň vďakyvzdania. Ani nie kvôli zľavám (PS5 určite na Čierny piatok nedostane akciu) ako zvyk kupovať nové konzoly práve vtedy. Ten pripadá tento rok na 26. novembra, takže do úvahy pripadajú tri termíny štartu a tri piatky: 6.11, 13.11 a 20.11.

ZDROJ | Sony

Ktorý novembrový piatok je najreálnejší?

História PlayStation štartov v USA si pamätá termíny 10.11 (PS4 Pro), 15.11 (PS4), 17.11 (PS3). Ak bude situácia so zásobami konzol napätá, Sony pôjde s predajom von neskôr, čo by odpísalo termín 6.11. Ostávajú termín 13.11 a 20.11 – ak v Sony nie sú poverčiví na piatok 13., je tento ideálny pre štart. Ale ak bude konzol málo, stačí štartovať neskôr a preto tipujeme najviac 20. november 2020.

Bude mať PS5 globálny štart?

Ani jedna zo štyroch generácií konzol neštartovala naraz v jeden deň na celom svete. Výnimku tvorí silnejšia PS4 Pro s globálnym štartom 10.11.2016, ale to je už ďalšia konzola v línii. Ak berieme do úvahy nedostatok konzol pri štarte, globálny nástup je pomerne náročný a je lepšie ísť vo vlnách.

Otázne je napríklad Japonsko. Prvé tri generácie PlayStation vyšli najprv tam, ale PS4 meškala tri mesiace oproti USA. Vráti sa Sony ku klasickej stratégii a uvedie PS5 najprv „doma“? Alebo je vplyv americkej vetvy taký silný, že najprv odštartuje na Západe? Zatiaľ sme nevideli ani veľa japonských titulov, ktoré by nahrali v prospech skorého štartu v Nippone. Teoreticky by však Japonci mohli dostať istý náskok alebo ísť hneď po USA: preto sú ideálne termíny soboty 14.11 a 21.11.2020.

Lokálnych hráčov najviac zaujíma Európa. Pri PS3 sme sa dočkali konzoly až štyri mesiace po USA a Japonsku (opäť bolo málo kusov). Ale pri PS4 už Európa išla iba dva týždne po USA, čo je nedávny a celkom reálny príklad launchu.

V prospech globálneho štartu by však mohla napovedať globalizácia pobočiek Sony v jednu entitu. Keď existovala japonská, americká a európska vetva, každá si riešila štart konzoly samostatne. Sony však spája veľa biznis operácií i komunikačných aktivít na jednu platformu, preto je globálny štart reálny. A po skúsenostiach z minulosti (štart 29.11.2013 pre PS4) by Európe mohol vyhovovať práve 20. november 2020.

ZDROJ | Sony

Príde PS5 na Slovensko v prvej vlne?

Toto je pre nás esenciálna otázka. Zatiaľ žiadna konzola okrem PS4 Pro nemala u nás rovnaký štart. Pri PS2 a PS3 sme čakali na európsky termín a pri PS4 mali krajiny V4 samostatný dátum. Vtedy bola nastavená dvojtýždňová postupnosť: 15.11 USA, 29.11 hlavná časť Európy, 13.12 ďalšie krajiny už vrátane Slovenska.

V prospech globálneho štartu (opäť možno 20.11.2020) hovorí súčasné nastavenie Sony. Ale skladové zásoby môžu byť proti a preto je celkom možné, že Sony určí viaceré vlny predaja a Slovensko v prvej nebude podobne ako v minulosti. Tým pádom by bol reálny skôr iný piatok – napríklad taký 4.12, ak by sa opakovala situácia z PS4 štartu a dvojtýždňový odstup…

Má posun Cyberpunk 2077 dosah na štart PS5?

Niektorí hráči šípia, že posledný posun očakávanej RPG Cyberpunk 2077 zo 17. septembra na 19. novembra 2020 môže súvisieť šo štartom nových konzol. Aj samotní autori sa vyjadrujú v štýle, že Cyberpunk 2077 bude hrateľný v čase vydania už aj na nových konzolách. To by mohlo nahrávať teórii, že PS5 vyjde už pred 19.11.2020 alebo napríklad na druhý deň 20.11.2020. Na druhej strane však možno správu dešifrovať aj tak, že hra skrátka vyjde 19.11.2020 a keď nové konzoly prídu po nej, hneď bude pre ne k dispozícii.

ZDROJ | Sony

TLDR: Najskôr v druhej polovici novembra

Na základe viacerých indikátorov či skúseností z minulosti odhadujeme štart PS5 až na druhú polovicu novembra, v prípade Slovenska teoreticky na začiatok decembra. Potenciálny globálny štart napríklad 20.11.2020 nám dáva výhodu, že si môžeme kúpiť konzolu medzi prvými na svete, ale zrejme by bolo na predajniach menej kusov. Mierne posunutý štart umožní lepší manažment skladových zásob.

Samozrejme, existuje aj malinká šanca, že Sony poučená vývojom z minulosti i globálnym štartom PS4 Pro bude chcieť prísť prvá na svetový trh, predbehnúť Microsoft a staví všetky karty už na piatok 6. novembra 2020.

Ale reálnejšie je očakávať PS5 až v neskorších týždňoch novembra a v prípade Slovenska očakávať mierny odstup oproti hlavným krajinám. Na finálny termín (i cenu) si budeme musieť počkať – skôr ako na ďalšej prezentácii v auguste nám ich Sony neprezradí.

Komentáre k článku