Kde všade majú slovenskí operátori pokrytie 5G sieťou?

5G je síce na Slovensku i vo svete ešte iba v plienkach (až na výnimky v juhovýchodnej Ázii či USA), no aj slovenskí operátori už spustili svoje 5G siete či už v testovacom, alebo aj komerčnom režime. Pozreli sme sa preto na aktuálnu situáciu pokrytia 5G sieťou u nás, na Slovensku.

Pozrite si5G siete naozaj ubližujú! Cez konšpiračné teórie o ich škodlivosti

4ka

Operátor 4ka bol prvý, ktorý na Slovensku začal s 5G sieťou. Stalo sa tak už v lete 2019. Operátor však pokrýva iba malú časť (zhruba 500 m2) Banskej Bystrice na jej okraji z jedinej testovacej BTS-ky. Ako informuje Živé.sk, v apríli sa chystá 4ka spustiť sieť aj v Bratislave a všetkých krajských mestách na Slovensku.

Operátor neinformuje o presnom pokrytí formou mapy a ani nezverejnil zoznam smartfónov, ktoré testovaciu 5G sieť podporujú. Počas prezentácie bola sieť testovaná na ZTE Axon 10 Pro 5G a 5G routri ZTE.

ZDROJ | 4ka

O2

5G sieť od O2 je možné využívať iba s vybranými 16 zariadeniami v štyroch územiach Bratislavy, a to konkrétne Dúbravke, Karlovej Vsi, Petržalke a v Ružinove. Testovaciu sieť O2 spustilo začiatkom októbra minulého roka, odvtedy ju zatiaľ viac nerozšírilo. Vzrástol však počet smartfónov, ktoré sieť 5G podporujú.

ZDROJ | O2

 

Orange

Orange aktuálne nemá v prevádzke ani testovaciu, ani komerčnú 5G sieť. Jej spustenie očakávame v tomto roku, no rovnako pôjde o obmedzené pokrytie.

Pozrite siSlovenskí operátori zaplatia za nové 5G frekvencie viac ako 100 000 000 €

Telekom

Telekom spustil komerčnú prevádzku svojej 5G siete 10. decembra 2020. Telekom svoju pilotnú sieť spustil taktiež iba vo vybraných častiach Bratislavy, a to konkrétne v Petržalke, Ružinove, Novom Meste, Trnávke, Vajnoroch, Vrakuni, Podunajských Biskupiciach a Devínskej Novej Vsi, vrátane areálu VW. Po čase pokrytie ešte rozšíril aj na Kramáre, Raču a Karlovu Ves.

Najnovšie (23.2.2021) Telekom pokryl 5G sieťou už aj Staré Mesto. Aktuálne tak operátor pokrýva už 12 mestských častí Bratislavy.

Na využívanie 5G siete Telekom podporuje už 18 smartfónov.

ZDROJ | Telekom

Komentáre k článku