Jony Ive – génius, ktorého dizajn si zamiloval celý svet

Na jeho prácu sa pozeráme dennodenne, či už používame produkty od Apple alebo produkty, ktoré boli jeho dizajnom nepochybne ovplyvnené. Jony Ive svojou prácou ovplyvnil celý svet i mimo oblasti technológií a aj vďaka nemu je dnes Apple na absolútnom vrchole.

Sir Jonathan Paul Ive, KBE, HonFREng, RDI, alebo tiež Jony Ive, sa narodil 27. februára 1967 v Londýne. Jeho otec bol zlatník a starý otec inžinier. Nebolo preto zrejme žiadnym prekvapením, keď už ako malý chlapec s obľubou opatrne rozoberal všetky elektronické zariadenia v domácnosti aby zistil, ako boli vyrobené a ako fungujú.

Svoju záľubu spojil s talentom a zručnosťou pre kreslenie. Už počas strednej školy boli jeho učitelia uchvátení jeho návrhmi, ktoré podľa nich mohli ísť priamo do výroby. Pre svoj študentský projekt v druhom ročníku si vybral spätný projektor, ktorý kompletne navrhol a zostrojil sám. Výsledok bol tak dobrý, že údajne prekonával aj vtedajšie dostupné modely na trhu. Bol kompaktný a moderný, rovnako ako jeho ďalšie výtvory v spoločnosti Apple.

Ešte pred prácou v Apple však Jony Ive pracoval v londýnskej dizajnérskej agentúre Tangerine (Mandarínka), v ktorej navrhoval dizajn bežných predmetov a spotrebičov, vrátane zubných kefiek, vŕtačiek alebo záchodov. Jony Ive bol však z tejto práce frustrovaný, pretože jeho návrhy boli často príliš nákladné a príliš moderné. Pomyselným klincom do rakvy bola zrejme zákazka pre spoločnosť Ideal Standard, pre ktorú mala agentúra navrhnúť novú sériu záchodov, bidetov a umývadiel.

Pozrite siSteve Wozniak – druhý Steve, vďaka ktorému existuje Apple

V roku 1992 sa napokon Jony po dlhom presviedčaní presťahoval z Londýna do Kalifornie a v septembri toho roku začal pracovať pre Apple. V tom čase však už spoločnosti nepracoval Steve Jobs, bez ktorého sa Apple začalo postupne potápať. Po niekoľkých neúspešných produktoch (napr. Apple Newton) chcel Jony z Apple odísť. Napokon tak neurobil a po návrate Steva Jobsa do spoločnosti sa z neho stal viceprezident priemyselného dizajnu Apple.

ZDROJ | CORBIS

Steve Jobs mal vždy slabosť pre dizajn a kvalitu, preto si s Jonym okamžite padli do oka. Ich prvým spoločným cieľom bolo vytvoriť jednoduchý počítač navrhnutý od základu pre novú internetovú éru. Tak sa zrodil prvý iMac, guľatý, hravý a sympatický počítač, ktorý zadefinoval dizajnový jazyk a imidž spoločnosti.

Ako už dnes vieme, Apple nezostalo iba pri počítačoch a v nasledujúcich rokoch na čele so Stevom Jobsom a Jonym Ivom vytvorilo ikonický iPod, iPhone, iPad a mnoho ďalších produktov, ktoré si zamiloval celý svet. Za svoju prácu bol v roku 2012 ocenený anglickým šľachtickým titulom Sir, čím sa stal zrejme jediným zamestnancom Apple pasovaným za rytiera. Posledným a zároveň najväčším projektom Jonyho Iva bola nová centrála spoločnosti Apple, dnes známa ako Apple Park.

Pozrite siTakto vyzerá hotový Apple Park, ako vlastne vznikol?

Či už to bola frustrácia z rutinnej práce, nespokojnosť londýnskeho rodáka so životom v Kalifornii alebo jednoducho prirodzený kariérny krok vpred, Jony Ive tento týždeň oficiálne opustil Apple a započal novú éru s vlastnú dizajnérsku spoločnosť LoveFrom. Bude to zároveň aj nová éra pre Apple a my sa nevieme dočkať, čo Jony Ive s novou spoločnosťou a Apple s novým vedením divízie dizajnu v budúcnosti ešte prinesú.

ZdrojWikipedia,Leander Kahney - Jony Ive: The Genius Behind Apple's Greatest Products

Komentáre k článku