Je poľská myška NATEC SISKIN naozaj tichá? Porovnali sme ju s Logitech M590

Nedávno poľská spoločnosť NATEC predstavila a rovno i uviedla na trh počítačovú myšku SISKIN, ktorá má byť extrémne tichá. Zaujala ma ale aj jej cena. Deväť eur. No nekúp/neskús to! A kedže už roky používam tichú myšku M590 Silent od Logitechu, vedel som, čo znamená tichá myška. NATEC SISKIN tak vstúpila do súboja s Goliášom.

NATEC SISKIN je na prvý aj druhý pohľad bežná počítačová bezdrôtová myš. Nebyť toho, že viem jej cenu vopred, tipoval by som jej aspoň dvojnásobnú. Materiály sú síce lacnejšie a nie všetko dolieha dokonale ako v prípade Logitechu, ale cenový rozdiel je privysoký na to, aby aj mohlo.

Na druhej strane o čosi väčšie rozmery NATEC SISKIN (voči Logitech M590) spôsobujú, že sa v ruke drží o čosi lepšie. Má rovnako 6 tlačidiel (2 hlavné, 2 bočné, klikateľné koliesko a tlačidlo pri ňom). Horným tlačidlom sa mení citlivosť optického snímača – 800, 1 600 alebo 2 400 DPI.

Aj v tomto prípade na napájanie stačí jedna AA batéria. Koľko vydrží neviem, neuvádza to ani výrobca. Logitech hovorí o dlhomesačnej výdrži. Z praxe ide o viac ako polroka aktívneho používania.

Výrazným rozdielom je, že kým Logitech M590 pripojíte k počítaču či akémukoľvek zariadeniu aj pomocou Bluetooth, v prípade SISKIN musíte zvoliť iba bezdrôtový vysielač do USB. A aby toho nebolo málo, myška je kompatibilná iba s Windows 2000, XP, Vista, 7 a 8. Pri pripojení k macOS ostal systém zaskočený a myslel si, že k počítaču pripájam klávesnicu. Pre úplnosť, aj M590 od Logitechu je možné pripojiť pomocou bezdrôtového adaptéru. V oboch prípadoch pracujú vo voľnej 2,4 GHz frekvencii. Aj tu je vidieť rozdiel v cene.

NATEC SISKIN sa však pýši, že je extrémne tichá a to bol hlavný dôvod na vysúšanie. Obe myšky sme tak zobrali do najtichšej miestnosti v dome, kde intenzita „hluku“ dosahovala 33-35 dB čo sa považuje podľa tabuliek za veľmi tichú miestnosť.

V prípade Logitechu dosahovala maximálna hlasitosť klikania 50 dB, v priemere dosahovala 42 dB. V prípade myšky od NATECu ale hlučnosť pri klikaní dosahovala maximálne 53 dB a priemer bol na úrovni 45 dB. Hoci je klikanie na myške SISKIN o čosi hlučnejšie, v praxi rozdiel nespozorujete.

40 dB má predstavovať bežné hlukové pozadie, 50 dB je na úrovni bežnej konverzácie dvoch ľudí, resp. mierny dážď. 60 dB je bežný rozhovor, 70 dB je už hlučná ulica.

Podstatne väčší rozdiel sú ale ostatné tlačidlá. Logitech má rovnako tiché všetky tlačidlá na myške. Naopak, NATEC na to buď zabudol, alebo kvôli cenotvorbe to neriešil schválne. Bočné tlačidlá i tlačidlá na hornej strane sú až extrémne hlasné (v porovnaní s Logitech M590 rozdiel až 12 dB – max 64 dB). Sú tak hlasné ako na bežnej myške. A to je veľká škoda. Logitech tak ukázal, že tichá myš znamená, že všetko na myške je tiché, nie iba dve hlavné tlačidlá.

Aby som ale myšky len nechválil, obe sú len pre pravákov. Obe. Ľavorukí žiaľ nič podobné v predaji nenájdu. V prípade Logitechu môže byť mínusom i cena, ktorá je 39,00 €. To je skoro 4,5x viac, ako stojí NATEC SISKIN. Ak teda hľadáte úplne tichú myšku, Logitech je istota. Ak ale nechcete veľa investovať, skúste aj SISKIN, možno vám bude stačiť aj tichosť hlavných tlačidiel.

Komentáre k článku