Ideálne riešenie pre celú rodinu na home office? Prechod na nový Wi-Fi 6 router

Uplynulý rok dal nášmu domácemu modemu poriadne zabrať. Súbežne cez neho muselo po väčšinu dní pretekať viacero videohovorov, filmov a seriálov zo streamingových služieb i online hier. Výsledkom toho bolo mnoho spomalení, výpadkov a reštartov… Až kým mi na stole nepristál Honor Router 3.

Skupina Wi-Fi Alliance pred dvoma rokmi s príchodom štandardu Wi-Fi 6 zjednodušila názvy jednotlivých generácií Wi-Fi sietí. Čím vyššie číslo, tým novšia generácia siete. Aj keď aj táto generácia prináša posun v prenosových rýchlostiach, jej čaro vlastne spočíva skôr v jej vedľajších aspektoch.

Je to práve séria rôznych technológií zabudovaných do nového štandardu, ktorá sa stará o bezproblémovú obsluhu desiatok zariadení naraz. Schválne, skúste si teraz zrátať, koľko zariadení vo vašej domácnosti je aktuálne pripojených ku vašej Wi-Fi sieti. Okrem bežnej elektroniky nezabudnite ani na kamery, senzory, žiarovky, inteligentné spotrebiče či robotický vysávač…

RECENZIAWi-Fi 6 v celom dome? NETGEAR má riešenie, Orbi AX6000

Honor Router 3 si dokáže vďaka Wi-Fi 6 a technológii OFDMA poradiť so simultánnou obsluhou štyroch zariadení v 2,4 GHz pásme a až 16 zariadeniami v 5 GHz pásme, ktoré sa napríklad ani pri súbežnom sťahovaní súborov vzájomne neovplyvňujú a nespomaľujú.

Pozornému oku a čitateľovi určite neujde, že nami testovaný Honor Router 3 má na sebe nápis Wi-Fi 6 Plus. V tomto prípade ide o označenie pre vylepšený štandard Wi-Fi 6 spoločnosťou Huawei, ktorého výhody však pocítia iba majitelia zariadení značky Huawei/Honor. Tento štandard si netreba mýliť ani s novším štandardom Wi-Fi 6E, za ktorým už stojí Wi-Fi Alliance.

Benefity štandardu Wi-Fi 6 Plus sme si žiaľ nemali možnosť vyskúšať, benefity samotného Wi-Fi 6 však po nastavení Honor Router 3 pocítila celá domácnosť. Na zhruba dva týždne sme sa s radosťou rozlúčili s výpadkami, slabým signálom v niektorých kútoch domu a spomaľovaním siete pri záťaži a to aj napriek tomu, že samotný internet stále „tiekol“ cez ten istý Wi-Fi modem.

Domácnosť samozrejme nemáme ani zďaleka celú vybavenú zariadeniami s podporou Wi-Fi 6 sietí, tento štandard vlastne nepodporuje ani môj notebook a smartfón. Aj napriek tomu sa mi však s druhým menovaným zariadením podarilo namerať citeľný posun v rýchlostiach v rôznych kútoch domácnosti.

Pozrite siKeď Wi-Fi 6 vlastne nie je Wi-Fi 6, na čo si dávať pozor pri kúpe?

Na obrázkoch nižšie môžete vidieť snímky obrazovky z testov rýchlosti, vľavo vždy s Wi-Fi 5 routrom, vpravo s novým Honor Router 3. Prvý obrázok zachytáva test rýchlosti zhruba meter od vysielača, ďalšia dvojica testy rýchlosti vykonané v dvoch častiach dolného poschodia a posledný napokon posun v rýchlosti pred vchodom na dolnom poschodí, kde najmä v letných mesiacoch trávime s mobilnými zariadeniami veľa času a kde máme s Wi-Fi pripojením v rámci rodinného domu najväčšie problémy.

Toto samozrejme nie je devíza iba nami testovaného Wi-Fi routra Honor Router 3, podobné zlepšenie kvality siete vám môže poskytnúť v podstate akýkoľvek Wi-Fi 6, či dokonca kvalitnejší Wi-Fi 5 router. Podstatný je ale v tomto prípade pomer medzi odporúčanou cenou 69,90 €, špecifikáciami a kvalitou. V tomto pomere má Honor Router 3 aktuálne len pramálo konkurencie.

Tento model navyše nezaostáva ani v oblasti softvéru, kde poskytuje samostatnú mobilnú aplikáciu AI Life pre kontrolu prenosových rýchlostí, manažment siete pre návštevy, nastavenie prístupu k Wi-Fi sieti pre určité zariadenia v určitých hodinách a samozrejme aj rodičovské nastavenia.

Aplikácia AI Life nepatrí medzi tie najkrajšie, ani najbohatšie na funkcie. Obsahuje však drvivú väčšinu funkcií, ktoré by ste mohli od bežného domáceho Wi-Fi routra požadovať. Aplikácia je navyše na rozdiel od mnohých obdobných aplikácií konkurencie kompletne lokalizovaná do slovenčiny.

Jedným z najdôležitejších prvkov tejto aplikácie sa počas môjho testovania stal prepínač záložnej siete Wi-Fi 5. Spomedzi tuctu zariadení sa totiž v našej domácnosti našiel starší notebook s lacným sieťovým adaptérom, ktorý Wi-Fi sieť testovaného Honor Router 3 vôbec nevidel. V aplikácii stačilo prepnúť vypínač a router sa takmer okamžite objavil v ponuke dostupných sietí aj na tomto problémovom notebooku.

Honor Router 3 je okrem tohto všetkého navyše pripravený aj na tvorbu tzv. Mesh sietí. Do domácnosti si tak stačí dokúpiť druhý kúsok toho istého (alebo kompatibilného) modelu a pokrytie Wi-Fi rozšíriť aj do ďalších slepých zón a kútov izieb. Ak už druhý Wi-Fi router doma máte, pomocou aplikácie AI Life môžete skontrolovať a odstrániť ich prípadné vzájomné prekrývanie a rušenie.

Vrátenie testovaného kusu po dvoch týždňoch ma prinútilo obzrieť sa po aktuálne dostupných a cenovo rozumných sieťových riešeniach, pri ktorých sa už oplatí investovať rovno do postupne prichádzajúceho štandardu Wi-Fi 6. Honor Router 3 bude nepochybne patriť medzi modely, ktoré zostanú v užšom výbere aj bok po boku s raz tak drahými modelmi od konkurencie.

Honor Router 3 si môžete zakúpiť aj v predajnej sieti NAY, alebo si ho nechajte pohodlne doručiť priamo až domov.

Komentáre k článku