Hlasoví asistenti sú budúcnosť, preto sa učia stále viac

ZDROJ | marketingland.com

Ovládanie inteligentných zariadení hlasom má nesporné množstvo výhod. Vyskúšali ste už svojho hlasového asistenta v smartfóne alebo slúchadlách?

Mohlo by sa zdať, že hlasoví asistenti sú doménou smartfónov od roku 2011 kedy Apple predstavili Siri, no história ovládania hlasom je poriadne bohatá. Vôbec prvá technológia ovládaná hlasom datuje rok 1911. Išlo o hračku s názvom Radio Rex. Zo zelenej búdy vyšiel pes po tom, čo ste vyslovili slovo Rex.

Ďalším významným krokom vo vývoji hlasových asistentov bol IBM Shoebox, ktorý rozoznal 16 slov a číslice od 0 po 9. Išlo o počítač, ktorý by sa v tej dobe mohol nazvať osobným. Predstavený bol v roku 1962 na Seattle World Fair. IBM prvý osobný počítač, ako ho poznáme dnes, predstavilo približne 20 rokov neskôr.

ZDROJ | towardsdatascience.com

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia Carnegie Mellon University v Pittsburghu za výdatnej podpory Ministerstva obrany Spojených štátov Amerických vyvinula Harpy-ho, ktorý mal slovnú zásobu okolo tisíc slov, čo je na úrovni približne trojročného dieťaťa. Rovnaký vedecký tím onedlho predstavil riešenie, ktoré už dokázalo rozpoznávať nie len jednotlivé slová, ale aj jednoduché vety, resp. skupiny slov. 

Na bránu novodobej histórie digitálnych hlasových asistentov sa začína klopať v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, kedy sa technológia, ktorá dokázala reagovať na ľudský hlas začala používať v počítačoch od IBM alebo Microsoftu. 

Pomyselná brána novodobej histórie hlasových asistentov sa definitívne otvorila v roku 1994, kedy vo veľmi rannej fáze toho čo poznáme dnes, IBM vo svojom mobilnom telefóne Simon ponúklo digitálneho hlasového asistenta. Vstup do mainstreamu sa však nekonal.

ZDROJ | time.com

Ovládanie hlasom sa podarilo spopularizovať až spoločnosti Apple, keď v októbri 2011 spolu s iPhone 4S predstavila Siri. Ako je to u spoločnosti s logom nahryznutého jablka zvykom, nešlo o niečo vyvíjali od piky. Apple kúpilo v roku 2010 spoločnosť Siri Inc, ktorá pôvodne vystupovala pod značením SRI International a bola dotovaná DARPA a Ministerstvom obrany Spojených štátov Amerických.

iPhone 4S – prvý s integrovanou SiriZDROJ | Apple

Ak ste sa s hlasovým asistentom vo vašom inteligentom zariadení niekedy zabávali, zrejeme ste postrehli, že jeho reakcie sú tak rýchle, ako kvalitné pripojenie na internet máte. Aj keď existujú odvážne vízie toho, že hlasový asistent bude operovať len na zaradení, dnes stále potrebujete byť online. Vaše príkazy sú odosielané na vzdialený cloud, kde sa príkaz porovná, vyhodnotí a riešenie sa pošle späť do vášho zariadenia. 

ZDROJ | itsecurityguru

Celý proces je postavený na strojovom učení, teda čím viac asistenta používate, tým je inteligentnejší, presnejší a rýchlejší. Umelá inteligencia by mala byť až tak vyspelá, že ak požiadate asistenta, aby vám z hudobnej knižnice vybral žáner country, no miesto toho spustí pop, stačí povedať stop a asistent pochopí, že pochybil. 

Nevýhodou je, že aj keď chcete asistenta používať na operácie, ktoré sa dejú vyslovene vo vašom zariadení, napríklad vytáčanie telefónneho čísla, aj tak musíte byť online.

Pozrite siUnikli nahrávky z Google Asistenta, niektoré vznikli bez vedomia používateľov

Ak ste sa doteraz hlasovým asistentom vyhýbali len preto, že nerozumejú Slovenčine, vyskúšajte ich. Stačí vám pomerne jednoduchá slovná zásoba anglických slovíčok. Dokonca aj s naozaj mizerným prízvukom vám bude asistent pomerne dobre rozumieť. Spoločnosti dešifrovaní prízvuku či slangu intenzívne pracujú. Za ostatnú dobu sme viackrát písali o tom, že príkazy asistentov spoločnosti prepisujú a používajú na učenie strojov.

Pozrite siAmazon vás nahráva a záznamy prepisuje, priznali zamestnanci

 Inteligentné zariadenie s hlasovým asistentom neustále počúva. Striehne na príkaz, ktorý ho má aktivovať. Keď ho prebudíte, spýta sa ako pomôcť. To, že ste otázku či príkaz ukončili rozpozná na základe dlhšej alebo dlhej pauzy. Preto je dobré na asistento v rozprávať jasne, zreteľne a primerane rýchlo, resp. dynamicky. Dajte však pozor, aby ste nerozprávali prirýchlo.

Momentálne medzi najpoužívanejších a najpopulárnejších hlasových asistentov patrí Siri, Alexa (alebo Echo), Cortana, Bixby a Google Asistent. Magazín reviews.com sa bližšie pozrel na všetky a vyhodnotil tri najlepšie.

ZDROJ | Wccftech

V kategórií kompatibility jednoznačne dominovala Alexa. Tá disponuje technológiou porovnávania hlasov, dokáže ju používať aj viacero ľudí na jednom zariadení, vie okamžite prekladať do cudzích jazykov a jej najsilnejšou zbraňou je, že ju nájdete na viac ako 7 400 zariadeniach internetu vecí. Naopak trochu smutné je, že rozumie len trom jazykom. 

V teste v kategórií najlepšieho reagovania vyhral Google Asistent. Rovnako na jednom zariadení rozpozná viacero hlasov, dokáže okamžite prekladať, nájdete ho na približne tisícke zariadení internetu vecí a rozumie 4 jazykom. Ako Alexa, tak Google Asisten, majú v nastaveniach možnosť zakázať nahrávanie vašich príkazov a zasielať ich do materských firiem na analýzu, respektíve na podporu učenia asistenta. 

ZDROJ | eMarketer

Najpopulárnejšia je Siri. Dôvod? Je najviac tlačená svojou materskou spoločnosťou. Na jednom zariadení rozumie viacerým používateľom, dokáže okamžite prekladať, nastavenia má veľmi limitované, aj v otázkach súkromia, a nájdete ju na približne 50 zariadeniach internetu vecí. Exceluje však v množstve jazykov, ktorým rozumie. Je ich až 21. Slovenčine a Češtine však nie. 

Alexa je v porovnaní s ostatnými hlasovými asistentmi trošičku špecifická. Jej domovským prostredím totiž nie je smartfón. Samozrejme, môžete Alexu používať na telefónoch s Androidom pomocou aplikácie, no domácim prostredím tohto asistenta sú primárne vychytávky pre domácnosť, či slúchadlá. 

ZDROJ | Amazon

Významným benefitom je, že dokáže plniť viacero príkazov v rade bez toho, aby ste ich museli opakovane zadávať. Teda vypýtať si z kalendára prehľad na aktuálny deň, spustiť hudbu a vyhľadať niečo na internete, môžete zadať Alexe ako jeden príkaz, nemusíte ju opätovne budiť. 

Ako sme už vyššie spomenuli Alexu nájdete na približne 7 400 typoch zariadení internetu vecí. Je teda jasné, že sú jej bližšie príkazy a úlohy, ktoré nie sú až tak typické pre inteligentné mobilné zariadenia. Naviac, nakoľko je Alexa z dielne Amazonu, nakupovanie je s ňou extrémne jednoduché.

Pozrite siAmazon Alexa na každom kroku? To nie je vízia, ale dnešná realita

Google Asistent má obrovské ambície. Internetový vyhľadávač sa v závodení hlasových asistentov kdesi flákal a akosi dlhšie mu trvalo, kým pochopil, že má v rukách obrovské množstvo informácií, ktoré dokáže zužitkovať. Ale už sa chytil.

Zrejme najsilnejšou zbraňou tohto asistenta je, že je najbližšie k tomu, aby sa plnohodnotne používal offline. Pixel smartfóny budú vybavené technológiou, ktorá dokáže pre asistenta skomprimovať dáta až na jednu dvadsať pätinu bez straty kvality. V hrubom prepočte to znamená, že aktuálne 2 GB dát asistenta na cloude, by zaberali s v smart zariadení len 80 megabajtov. 

Z porovnaní práve tento asistent vychádza ako ten, ktorý sa najrýchlejšie učí a robí najmenej chýb. Je to pomerne logické, vzhľadom na obrovské množstvo dát, ktorými Google disponuje. Aj vďaka nim dokáže Google Asistent na jeden povel zrealizovať hneď niekoľko úkonov. Na rozdiel od Alexy však pomerne špecifických.

Pozrite si8 dôkazov, že Google Assistant je asistentom ako z budúcnosti

Na prezentácií najnovších schopností Google Asistenta umelá inteligencia zvládla z foto albumu vybrať fotografie z konkrétneho výletu, na základe metadát, z nich jednu konkrétnu, asistent ďalej mal vybrať fotografiu zvieraťa, a poslať ju na konkrétnu emailovú adresu. Takýto sled úloh je pre umelú inteligenciu výrazne komplikovanejší, než tri nesúrodé úlohy v rade.

Skutočne stojí úspech Siri len na dobrom marketingu? Určite nie, no má trochu špecifické postavenie. Apple, tak ako je to spoločnosti vlastné, si svojho hlasového asistenta drží nakrátko. Pridať do Siri aplikáciu tretej strany? Nepodarí sa vám to. Áno, viete pomocou Siri spustiť napríklad Spotify, no tam kompatibilita aplikácie s asistentom končí.

Pozrite siČo je to Siri, virtuálna hlasová asistentka od Apple?

Na druhej strane, Apple ponúka stále viac služieb a vlastných riešení, preto ak vám práve tento asistent najvac vyhovuje, dostanete k nemu takmer všetko čo potrebujete. Budete vás to však stáť možnosť voľby. 

Presne z týchto dôvodov sa tiež nebudete tešiť z ovládania hlasom napríklad inteligentnej toaletnej misy. Teda nie tak skoro. Zatiaľ čo iných hlasových asistentov využívajú aj startupy na svoje viac či menej šialené gadgety, Apple Siri pustí len do overených produktov. 

ZDROJ | Apple

Samsung sa v roku 2017 rozhodol zapojiť do sveta hlasových asistentov s vlastným riešením. Predstavil Bixby-ho. Zatiaľ čo ostatní asistenti využívajú takmer výhradne mikrofón, aby si plnili svoje úlohy, Bixby pracuje aj s kamerou, vďaka čomu dokáže identifikovať objekty.

Zatiaľ je v pomerne rannej fáze svojej existencie a primárne používateľom pomáha v navigácii v zariadení, či organizácii dňa. Samozrejme, aj toto riešenie je postavené na strojovom sa učení, teda Bixby je o to múdrejší o čo viac ho používate. Ako už aj pri vyššie spomenutých asistentoch na jednom zariadení rozoznáva rôzne hlasy a dokáže na ne personalizovane reagovať.

S Bixbym zvládne elementárne úlohy, napríklad prečítať príchodzie správy bez toho, aby ste vzali telefón do ruky, no aj tie komplikovanie, povedzme pridať selfie na Instagram. Tento hlasový asistent si rozumie s viacero aplikáciami, ktorých zoznam nájdete v menu asistenta pod položkou Čo vie Bixby robiť.

ZDROJ | Samsung

Bixby Vision pomocou kamery identifikuje čo vidí a pridá potrebné a zaujímavé informácie. Tiež preloží snímaný text, dokáže vyhľadávať v ponuke obchodu, identifikuje jedlo a jeho kalórie, pomôže vyskúšať makeup alebo rozpozná víno vďaka aplikácii Vivino.

Bixby ďalej ponúka Bixby Home, kde dokáže vytvoriť prostredie záložiek, ktoré vás najviac zaujímajú. Tiež dokáže vytvárať Rutiny, ktoré sú veľmi podobné IFTTT. Teda spúšťa naprogramovaný sled úloh, napríklad keď prídete na konkrétne miesto.

Pozrite siSamsung Bixby chce byť konkurent pre Siri, Assistatnt či Alexu

Používatelia Microsoft zariadení môžu svoje PC, notebooky alebo tablety ovládať hlasom pomocou Cortana. Tiež sa dá nainštalovať na zariadenia s operačným systém Android. Keď ju prvýkrát spustíte ponúkne vám primárne spravodajstvo a predpoveď počasia.

Cortana používa vyhľadávač Bing, pomocou ktorého vám vie ponúkať synonymá, definície či preklady slov. Ak si nie je istá otvorí kartu s prehliadačom. Ak tomuto hlasovému asistentovi povolíte prístup k vašej polohe, naplánuje vám tiež cestu do práce. Tiež ale vie nájsť program kín v okolí či autobusovú zastávku.

ZDROJ | Microsoft

Vrámci vášho zariadenia dokáže tiež vyhľadať súbory a dokumenty vytvorené za posledné dni. V prípade, že vytvárate novú udalosť v kalendári, sama sa vie dopytovať potrebných informácií. Cortanu viete aktivovať vo vyhľadávacom riadku a ak váš zariadenie nemá mikrofón, viete s asistentom komunikovať aj písanými príkazmi.

Pozrite siBude Cortana odpoveďou Microsoftu na Siri a Google Now?

Hlasových asistentov je viacero. Alibaba Group ponúla AliGenie, BlackBerry má BlackBerry Asistenta, zaujímavý je Mycroft, ktorý je opensource, a mnoho ďalších. Pri alternatívnom výbere však treba počítať s nedokonalosťami, ktoré vyplývajú z malosti hlasového asistenta.

Zdrojmycroft,wired.com,reviews.com,wonderopolis.org,wikipedia.org,ileriseviye.com,lifewire.com,makeuseof.com,lifewire.com

Komentáre k článku