Hľadáte elektrickú kolobežku na leto? Vytipovali sme pre vás 9 modelov

Aj keď tomu možno aktuálne počasie nenasvedčuje, leto je skutočne za rohom a k tomu už v posledných rokoch akosi patrí aj mánia elektrických kolobežiek. Ak chcete v letných mesiacoch spoznávať vaše okolie či cudzie mestá s vetrom vo vlasoch, určite neprehliadnite týchto 9 modelov elektrických kolobežiek, ktoré bez problémov kúpite aj v slovenských e-shopoch.

Elektrické kolobežky zažili predminulé leto obrovský boom a vďaka zdieľaným službám si popularitu udržujú dodnes. Ak vás už ale nebaví pomerne drahé požičiavanie cudzích kolobežiek, za menšiu investíciu môžete mať doma aj vlastnú, ktorú môžete nosiť v kufri auta a tento jednostopový gadget využívať napríklad aj na dopravu v rámci „poslednej míle“.

Vďaka popularite tejto kategórie nájdete v ponuke slovenských internetových obchodov doslova desiatky rôznych značiek a modelov elektrických kolobežiek. Ako si teda vybrať tú správnu? Rozhodujúcich je niekoľko parametrov, ako aj to, na aké účely a pre koho elektrickú kolobežku kupujete.

Najbežnejšie elektrické kolobežky zvyčajne disponujú jedným elektromotorom s výkonom do 350 W, ktoré dosahujú maximálnu rýchlosť 20-25 km/h. Dojazd takýchto kolobežiek sa môže rátať na 10, 30 a výnimočne aj na 45-60 kilometrov, skutočný dojazd ale závisí od terénu, štýlu jazdy a hmotnosti človeka.

Pri výbere elektrickej kolobežky s maximálnou rýchlosťou viac ako 25 km/h je už potrebné dbať na vyhlášku 134/2018 Ministerstva dopravy a výstavby SR o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. Takéto modely sa už svojimi parametrami radia do kategórie vozidiel typu L, s čím sa v prípade ich využívania v cestnej premávke spája napríklad aj potreba vlastnenia vodičského oprávnenia alebo schválenie prevádzky kolobežky v cestnej premávke.

Pozrite si5 projektorov do 489 € nie len na MS v hokeji

Pri výbere konkrétneho modelu v konkrétnom e-shope by ste si napokon mali dávať pozor aj na originalitu a pôvod produktu. Elektrická kolobežka by mala byť homologizovaná pre náš trh a teda mala by spĺňať určité technické, bezpečnostné a kvalitatívne štandardy, ktoré môžu produkty neoficiálne dovezené na Slovensko obchádzať. Na záver nezabudnite ani na prilbu a chrániče, bez ktorých by ste sa na kolobežku nemali púšťať bez ohľadu na jej výkon a maximálnu rýchlosť.

Pozrite si aj ďalšie tipy na cenovo dostupné produkty zo série Hlboko do vrecka a ďalšie produkty zo série Tipy na produkty.

Bluetouch BT350

Prečo kúpiť?

Ideálny model na každodenné jazdy v rámci mesta. Bluetouch BT350 ponúka dojazd až 60 kilometrov na jedno nabitie, pričom váži len 18,5 kilogramu. Jej konštrukcii nechýbajú ani LED svetlomety na prednej i zadnej strane, bezpečnostný zámok na riadidlách či USB port pre nabíjanie smartfónu alebo tabletu. Fanúšikov série Need For Speed navyše očarí modrým podsvietením, ale aj maximálnou rýchlosťou jazdy až do 35 km/h.

Prečo nekúpiť?

Ak si elektrickú kolobežku kupujete iba na krátke cesty typu „do neďalekých potravín a späť“, Bluetouch BT350 pre vás môže byť zbytočne drahou voľbou so zbytočne dlhým dojazdom.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

City Boss RX5

ZDROJ | City Boss

Prečo kúpiť?

Kompaktná kolobežka City Boss RX5 s hmotnosťou len 17,3 kilogramu uvezie až 100 kilometrov na vzdialenosť do 35 kilometrov, čo je na krátke jazdy v rámci mesta tak akurát. Kolobežka ponúka tri rýchlostné režimy až do 35 km/h, displej a tempomat na udržiavanie konštantnej rýchlosti. Kolobežke nechýbajú ani predné a zadné svetlomety a USB port na nabíjanie smartfónu či tabletu.

Prečo nekúpiť?

Mínusom je pomerne dlhé nabíjanie, zhruba 5-7 hodín a chýbajúca ochrana voči vode, vďaka ktorej by ste sa o kolobežku nemuseli báť, ak by vás náhodou počas cesty zastihol dážď.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Kugoo Kirin S1

ZDROJ | Kugoo

Prečo kúpiť?

Jedna z cenovo najdostupnejších kolobežiek na slovenskom trhu nadväzuje na obľúbený model Kugoo S1, tentokrát ale s viacerými vylepšeniami. Jej hliníková konštrukcia aj s batériou váži iba 11,9 kilogramu a aj napriek tejto hmotnosti a kompaktným rozmerom nesklame ani výkonom (350 W) či maximálnou rýchlosťou 25 km/h, ktorá je v tomto segmente štandardom. Nechýbajú jej ani 3 rôzne rýchlostné režimy a nabíjačke jej stačí stráviť iba 4-5 hodín.

Prečo nekúpiť?

Kugoo Kirin S1 má LED svetlomety iba na prednej strane a pre niekoho môže byť v závislosti od požiadaviek sklamaním aj dojazd „len“ 25 kilometrov.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Lenovo Electric Scooter M2

ZDROJ | Lenovo

Prečo kúpiť?

Lenovo ukázalo, že okrem počítačov vie byť úspešný aj vo svete elektrických kolobežiek. Jeho model Electric Scooter M2 ponúka výkon 350 W, maximálnu rýchlosť 25 km/h a dojazd 30 kilometrov, pričom váži iba 15 kilogramov. Jeho súčasťou je aj trojitý brzdový systém, ktorý sa postará o vašu bezpečnosť a priestranný displej, ktorý vám zobrazí všetko podstatné o jazde a nastaveniach kolobežky – tie však máte k dispozícii aj cez Bluetooth.

Prečo nekúpiť?

Za cenu na úrovni 370-470 eur môžete nájsť na trhu aj ľahšie, rýchlejšie či po stránke dojazdu vytrvalejšie kolobežky.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Ninebot Kickscooter Max G30

ZDROJ | Ninebot

Prečo kúpiť?

Elegantný Kickscooter Max G30 od spoločnosti Ninebot poteší aj náročnejších. Na jedno nabitie ponúka dojazd až 65 kilometrov a vďaka 10“ kolesám na nej ustojíte aj prejazd cez nerovnosti. Kolobežka ponúka aj plne farebný displej či možnosť prepojenia s aplikáciami pre Android a iOS. Vďaka rýchlej nabíjačke ju navyše dobijete doplna už v priebehu 3-5 hodín.

Prečo nekúpiť?

Aj keď ide o prémiovejší model, jeho rýchlosť je stále obmedzená do 25 km/h. Spomedzi nami vybraných modelov navyše ide o ťažší kúsok, váži až 18 kilogramov a kvôli svojim rozmerom nie je úplne vhodný na prenos v MHD/vlaku.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Sencor Scooter One

Prečo kúpiť?

Kompaktný a s hmotnosťou 12,5 kilogramu prekvapivo ľahký kúsok, ktorý si však bez problémov poradí aj s hmotnosťou až do 120 kilogramov. Oproti prvým modelom v našom zozname má aj o pol palca väčšie perforované pneumatiky, nechýba jej ani predné LED svetlo, tempomat a prepojenie s mobilnou aplikáciou pre Android a iOS. Cenovo navyše patrí medzi najdostupnejšie modely na trhu.

Prečo nekúpiť?

Nie každému musí vyhovovať maximálna rýchlosť 25 km/h či dojazd 25 kilometrov, kvôli ktorému sa skôr radí medzi kolobežky na krátke cesty v rámci mesta.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

SXT Ultimate Pro Escooter

ZDROJ | SXT

Prečo kúpiť?

Niečo pre milovníkov rýchlosti… SXT Ultimate Pro Escooter totiž ponúka až tri rýchlostné režimy s obmedzením do 20, 40 a napokon až do 65 km/h. V režime ECO navyše prejde na jedno nabitie až 45-50 kilometrov a o prebytočnú energiu sa dokáže prostredníctvom USB podeliť aj s ďalšími zariadeniami. Plné nabitie pomocou jedného konektora je síce trvá 8-9 hodín, no ak zapojíte oba konektory, čas nabíjania by sa mal skrátiť až o polovicu.

Prečo nekúpiť?

Toto naozaj nie je kúsok pre každého, čomu okrem vyššie spomínaných parametrov odpovedá aj hmotnosť až 31,3 kilogramu.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Umax City Racer 35

ZDROJ | Umax

Prečo kúpiť?

Umax City Racer 35 spája štandardné parametre s príjemnou cenou. Za cenu okolo 300 eur ponúka výkon 350 W, nosnosť 120 kilogramov, maximálnu rýchlosť 25 km/h a dojazd na úrovni 25 kilometrov. Váži pritom len 12 kilogramov a vďaka kompaktným rozmerom ju pokojne môžete zložiť a vziať so sebou aj na vlak alebo do MHD.

Prečo nekúpiť?

Neponúka prakticky žiadne vychytávky a funkcie navyše a v prípade vyššej záťaže môže sklamať aj ťahom do kopca či dojazdom, ktorý sa môže skrátiť aj o polovicu.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

ZDROJ | Xiaomi

Prečo kúpiť?

Synonymom pre elektrické kolobežky sa pre mnohých stala práve značka Xiaomi a takpovediac vlajková loď Mi Electric Scooter Pro 2 je ukážkou, prečo. V tele s hmotnosťou 14,2 kilogramu ukrýva tento model 474 Wh batériu s dojazdom až do 45 kilometrov, ktorý si v závislosti od štýlu jazdy navyše môžete vďaka systému KERS ešte predĺžiť. Tempomat je už samozrejmosťou, rovnako ako LED obrazovka so zobrazením rýchlosti či stavu batérie, ako bonus ale určite oceníte aj možnosť jej prepojenia s aplikáciou Mi Home, ktorá slúži aj na ovládanie smart zariadení od Xiaomi vo vašej domácnosti.

Prečo nekúpiť?

Recenzie hovoria o probléme so znížením výkonu v prípade poklesu stavu batérie pod isté kritické hranice.

Porovnajte si ceny v slovenských e-shopoch (denne aktualizované).

Komentáre k článku