Hľadáte 65-palcovú telku do 1 000 €? Máme pre vás 6 tipov!

ZDROJ | Samsung

V predvianočnom období sme vám priniesli viacero článkov s tipmi na kúpu televízorov do určitej cenovej hladiny. S príchodom majstrovstiev sveta všetkého možného druhu sa nám ale v schránke začali hromadiť žiadosti o radu na kúpu televízora do tisícky.

ZDROJ | Samsung

Magická maximálna hranica 1 500 € z minulého roka sa tak znížila o tretinu na 1 000 €. Možno by ste nepovedali, ale do tisíc eur kúpite už aj obriu 65-palcovú 4K Ultra HD telku. Aké sú na trhu?

Na úvod si dovolím zopakovať niekoľko rád, ktoré platia ešte spred Vianoc:

Okrem toho, že všetky vybrané modely majú 4K Ultra HD rozlíšenie (3 840 x 2 160 px), mnohé z nich ponúkajú aj ďalšie vymoženosti top-end modelov minulých rokov, napríklad také HDR.

HDR obraz je výrazne farebnejší, ako bežný obraz, pre mnohých však je až umelý. Je to preto, že doteraz sme boli zvyknutí sledovať obraz v SDR (Standard Dynamic Range), ktorý pochádza ešte z čias CRT televízorov.

HDR obraz má byť však skutočným zobrazením reality ako ju videl tvorca obsahu. Jediným nedostatkom je, že stále neexistuje jednotný štandard. Aj preto sa výrobcovia snažia podporovať viaceré HDR štandardy – HDR, HDR10, HDR10+, Dolby Vision, HLG…

Ultra HD televízory naďalej prichádzajú o zásadný problém, s ktorým bojovali v úvodných rokoch – nedostatkom obsahu. Každý smart televízor je možné pripojiť k internetu, kde je Ultra HD obsahu už požehnane.

TÉMAVšetko o Netflixe – od inštalácie až po sledovanie Ultra HD filmov

Napríklad YouTube podporuje Ultra HD obsah s HDR. Toto najvyššie rozlíšenie nájdete už aj na Netflixe či Amazon Prime Video. Nejaký ten 4K Ultra HD obsah nájdete už aj na satelitných a káblových staniciach.

Rovnako je na trhu už viacero Blu-ray prehrávačov, ktoré si vedia poradiť s Ultra HD BD diskami. Tie sú však poriadne predražené, no sú stále lacnejšie, ako návšteva multiplexu pre celú rodinu aj s občerstvením.

POZRITE SIAmazon Prime Video s novým The Grand Tour je už aj na Slovensku

Navyše sa čoraz častejšie stretávame s Ultra HD aj s HDR aj pri herných novinkách. Xbox One S a One X ich natívne podporujú, nové PlayStation 4 Pro taktiež. Mimochodom, ešte stále platí, že Xbox One S je jedným z najlacnejších Ultra HD BD prehrávačov na trhu. Navyše ponúkne aj viac zábavy, ako obyčajný Ultra HD BD prehrávač.

ZDROJ | Philips

Čo treba vedieť?

Ak aj máte iba „obyčajný“ Blu-ray prehrávač cez podpory Ultra HD, nezúfajte, každý moderný Ultra HD televízor vie spracovávať obraz do vyššieho rozlíšenia – vašu zbierku Full HD filmov tak môžete pozerať aj naďalej s pôvodným hardvérom na novom displeji. Navyše čím vyššie zdrojové rozlíšenie (napríklad Full HD), tým lepší výsledok bude na Ultra HD displeji.

Ak ste doteraz mali televízor s uhlopriečkou napríklad 42 palcov, nečudujte sa, že taký televízor s Ultra HD rozlíšením nenájdete. Nemajte z toho ale vôbec vrásky. Zaužívaný pomer veľkosti displeja a vzdialenosti od diváka je už minulosťou.

Vďaka tomu, že Ultra HD televízor má 4x vyššie rozlíšenie ako Full HD TV alebo až 8x vyššie ako HD (HD Ready), nebude vám prekážať väčší displej. Pixle voľným okom uvidíte možno tak zo vzdialenosti pár desiatok centimetrov.

ZDROJ | Toshiba

Ak teda máte stenu s televízorom možno 3 metre od sedačky, pokojne si môžete kúpiť aj 70″ displej. Keďže sa ale pozeráme po modeloch do 1 000 €, najbežnejšou uhlopriečkou je 55″, no špeciálne sme povyberali televízory s uhlopriečkou 65 palcov, čo je zhruba 165 cm. Na bežnú miestnosť to úplne stačí.

Stále platí, že neodporúčame kupovať zakrivené televízory s uhlopriečkou menšou ako 70 palcov. Nemá to jednoducho význam. Navyše ak ste fanúšikom športu, sledovanie zápasov s nakreslenými čiarami na ihrisku či kurte, bude vám nesmierne prekážať ich neustále nereálne ohnutie.

V Ultra HD TV býva už štandardom edge LED podsvietenie, teda podsvietenie panela z dvoch strán. Občas sa objaví aj full (direct) LED podsvietenie, teda celého panelu diódami za displejom, no táto výsada patrí skôr vlajkovým lodiam, ako dostupným modelom. Edge LED tak musí postačovať.

S tým súvisí jas displeja, ktorý udáva svietivosť displeja pri zobrazení bielej farby. Je parametrom, ktorý v tomto segmente našťastie nepotrebujete sledovať. Väčšina z lepších panelov má jas na úrovni okolo 500-600 cd/m2, resp. nitov. Čím vyššiu hodnotu jasu panel má, tým lepšie sa vysporiada v silne osvetlených miestnostiach, resp. tam, kde naň dopadá slnečné svetlo niekedy počas dňa.

Kontrastný pomer môže byť statický a dynamický. Statický je práve ten, ktorý hľadajte, väčšinou sa pohybuje okolo 1 000:1 a vyššie. Existuje aj marketingový dynamický kontrast, kde výrobca nemá problém napísať aj 1 000 000:1, čo vám ale nič okrem ohromného čísla nepovie.

Tzv. kontrast displeja je výborný nástroj len pre marketérov (čím vyššie číslo, tým lepšie). Ide v ňom o vyjadrenie rozdielu v jase najtmavšieho a najsvetlejšieho odtieňa, ktorý je schopný televízor zobraziť. V tomto parametri ale rozoznávame dve veličiny.

Čo sa týka rýchlosti panelu, praxou je minimálne 50 Hz panel. Samozrejme, čím vyššie, tým lepšie, no netreba to preháňať. Na sledovanie bežného TV vysielania plne postačujú 50 Hz panely, 100 Hz panely sa objavujú v top-end sériách a sú ideálne aj pre akčné filmy. Ak vidíte v špecifikácii extrémne vysoké čísla s Hz na konci, neverte im, ide iba o marketing daných spoločností.

3D je mŕtve. To už v špecifikáciách televízorov nehľadajte. V čase, kedy ide do popredia virtuálna realita je 3D hudbou minulosti, ktorú aj tak nikto nikdy poriadne nevyužil. Myslíme tým nielen používateľov, ale aj tvorcov obsahu. Rovnako zmizli z televízorov aj webkamery, ktoré nikto aj tak poriadne nepoužíval.

ZDROJ | Sony

Čo sa týka výbavy UHD TV, musíme povedať, že vám chýbať nič nebude. Každý TV vo výbere má minimálne niekoľko HDMI portov, v ideálnom prípade s verziou 2.0 a podporou HDCP 2.2.

HDCP 2.2

High-bandwidth Digital Content Protection 2.2 má na starosti hardvérovú ochranu video obsahu z akéhokoľvek oficiálneho zdroja (Blu-ray, VOD, satelit, káblovka). Pokiaľ váš TV alebo prehrávač tento štandard nepodporuje, s chráneným obsahom si neporadí. Takže ak plánujete kúpiť Ultra HD TV, dajte si pozor, aby tento štandard HDMI, DVI či ďalšie konektory obsahoval. To isté platí aj o domácich kinách, Blu-ray prehrávačoch atď. HDCP 2.2 nie je kompatibilná so staršími verziami HDCP, čo môže spôsobiť nejednu vrásku na čele. Výrobcovia však o tomto probléme vedia a tí poprední na to nezabúdajú.

Ostatné konektory ako optický a analógový audio výstup, USB porty (hľadajte čo najviac USB 3.0) či tunery digitálneho vysielania DVB (vo verzii 2) všetkých štandardov (T, S, C) sú bežnou výbavou. SCART konektor už veľmi nečakajte, existujú však redukcie.

Samozrejmosťou je možnosť bezdrôtového pripojenia do internetu cez Wi-Fi, poteší aj Bluetooth modul či NFC čip pre rýchlejšie párovanie s mobilnými zariadeniami, no len u vybraných modelov.

Cez Wi-Fi býva štandardom možnosť zrkadlenia obrazovky mobilného zariadenia cez Direct Wi-Fi alebo Miracast. DLNA je tiež samozrejmosťou, intelácke WiDi či nebodaj AirPlay neponúkajú ani top-end modely, jedine LG sa má rado aj s WiDi. Televízory s Androidom ale majú ešte čosi navyše – Chromecast.

Moderné smart TV už dávno prechádzajú na operačné systémy, ktoré už nie sú tak uzatvorené a hlavne sú podstatne rýchlejšie, ako ich vlastné. Sony a Philips pracujú na Android TV, Samsung stavia na Tizen OS a LG má webOS. Panasonic skončil s Firefoxom a má svoj vlastný systém.

Všetky tieto systémy sa vyznačujú väčšou kompatibilitou s pripojenými zariadeniami, jednoduchším a prívetivejším používateľským rozhraním a hlavne vyššou rýchlosťou.

Tu prichádza vhod práve smartfón, ktorý buď cez natívnu aplikáciu alebo zrkadlením obrazovky robí túto prácu rýchlejšie. Stále to ale nie je ideálne riešenie, keďže musíte mať mobil alebo tablet stále poruke.Nedostatkom stále ostáva problém s internetovým prehliadačom alebo YouTube aplikáciou. Pozerať webstránky cez TV znie síce výborne, no pomalosť práce s nimi vás rýchlo omrzí. To isté platí aj o vyhľadávaní na YouTube či Vimeo. Softvérová QWERTY klávesnica je ako za trest.

Čerešničkou výbavy, no len v prípade značky Philips je tzv. Ambilight systém, ktorý vám osvetľuje priestor za TV a opticky zväčšuje obraz. Pomôcť si môžete aj systémom Hue, ktorý dokáže spolupracovať s počítačom.

Pozrite siHue Sync rozsvieti celú izbu podľa farieb na monitore

Čo sa týka spotreby, tak 65″ Ultra HD TV ju má okolo 180 W čo predstavuje zhruba 180-220 kWh ročne v závislosti od času sledovania TV. Samozrejme, záleží to od výrobcu a typu panela.

Po zvukovej stránke televízory nikdy nevynikali, hoci svetlé výnimky sa nájdu. Nie však v tejto cenovej kategórii. Na bežné sledovanie TV vysielania 20-30 W výkon z pomerne malých stereo reproduktorov stačí, film si s nimi ale neužijete. Rozprávky o najrôznejších priestorových zvukoch nechajte bokom, na to by TV potrebovali omnoho viac reproduktorov i miesta v „bedni“.

ZDROJ | LG

Ak si chcete filmy, videá či hudbu užiť čo najlepšie, siahnite aspoň po kvalitnom 2.1ch systéme, prípadne investujte do 5.1ch soundbaru, ideálne s bezdrôtovým subwooferom. Asi ani vám by sa nechcelo ťahať káble po celej obývačke. Na trhu je systémov hneď niekoľko, treba si len vybrať. Kvalitný systém pritom nemusí presiahnuť ani cenu TV, pohodlne ich kúpite od cca 200-300 €.

 

65″ do 1 000 €

Pred samotnou kúpou myslite na to, že aj televízor sa môže pokaziť a bude ho potrebné reklamovať. Pokiaľ nebudete mať priamo uvedené, že ho je možné reklamovať aj v autorizovanom servise výrobcu, budete sa musieť spoliehať na e-shop, v ktorom ste ho kúpili.

A tu môže vzniknúť nemalý problém. Množstvo e-shopov má zahraničné centrály, na ktoré je nutné produkt doručiť. Na vlastné náklady. Nechcite ani vedieť, koľko stojí kuriér alebo poštovné 20-25 kg televízora do Čiech či Maďarska… Na druhej strane, ako sa hovorí: „risk je zisk“. Je to teda iba na vás, my vám môžme iba poradiť.

Ak by ste náhodou natrafili na podozrivo lacný Ultra HD TV v niektorom zo supermarketov, radšej ho zďaleka obíďte. Veľmi isto je to totiž TV priamo z Číny, kde sa veľmi na kvalitu nepozerá ani čo sa týka spracovania a ani obrazu. Renomované značky vyrábajú síce v Číne, ale podstatne viac dbajú na výstupnú kontrolu.

Hisense H65N5300

799,00 €

ZDROJ | Hisense

Jeden z najdostupnejších 4K Ultra HD televízorov z nášho výberu, no aj tento kúsok má 65″ 8-bit displej a navyše s direct LED podsvietením. Len pre pripomenutie, ide o 165 cm uhlopriečku! O chod sa stará 4-jadrový procesor. Má však vlastný systém Vidaa Lite 2.0 a chýba mu podpora HDR. Všetky bežné funkcie mu ale nechýbajú, vrátane Wi-Fi ac. Stereo systém má výkon 2x 15 W. Za tú cenu tak stojí za zváženie.

LG 65UJ634V

899,00 €

ZDROJ | LG

Cenovo stále dostupný kúsok od juhokórejského výrobcu z minulého roka má taktiež direct LED podsvietenie a displej pokrýva 80% farebného priestoru DCI-P3. Poteší podpora Active HDR, teda HDR10 a HLG. Celkový výkon stereo zostavy je 20 W. Operačným systémom je webOS 3.5. Okrem Wi-Fi nechýba Bluetooth, no prekvapením je WiDi. Škoda, že Magic Remote nie je súčasťou balenia.

Panasonic TX-65EX613E

999,00 €

ZDROJ | Panasonic

Ďalší zaujímavý kúsok, tentoraz od japonského výrobcu. Patrí síce do najnižšej triedy televízorov, no má viacero technológií na vylepšovanie obsahu (Adaptive Backlight Dimming, 4K Pure Direct). Nechýba podpora HDR10 a HLG. 4-jadrový procesor živí aj systém my Home Screen 2.0. Aj v tomto prípade má stereo výkon 20 W (2x 10 W).

Philips 65PUS6412/12

999,00 €

ZDROJ | Philips

Vo viacerých renomovaných e-shopoch či kamenných predajniach kúpite tohto obra s trojstranným Ambilightom za výbornú cenu 999 €. Ešte pred rokom stál pritom vyše 1 800 €! Potešením je práve Ambilight, ale aj operačný systém Android TV. Obraz vylepšujú technológie ako Micro Dimming Pro, Natural Motion či Pixel Plus Ultra HD. 20 W zvuk už nie je v tejto kategórii prekvepením. Škoda Wi-Fi 802.11n (2,4 GHz), zato má ako jeden z mála 4 HDMI porty. Diaľkové ovládanie má z opačnej strany QWERTY klávesnicu s touchpadom.

Samsung UE65MU6172

869,00 €

ZDROJ | Samsung

Ďalší pomerne cenovo dostupný 65″ televízor. Panel má UHD Dimming, MEga Contrast či PurColor technológie na vylepšovanie obrazu. Navyše nechýba HDR, no to výrobca bližšie nešpecifikuje. Poteší Bluetooth pripojenie, Wi-Fi je však len 2,4 GHz. Na pripojenie môžete využiť tri HDMI, alebo 2 USB porty. Prekvapením je absencia 3,5 mm audio konektora. V balení je praktické diaľkové ovládanie OneRemote, cez ktoré je možné zadávať aj hlasové pokyny pre OS Tizen.

Sony KD-65XE7005

999,00 €

ZDROJ | Sony

Táto dvojtisícová telka z minulého roka sa predáva za menej ako tisíc eur! Displej má edge LED podsvietenie, obraz vylepšuje 4K X-Reality PRO, Live Colour či Motionflow XR 200 Hz. Nechýba ani HDR (nešpecifikované). Výkon sterea je 20 W. Operačný systém je Android TV, nechýba ani Miracast. Škoda Wi-Fi 802.11n (2,4 GHz), Bluetooth chýba úplne. K dispozícii sú tri HDMI i tri USB porty.

Komentáre k článku