HIGH END 2017 v Mníchove – Nebo audiofilov

Výstav spotrebnej elektroniky sa každoročne koná niekoľko, ale mníchovský sviatok Hi-Fi techniky je pre priaznivcov výnimočného zvuku nenahraditeľný. Aj tohtoročný máj patril v Mníchove najväčšej svetovej výstave Hi-Fi techniky HIGH END. 36. ročník s 538 vystavovateľmi zo 44 krajín oproti minulému roku opäť narástol a potešil záplavou noviniek. Vďaka spoločnosti BIS audio máme informácie z prvej ruky aj my.

Pozrite siVýstava Audio, video a domáce kino Bratislava 2016 naživo

Hoci je väčšinou lepšie novinku vidieť, ako o nej počuť, posluch je pri hodnotení audio techniky nenahraditeľný. A práve to je na výstavách problém.

ZDROJ | HIGH END

Expozície nie sú z akustického hľadiska ideálnymi priestormi. Aj napriek snahám vystavovateľov obvykle nie je možné kvôli sklám, aj kvôli ruchu popočúvať daný produkt v jeho prirodzenej podobe. A že nejde o práve lacné hračky je jasné už z názvu výstavy. Veď v posledných rokoch sa ceny reproduktorov nezriedka nezastavia ani na hodnote 300 000 € za pár a u komponentov dosahujú aj čiastky okolo 50 000 €.

ZDROJ | HIGH END

V tomto kontexte vyzerá cena 8 000 € za vlaňajšiu novinku od Marantzu, integrovaný zosilňovač PM-10, ako priateľská ponuka. Ale tak to už v high-ende a aj na mníchovskom HIGH END-e chodí. Špičkové produkty si užívatelia aj odborníci prídu pozrieť a vypočuť pre inšpiráciu i fascináciu. Občas to zaklincuje aj fascinácia cenou, ktorá je tu aj súčasťou imidžu. K viacerým novinkám sa aj na našich stránkach vrátime podrobnejšie, tu v krátkosti spomeňme aspoň tie, ktoré nás zaujali najviac.

ZDROJ | HIGH END

Perličky z Európy

Expozícia nemeckej značky gramofónov pre náročných Transrotor patrila k tým, ktoré sme nemohli minúť. Jej stánok sa nachádzal na rovnakom mieste a bol ladený v podobnom štýle, ako vlani. Tohtoročný trend potvrdzuje smerovanie od pozlátených verzií k tradičnejším európskym farbám – k čiernej a striebornej.

ZDROJ | Transrotor

Výnimkou nebol ani referenčný gramofón ARTUS za nepochopiteľných 118 000 €, ktorý je vlajkovou loďou firmy. Jeho konštrukcia z ručne lešteného hliníkového masívu nesie samotný gramofón s kardanovým závesom taniera. Magnetický prenos krútiaceho momentu (FMD) z troch motorov zaručuje dokonalú odolnosť voči vibráciám. Tohto bojovníka najvyššej cenovej a váhovej kategórie si však do obývačky neodnesiete. Váži viac ako 200 kg.

ZDROJ | Sonus faber

Pozrite siSonus faber Homage Tradition – potešenie od talianskych majstrov

Taliansky majster Sonus faber ukázal nové prevedenie reproduktorov kolekcie Olympica v prevedení wengè a svoje nové aktívne subwoofery Gravis U1 a Gravis U2. Úprava wengè v kolekcii Olympica je rešpektom k tradícii značky s novým smerovaním k moderným dizajnovým trendom. Wengè prevedenie použité v kolekcii Homage Tradition bolo pre Olympicu špeciálne prerobené v sofistikovanej, ale triezvej matnej variácii. Stredopásmový menič s papierovou membránou vytvára pri týchto reproduktoroch nezameniteľný zvuk Sonus faber, pričom nový koaxiálny konektor má zaistiť ďalšie zníženie rezonancií a skreslenia.

ZDROJ | Sonus faber

Pri pomenovaní nových subwooferov siahol Sonus faber ku koreňom, k svojmu prvému subwooferu Gravis FB100 z roku 1986. Obidve novinky Gravis U1 aj Gravis U2 majú čistý dizajn s povrchovou úpravou z kože a sú dodávané v 4 prevedeniach: wengè, červená, piánovo čierna a orech.

RECENZIASonus faber Sf16 – odpoveď na Devialet Phantom prichádza z Talianska

Zo značiek, ktoré sú na Slovensku málo známe, stál za pozornosť stánok nemeckého výrobcu Avantgarde Acoustic. Nenašli sme tam len skvelý zvuk, ale s bubnami aj jednu veľkú disco-párty. Po celodennej prehliadke veľmi osviežujúce. Reproduktory Trio XD sú naozaj iné, než čokoľvek, s čím ste sa stretli. Trojpásmové zostavy so sférickou horn architektúrou zaujmú, rovnako ako aj cena vyše 150 000 €.

Pozrite siClassé – prvotriedna technika z Kanady

Zaoceánske novinky

Ďalšou stálicou, ktorú poznáme aj na našom trhu a v Mníchove nemohla chýbať, je americký McIntosh. Potemnelú expozíciu osvetľovali modro žiariace „woo-metre“, ktoré sú ikonou tejto značky a zeleno podsvietené logá a ovládače. McIntosh v Mníchove prezentoval viaceré novinky – integrovaný zosilňovač MA8900, CD/SACD prehrávač MCD350 a videli sme aj nový gramofón MT-2. Zatiaľ veľa informácií o tejto novinke k dispozícii nemáme, ale pôjde o cenovo dostupnejší model, než MT-5, alebo MT-10 rovnakej značky.

recenziaMcIntosh MA8000 – dokonalý zosilňovač aj pre najnáročnejších

ZDROJ | McIntosh

Pozrite siMcIntosh Laboratory – silný pilier WOM

Zosilňovač MA8900 s výkonom 200 wattov na kanál je prvým modelom s chladičmi typu Monogrammed, ktoré sú údajne super účinné pri rozptyle tepla. Všetky digitálne vstupy sa nachádzajú v novom digitálnom audio module DA1, ktorý je rozšíriteľný a môže byť v budúcnosti dokonca vymenený za nový, takže systém nebude hardvérovo zastaraný.

ZDROJ | McIntosh

Prehrávač CD MCD350 obsahuje vyvážený, dvojkanálový 32-bit/192 kHz DA – prevodník s pevnými analógovými stereo výstupmi vo vyváženej aj nevyváženej verzii. K dispozícii má tiež koaxiálny a optický výstup. Dvojnásobná rýchlosť čítania umožňuje disky čítať rýchlejšie, než sa prehrávajú a dáta uložené vo vyrovnávacej pamäti slúžia na lepšiu korekciu chýb. Obe zariadenia sa dostanú na trh v júni. Na americkom trhu bude model MA8900 stáť 7500 USD a MCD350 4500 USD.

ZDROJ | AudioQuest

Pozrite siAudioQuest – dokonalosť sa skrýva v detaile

Na výstave sa však našli aj produkty dostupnejšie bežným používateľom. Hoci audio/video káble amerického výrobcu AudioQuest nepatria k žiadnemu lacnému mainstreamu, skôr naopak, v ich stánku sa prezentácie točili okolo slúchadiel NightOwl a DA – prevodníkov Jitterbug a Dragonfly.

recenziaAudioquest NightOwl Carbon – perfekcionizmus pretavený do slúchadiel

ZDROJ | AudioQuest

Pozrite siDenon HEOS – japonský pohľad na bezdrôtový streaming

Denon a Marantz sú súčasťou spoločného holdingu a aj na HIGH END-e vystavovali v spoločnom stánku. Denon ukázal referenčné slúchadlá AH-D7200 s unikátnou technológiou meničov a vynikajúcim zvukom. Ťažisko expozície však bolo v nových AV prijímačoch. Denon demonštroval špičkové domáce kino so svojou vlajkovou loďou AVR-X7200WA. Ale ani domáce kino nemusí byť vždy drahé, ako dokazujú novinky z radu Denon HEOS: HEOS AVR, HEOS Bar a HEOS Subwoofer.

ZDROJ | Denon

Pozrite siMarantz – legendárna značka stále na vrchole

Mníchovský HIGH END bol aj tento rok rušný a inšpiratívny. Zaujali audiofilské stálice i mnoho nových hráčov. Medzi nimi aj menší výrobcovia exkluzívnych komponentov, ktorí sa zameriavajú na malosériovú, či dokonca kusovú výrobu. Ceny síce často prekračujú možnosti bežných smrteľníkov, ale na takýchto podujatiach ide hlavne o inšpiráciu a potešenie z audiofilskej nirvány.

partner serialu_bisaudio

ZdrojČasopis TECHBOX 6/2017

Komentáre k článku