Herné novinky na vianočné sviatky

ZDROJ | Bloober Team

Zahrajte sa s nami aktuálne novinky zo sveta PC, PS a Xbox hier. O akciu a výbornú grafiku opäť nebude núdza.

>OBSERVER_

Poľské štúdio Bloober Team, ktoré v minulosti prinieslo titul Layers of Fear, pomerne potichučky vypustilo do sveta svoju novinku >OBSERVER_. Jedná sa o kyberpunkovú detektívku a jedno je isté, ide o naozaj neštandardnú záležitosť, ktorá upúta už v úvodných minútach hrania.

Atmosférou aj prostredím nenápadne pripomína film Blade Runner, čo nikdy nie je na škodu, no s týmto filmom má ešte jednu spoločnú vec, a to herca Rutgera Hauera, ktorý v hre nadaboval hlavnú postavu detektíva Dana Lazarskeho. Dejovo sa dostávame do Krakova v roku 2084, kde technológia natoľko pokročila, že nájsť človeka bez akéhokoľvek technologického implantátu je takmer nemožné.

ZDROJ | Bloober Team

Tieto vylepšenia mali ale nešťastnú dohru, keď nastalo niečo, ako digitálny mor, pri ktorom zomreli tisíce ľudí. Po týchto udalostiach nastala vojna, následkom ktorej došlo k enormnému zvýšeniu užívania drog. Autoritu nad Poľskom prevzala megakorporácia s názvom Chiron, pre ktorú pracuje Lazarsky ako neurálny detektív, alebo ak chcete Observer.

Lazarsky pomocou svojho zariadenia s názvom Dream Eater dokáže hacknúť spomienky, alebo obavy ľudí, čo mu dáva prevahu pri riešení prípadov. K dispozícii má aj dve vylepšené videnia. Jedno je elektromagnetické, slúžiace na scanovanie elektrických zariadení a druhé biologické, ktorým môže preskúmavať biologické dôkazy.

Hra je vyobrazená z pohľadu prvej osoby a prevažnú väčšinu času v nej strávite konverzovaním s obyvateľmi bytovky, kde vyšetrujete sériu zločinov. Títo obyvatelia patria pod takzvanú triedu C, ktorá je radená medzi spodinu drogovo závislých. Pri konverzáciách máte k dispozícii menší konverzačný strom. Poteší hlavne to, že dialógy, a obzvlášť obyvatelia tohto domu sú vo svojej podstate tak zvrátení, že vás nikdy nezačnú nudiť.

ZDROJ | Bloober Team

Väčšina hry sa odohráva práve v spomínanej bytovke a pohybovanie sa v tomto priestore je nesmierne chaotické. Hra vás v tomto ohľade nevedie za ručičku, skôr naopak. Snaží sa vás zmiasť na každom kroku. Najsilnejším bodom hry sú jednoznačne sekvencie, kde ste nútení hacknúť spomienky iného človeka. Prelína sa tu skutočnosť s virtuálnou realitou a časom budete mať problém rozoznať, v ktorej verzii sa práve nachádzate. Navyše po každom hacku máte pocit, že strácate kúsok seba.

Každá snová sekvencia pôsobí iným dojmom a všetky sú nesmierne kreatívne prepracované. Hra v tomto ohľade jasne vynikne a odkláňa sa od konkurenčnej tvorby. Nájdete tu veľa otvorenej kritiky poukazujúcej na hrozby spojené s technológiami, ktoré sú čím ďalej viac späté s našimi životmi. Mimo toho sú tu aj iné jemné kontextuálne symboly, ktoré môže človek jednoducho prehliadnuť a buď jemne približujú dejové udalosti, alebo sa jedná o obdobnú kritiku, ktorú môžeme aplikovať aj na dnešnú dobu.

Grafika vás zo stoličky nezhodí, no svoj účel splní veľmi dobre. Potešia hlavne prekvapivo detailne spracované prostredia, hra svetiel a vo veľkom si užijete rôzne rušenia obrazovky. Najpôsobivejšie sú nepochybne snové sekvencie, ktoré sú po vizuálnej stránke veľmi hravé. Graficky proste hra iba podčiarkuje svoj veľmi sureálny zážitok. Textúry sú, až na určité výnimky, kvalitne spracované.

ZDROJ | Bloober Team

Čo ale nepoteší je technický stav hry. Na silenejších PC mašinách síce problémy mať nebudete, ale so slabším hardvérom to už pocítite. A to je škoda, keďže hra s takýmto vizuálom by si zaslúžila o čosi lepšiu optimalizáciu. Podobne aj konzolové verzie neponúknu úplne plynulý zážitok, i keď to nie je až taká katastrofa. Observer ponúka nesmierne vydarené hudobné pasáže.

Bohužiaľ, vyskytujú sa veľmi striedmo a mohli by pokojne obsiahnuť väčšiu časť hry. Zvuky sú ale vo všeobecnosti skvelé a nezaostáva ani pestrý dabing. Hauerov monotónny hlas nemusí sadnúť každému a môže pôsobiť trošku silene a umelo, no je to autorský zámer, ktorý pochopíte až ku koncu hry. Trošku ma zamrzel horší pohyb po priestore, ktorý pôsobí značne neohrabane a vaša postava sa občas správa ako handrová bábka.

Hru je ťažké kategorizovať, má blízko k survival hororu, ale na to, aby sa jednalo aspoň o aký-taký survival tu chýba väčšia výzva. Hrou prejdete pravdepodobne bez väčších problémov. Po hororovej stránke to tiež nie je štandardný strašidelný zážitok. Nie je totiž postavený na momentoch, pri ktorých sa zľaknete, ale skôr na podprahovom horore, čo nemusí vyhovovať každému. V každom prípade je hra určená prioritne pre fanúšikov sci-fi, ktorý skôr vyhľadávajú dôraz na príbeh.

Hodnotenie: 74 %

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Sudden Strike 4

RTS séria Sudden Strike je tu s nami už od roku 2000 a vždy bola známa svojou vysokou náročnosťou a zmyslom pre detail. Tretí diel vyšiel pred skoro desiatimi rokmi a kvalitou upadol do šedého priemeru. Našťastie 4. diel sérii znovu napraví reputáciu, no iba do istej miery. Rozprestrú sa pred vami tri rôzne kampane, z ktorých si podľa svojho uváženia môžete vyberať. Zatiaľ čo kampaň za nacistov je spočiatku riadne dravá a doslova sa rútite lokáciami, tak neskôr sa sily vybalansujú a ku koncu sa už riadne zapotíte.

ZDROJ | Kalypso Media

Kampaň za sovietov je zas špecifická prevažným ustupovaním v úvode a neskoršou masívnou ofenzívou. Posledná kampaň je za spojencov a prevedie vás všetkými známymi bitkami od vylodenia v Normandii. Misie majú dobrú dynamiku a napomáhajú tomu aj razantné zmeny cieľov počas misií, vďaka čomu kampaň nie je taká strohá. Ba naopak, je dostatočne dynamická a budete sa musieť rýchlo adaptovať na neustále zmeny na bojisku.

Tento štýl stratégie ale nie je pre každého a je určený skôr ľuďom s výbornou vynaliezavosťou a schopnosťou pohotovo reagovať. Tým pádom hráči, ktorí radi dlho taktizujú, by sa mali poohliadnuť po inom titule. Novinkou je možnosť výberu z troch rôznych doktrín: support, infantry a armored. Tie predstavujú akýsi systém bonusov, ktoré sa odomykajú podľa vašich skúseností v bitkách.

ZDROJ | Kalypso Media

Po každej misii môžete získať 3 hviezdy, no ani zďaleka to nebude jednoduché. Čím viac bonusov ale odomknete, o to ľahšie budete môcť kampaňou prechádzať. Získate napríklad prieraznú muníciu, možnosť robenia opevnení, alebo si budete môcť vylepšiť schopnosť maskovania. Doktríny môžete počas hry kombinovať podľa vašich preferencií.

Zaujímavá je možnosť dohľadu jednotiek, vďaka ktorej môžete napríklad pechotu skrývať v poraste, alebo za rôzne objekty. Takáto dobre skrytá jednotka vám vie často pomôcť v ťažkej situácii. Bohužiaľ hraniu podlamuje kolená HUD a zoom, ktoré znemožňujú dostatočnú viditeľnosť na bojisku. Z najväčšej diaľky nevidíte všetko čo potrebujete a z najväčšej blízky sa neukáže nič navyše.

ZDROJ | Kalypso Media

Nejedenkrát ma nahnevalo pohybovanie sa väčšieho množstvo jednotiek naraz, keďže sa jednotky nedokázali obísť. Takáto nepríjemnosť vám dokáže pokaziť i celú misiu. Graficky a zvukovo vás spočiatku hra neposadí na zadok, avšak čím ďalej tým viac vás ohúri množstvo detailov či už na bojovej technike, efektoch alebo v prostrediach.

Mimo kampane je tu aj klasická možnosť skirmishu či mutliplayeru. Sudden Strike 4 je kvalitným pokračovaním, ktoré vás nesklame, no chýba mu väčšia invencia, aby hra znovu žiarila ako vo svojich začiatkoch.

Hodnotenie: 75%

Platformy: PC, PS4

L.A. Noire Remaster

ZDROJ | Rockstar Games

Pred 6 rokmi priniesli vývojári z Team Bondi vynikajúcu detektívnu záležitosť, ktorá ohúrila vyšetrovacími technikami, animáciou tvárí a skvelou dobovou atmosférou. Teraz sa Rockstar Games rozhodli vydať remaster pre novú éru konzol. Switch verzia bude podporovať Joy-Con ovládanie a pohybové ovládanie, alebo ovládanie dotykom. Xbox One a PS4 verzie ponúknu hlavne vizuálne vylepšenia a podporu pre Xbox One X a PS4 Pro. HTC Vive verzia bude odlišná a ponúkne tzv. The VR Case Files, čo predstavuje 7 prípadov zo základnej hry pretvorených špeciálne pre virtuálnu realitu.

Dátum vydania: 14. november 2017

Platformy: PS4, Xbox One, Nintendo Switch, HTC Vive

Biomutant

ZDROJ | Biomutant.com

Tvorcovia zo švédskeho štúdia Experiment 101 v spolupráci s vydavateľom THQ Nordic chystajú akčnú RPG, zasadenú v tropickom otvorenom svete, kde si zahráte ako zvieratko, podobajúce sa na medvedíka čistotného skríženého s líškou. Celé to má mať jemný kung-fu podtón, pričom budete mixovať boj z blízka s bojom so strelnými zbraňami a rôznymi schopnosťami. K tomu všetkému si prirátajte ešte craftovací systém a možnosť ovládať rôzne vozidlá. Všetko to znie ako pomiešaný štandard dnešných open-world titulov a je otázka, či to nebude aj kameňom úrazu hry, pretože zatiaľ sa veľmi od konkurenčnej tvorby nelíši.

Dátum vydania: 2018

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Far Cry 5

ZDROJ | Ubisoft

Ubisoft sa v tejto sérii vždy snažil zasadiť hru do tropických alebo orientálnych krajín. No tomu je teraz koniec. 5. časť sa presunie do hornatej a vidieckej oblasti Ameriky, presnejšie do Hope County v Montane. Novým nepriateľom sa stane kult, ktorý túto oblasť ovláda a vašou úlohou bude postupne rozobrať ich činnosť. Už štandardne môžete očakávať plejádu zbraní a prepravných prostriedkov. Novinkou bude možnosť najímať si pomocníkov, napríklad aj zvieratá. Alebo hrať hru v kooperačnom móde. Otázkou zostáva, či aj príbeh bude za niečo stáť a či obrovský svet nebude iba posiaty repetitývnymi misiami.

Dátum vydania: 27. február  2018

Platformy: PC, PS4, Xbox One

Autor: Peter BAČA

Komentáre k článku