GPS súradnice na víkend: Na návšteve u starých známych

ZDROJ | hotelradun.cz

Vitajte v našej cestovateľskej rubrike. Opíšeme vám úžasné miesto so skvelou gastronómiou, ale hlavne nezabudnuteľný zážitok, pretože na portáli plnom gadgetov by sme radi pripomenuli, že tie najlepšie veci v živote naozaj nie sú veci.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ak nemáte aspoň šesťdesiat, alebo ak netrpíte ochorením dýchacieho ústrojenstva, tak nie je dôvod, aby ste trávili víkendy v Luhačoviciach. „Tam choďte najskôr tak za tridsať rokov,“ odporučila nám po návrate z kúpeľného mesta kamarátka Zuza.

O pár týždňov neskôr zadávam do navigácie súradnice 49.1013792°, 017.7642847° a vyrážame na juhovýchodnú Moravu. Nezaujímajú nás procedúry, Vincentka, ani kúpeľné oblátky.

To, čo nás presvedčilo, že Luhačovice treba vyskúšať skôr, ako nám prestanú fungovať prvé z opotrebovaných orgánov, boli chýry o penzióne s duchom prvej republiky, nech už to znamená čokoľvek.

Hovorí vám niečo meno Bohuslav Fuchs? Slávny český architekt a jeden z najvýznamnejších predstaviteľov československého funkcionalizmu postavil počas svojho života 150 úžasných stavieb, a práve v Luhačoviciach stojí jeho Bíla čtvrt.

Zachovalé funkcionalistické Fuchsovo schodisko.ZDROJ | Patrik Kimijan

Skupinu štyroch víl vo funkcionalistickom štýle pod lesom v priamom susedstve prameňa Aloiska postavil Fuchs v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Jednoduché čisté línie, biele fasády, otvorené balkóny a terasy, to bolo niečo, čo v kúpeľnom meste plnom romantických víl dovtedy nevideli.

Tieto architektonické skvosty dostali mená Avion, Viola, Iva a Radun. A práve Radun je to, kvôli čomu sme sa do Luhačovíc vybrali. Pôvodne luxusný rodinný penzión postihol smutný osud, najskôr ho počas vojny obsadili nacisti, po znárodnení v štyridsiatomôsmom ho zase komunisti prerobili na detskú liečebňu. Total destroy.

Ale späť do prítomnosti. Radun je dnes v rukách nových majiteľov, ktorí zničenej a schátranej legende citlivou rekonštrukciou navrátili funkcionalistickú eleganciu a odznova vybudovali hotel s duchom a úslužnosťou prvej republiky.

Reštaurácia hotela Radun spája prvorepublikovú eleganciu so špičkovou gastronómiou.ZDROJ | Patrik Kimijan

Tiež sme netušili, čo presne si máme pod týmto sloganom predstaviť, až kým sme v jeden piatkový večer nevstúpili do Radunu. Profesionálne usmiatych ľudí na recepcii štvorhviezdičkového hotela očakávate akosi automaticky, no tu sme už počas check-inu nadobudli nezvyčajný pocit, že zažívame trochu vyšší level prístupu k hosťovi.

Možno to bolo spôsobené len naším meškaním, no ten chalan na recepcii sa úprimne tešil, že nás vidí a že nám môže byť nápomocný. To bude taká finta na privítanie, ozval sa cynik vo mne.

No keď sme o pár minút neskôr zasadli do elegantne zariadenej reštaurácie k nášmu štvorchodovému zážitkovému menu a prihovoril sa nám pán hlavný, tak to bol ten moment, kedy som definitívne pochopil, čo znamená úslužnosť.

Námornícke okno v „Pokoji na lodi“.ZDROJ | Patrik Kimijan

Sme tu prvýkrát v živote, meškáme hodinu a pol, no aj tak máme vďaka ľuďom z Radunu pocit, akoby sme tu mali stužkovú, svadbu, aj posledných aspoň desať narodeninových osláv, len si na to nepamätáme.

Cítime sa ako na návšteve u starých dobrých známych, ktorí sa nás s nefalšovaným záujmom vypytujú, čo máme nové, aká bola cesta a len tak medzi rečou, celkom nevtieravo, nám predstavia dnešné gurmánske menu a podiskutujú o najvhodnejšej kombinácii vína k nemu.

A potom, keď nám po jeleňom tataráku na celozrnnom chlebe s walfdorským šalátom (predjedlo) prinesú jahňacie kolienko s cícerovým pyré (hlavný chod), tak sa mi chce plakať, pretože mám pocit, že všetky peniaze, ktoré som v doterajšom živote utratil za jedlo, boli v porovnaní s týmto tu vlastne úplne premrhané.

Autoportrét zakladateľa Radunu, učiteľa Josefa Martinika.ZDROJ | Patrik Kimijan

Na druhý deň ráno objavujeme v plnej kráse slnečného dňa architektúru tohto funkcionalistického diela – úžasné minimalistické Fuchsove schodiská, pôvodné luxferové steny, fantastické okrúhle okno v našom „Pokoji na lodi“ a veľká kúpelňa s balkónom orientovaným do parku.

Ak by to niekto postavil dnes, tak má istých zopár cien za architektúru, akurát že tento barák tu stojí bezmála sto rokov. Neuveriteľné.

To, že v cene ubytovania máme vstup na mestskú plaváreň v susedstve Radunu a že priamo v hoteli si môžeme užiť súkromný wellness s fínskou saunou, výrivkou a vodnou posteľou :-) nás len utvrdilo v tom, že do Radunu sa budeme vracať. Tak často, ako to bude možné.

Detail pôvodnej luxferovej steny zo začiatku minulého storočia.ZDROJ | Patrik Kimijan

Boutique HOTEL RADUN****, Luhačovice, ČR

www.HotelRadun.cz
Hodnotenie TripAdvisor: 5/5
Hodnotenie redakcie: 5/5

ZdrojČasopis TECHBOX 3/2017

Komentáre k článku