Google chce vytvoriť revolúciu v doručovaní

ZDROJ | Google

Pred pár dňami obletela svet informácia, podľa ktorej Google získal patent na autonómne doručovacie vozidlo. Vďaka vývoju svojich vlastných auto áut ale tento patent nemusí dlho ležať v zásuvke.

Google Express 2
ZDROJ | Google

Google síce tento patent podal ešte v roku 2013, no už vtedy vedel, že sa autonómnym vozidlám bude venovať omnoho viac, ako kedykoľvek predtým. Nové technológie, úpravy cestných zákonov v USA či ďalšie „vylepšenia“, môžu byť pre Google novou bránou k zvyšovaniu ziskov.

Americký patentový úrad USPTO schválil patent síce len nedávno, no Google možno už v tichosti pracuje na dodávkach, ktoré by vedeli jazdiť po svete s tovarom úplne samé. Princíp patentu je jednoduchý. Dodávka bude vybavená množstvom schránok chránených PIN kódom či iným zabezpečovacím systémom.

Zásielka z e-shopu príde dodávkou úplne sama. Zákazník sa nemusí o nič starať, informácie mu prídu na mobil, vrátane PIN kódu na jej získanie. Zaujímavo znie informácia, podľa ktorej by mal byť auto automobil ovládaný nielen pomocou PC, smartfónu či tabletu, ale aj cez taký televízor.

Čo je skryté za ovládaním cez TV, zatiaľ nie je jasné. Pravdepodobne ide o aplikáciu pre takýto systém doručovania, ktorá bude aj v smart televízoroch a všetkom, čo má dostatočný hardvér a softvér.

Google Express patent
ZDROJ | USPTO

Autonómne doručovacie vozidlá by ale mohli využívať aj bežní spotrebitelia, ktorí chcú niekde niečo poslať. Objednajú si službu od Google, pred dom či kanceláriu im príde dodávka, otvoria konkrétnu schránku, vložia balíček a odošlú informácie, kam má byť zásielka dodaná.

Okrem toho by na aute nemala chýbať možnosť priamej platby cez zabudovaný platobný systém vrátane kreditnej karty či platby mobilom cez NFC. Kvôli bezpečnosti ale určite pôjde len o bezhotovostnú platbu.

Google si od novej služby určite sľubuje zvýšenie efektivity doručovania a samozrejme zníženie nákladov na doručovanie. Vozidlo bez vodiča, ktorého je nutné platiť, by malo byť schopné jazdiť efektívnejšie, systém informovania zákazníkov by mohol znížiť prestoje a spomaľovanie doručovania a algoritmy na vytvorenie efektívnej trasy okrem iného znížia náklady na pohonné hmoty.

Google Express patent 2
ZDROJ | USPTO

Otvára sa však otázka ako zareaguje konkurencia, ktorá už v súčasnosti skúša možnosti s doručovaním pomocou dronov. Kým autonómne vozidlá získavajú čoraz viac na popularite nielen u vývojárov, ale i u spoločnosti a zákonodárcov, drony sú naopak vnímané viac negatívne, je nutná ich registrácia ako malých lietadiel apod.

Google Express 1
ZDROJ | Google

Pozrite siAmazon Prime Air – doručovanie dronmi stále s otáznikmi

Google v tomto prípade možno opäť vyhrá a bude mať navrch. V súčasnosti totiž v niektorých štátoch USA funguje doručovacia služba Google Express, ktorú by gigant mohol rozšíriť nielen na celé územie USA či dokonca mnohých ďalších krajín. Na druhej strane aj samotný Google skúša možnosti, ktoré ponúkajú drony. Tie by chcel dokonca do vzduchu vypustiť už budúci rok. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie, no tak skoro sa aj tak automatických doručovacích systémov nedočkáme. Najskôr ich uvidíme na sklonku tohto desaťročia.

https://www.youtube.com/watch?v=KmvvMy9kqi0

 

ZdrojUSPTO

Komentáre k článku