Google Assistant je už ako Jarvis a iné zaujímavosti z Google I/O 2018

ZDROJ | Google

Konferencia Google I/O 2018 sa už pomaly končí a spoločnosť nás znova zahrnula zaujímavými novinkami. Najväčšou z nich je ale pravdepodobne aktualizovaný Google Assistant.

Pred troma dňami sme vás priniesli článok, ktorý približoval všetko, čo by sme mohli na tohtoročnej konferencii vidieť. Čakanie je už za nami, čo sa teda z dohadov potvrdilo? Minimálne to, že takmer na všetky úkony teraz Google používa umelú inteligenciu.

Android P

Najviac pozornosti si samozrejme zaslúžil nový operačný systém. Pribudnú nové funkcie ako Adaptive Battery, na ktorej Google spolupracuje s Deep Mind. Zahŕňať preto bude množstvo umelej inteligencie, pričom predĺžiť sa má, ako každoročne, výdrž batérie v smartfónoch.

Vylepšenia dostal i Adaptívny jas, ktorý teraz na správne nastavenie jasu obrazovky pracuje so strojovým učením. Novinka s názvom App Actions sa zas snaží používateľovi poskytnúť vhodné aplikácie v tom správnom momente na základe aktivít z minulosti. Či už ide o zadávanie textu, ponúkanie aplikácií či predpoveď počasia. Slices zas funguje pri vyhľadávaní, kedy sa majiteľovi zobrazia všetky relevantné informácie. Pri zadaní textu Avengers sa napríklad používateľ dočíta o hodnoteniach, účinkujúcich či dokonca môže zvoliť kúpu lístkov. Treba ale myslieť na to, že všetky novinky nebudú hneď dostupné i pre Slovensko.

iPhone X prišiel ako prvý so zaujímavým riešením jedného hlavného tlačidla a multitaskingu, Google teraz v móde pokračuje. Na spodnej strane preto po novom nájdeme len domovské tlačidlo a tlačidlo späť. Domovské tlačidlo po posunutí nahor zobrazí úplne redizajnovaný multitasking aj navigáciu v ňom.

ZDROJ | Google

Zaujímavými doplnkami je aj trojica aplikácií DashboardApp Timer Wind Down, pričom všetky sa zameriavajú na používanie smartfónu ako takého. Prvý titul ponúkne štatistiky o tom, koľko používateľ zariadenie používa, ako často ho zobúdza či aké notifikácie dostáva. App Timer poskytne informácie o tom, ako dlho sú aplikácie využívané, prípadne je možné nastaviť im časový limit. Nástroj Wind Down zas pomáha zaspať, a to nielen filtrovaním modrého svetla, ale aj zošednutím obrazovky.

ZDROJ | Google

Android P v Developer Preview 2 verzii je dostupný na začiatok pre Google Pixel, Pixel XL a Google Pixel 2 a Pixel 2 XL, OTA alebo Factory Image si môžete stiahnuť na stránkach 9to5Google. Okrem toho sa do beta programu môžu zapojiť majitelia Sony Xperia XZ2, Essential Phone, Nokia 7 Plus, Xiaomi Mi Mix 2S, Oppo R15 Pro, Vivo X21 a OnePlus 6.

Pozrite siAndroid P prinesie úplne nové funkcie, vylepší i tie pôvodné

Android TV

Operačný systém pre inteligentné televízory síce nepatrí medzi hlavné domény Google, no spoločnosť sľubuje tiež príchod Androidu P, častejšie aktualizácie a zlepšenie optimalizácie. Novinkou je aj JBL Link Bar, prvý Android TV soundbar so službou Google Assistant, o ktorom sme už písali.

Google Assistant

Nadpis článku nebol žiadnym clickbaitom. Virtuálny asistent od Google totiž skutočne dostal do vienka funkciu, ktorá sa začína podobať na Jarvisa. Veď posúďte sami.

https://youtu.be/JvbHu_bVa_g

Ak sa chce napríklad používateľ objednať ku kaderníkovi, oznámi asistentovi približný čas a druh účesu, všetko ostatné nechá na AI. A funguje to skutočne bravúrne. Aspoň na konferencii. Na Slovensku sa ale podobnej podpory možno nedočkáme nikdy. Na reálne testovania sa ale určite tešíme.

Pozrite siGoogle Assistant okrem nových hlasov rozširuje ponuku jazykov na viac ako 30

Okrem toho dostal Assistant redizajn prostredia, pribudlo i šesť nových hlasov, medzi ktorými si môže používateľ vybrať. Google Mapy dostanú podporu asistenta už toto leto.

ChromeOS

Ako sme predpokladali, zmien sa dočkal i ChromeOS. Tou najväčšou je podpora Linux aplikácií v experimentálnej verzii Canary. Tento krok sa Google podaril vďaka vytvoreniu virtual machine prispôsobeného práve pre Chromebooky.

ZDROJ | DELL

Všetko ostatné

Medzi menej dôležité oznámenia pre bežného človeka patrilo uvedenie procesora TPU v3.0, ktorý sa stará o strojové učenie. Pribudla aj integrácia Google Lens do aplikácie Fotoaparát. Smart displeje, ktoré by mali byť konkurenciou pre Alexa zariadenia prídu už tento júl s YouTube.

ZdrojGoogle konferencia

Komentáre k článku