FLAME: Neuveriteľný príbeh slovenskej domény

ZDROJ | NašaDoména.sk

Jan Bárta je fenomén českého internetu. Svoj prvý online biznis rozbehol v pätnástich, vyštudoval University College London a popritom objavil potenciál internetových domén. Skupoval celé portfóliá preklepových domén, investoval do dropnutých domén a zarábal predajom trafficu z nich. V najlepších časoch vlastnil 700-tisíc domén a tie mu vynášali mesačne 10 miliónov českých korún.

A hoci bol Bárta stelesnením pojmu doménový špekulant, ani on nikdy nevymyslel taký skvelý doménový deal, aký sa podaril zopár Slovákom.

SK-NIC zo skupiny DanubiaTel je súkromná firma, ktorá posledných 10 rokov spravovala ccTLD (country code Top Level Domain) .SK, teda národnú doménu Slovenska. To znamená, že každý, kto si zaregistroval akúkoľvek doménu s koncovkou .SK, zaplatil ročný poplatok za jej registráciu súkromnému SK-NICu.

ZDROJ | SK-NIC

Samotný poplatok je samozrejme v poriadku, ten sa za registráciu domény platí všade, diskutabilná môže byť jeho výška, no pointa je v tom, že v každej vyspelej krajine je správcom národnej domény buď štát, alebo nezisková organizácia. Stačí sa pozrieť k susedom do Čiech, kde .CZ doménu spravuje neziskové združenie CZ.NIC.

FLAMEDovolenkári

Česi nielenže dokázali zabezpečiť lepšie technické riešenie za nižšie ceny, ale z poplatkov za registrácie domén financujú množstvo úspešných projektov od open-source softvéru FRED až po vývoj unikátneho routera Turris Omnia. U nás však správu národnej domény štát defacto daroval súkromníkovi. A čo robí pre Slovensko za peniaze z domén súkromný SK-NIC? Nič. Správca slovenskej domény neposkytuje žiadne API a za 10 rokov nedokázal vytvoriť ani len anglickú verziu svojho webu.

Ako ovládnuť doménový stroj na peniaze?

Slovenská doména bola kedysi v praveku spravovaná neziskovým združením SANET (Slovak Academic Network), no správu technicky zabezpečovali dobrovoľníci vo výpočtovom stredisku Mat-fyzu. Ako to už na Slovensku chodí, zopár šikovných ľudí pochopilo obrovský potenciál národnej domény, podnikli preto zopár, povedzme že neštandardných operácií a správcom slovenskej domény sa v roku 1999 bez vedomia štátu či SANETu stala súkromná firma.

Tá potrebovala len deväť dní na to, aby predala slovenskú doménu firme Euroweb International USA, ktorá zaviedla najvyššie registračné poplatky v regióne, a tak celkovo pár rokov nasierala internetovú komunitu na Slovensku, až kým sa doména v roku 2006 nevrátila späť do slovenských rúk.

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

Noví majitelia zo skupiny DanubiaTel premenovali Euroweb na SK-NIC a po krátkom čase si uvedomili, že na bezproblémovú správu slovenskej domény predsa len potrebujú zmluvu so štátom. No aj im nakoniec prialo to povestné šťastíčko. Vtedajší minister dopravy Prokopovič im v posledný deň svojho funkčného obdobia podpísal zmluvu snov – SK-NIC sa stal na dobu neurčitú vlastníkom slovenskej domény, za ktorú mohol účtovať ľubovoľné poplatky a štát za takéto právomoci od neho nechcel ani jedinú korunu.

Stroj na peniaze sa rozbehol a sypal milióny. Žiadne veľké náklady a už vôbec žiadne investície. Ku koncu roka 2016 bolo registrovaných 341 961 .SK domén a poplatok za registráciu začínal na 11,40 EUR. Kalkulačku máte. Rozprávkový biznis? To najlepšie ešte len prichádza.

Štátom garantovaný superbiznis

Ak si chcete začiatkom roka 2017 zaregistrovať svoju prvú .SK doménu, tak musíte vyplniť formulár na webe, potom ho vytlačiť, podpísať u notára a poslať poštou do firmy SK-NIC. Akože normálne v papierovej obálke. Nečudo, že registrátori aj štát definitívne stratili trpezlivosť a začali tlačiť na SK-NIC, aby systém správy domén vylepšil, no skupina DanubiaTel sa rozhodla svoj SK-NIC a s ňou aj našu národnú doménu predať.

Pre potencionálnych kupcov .SK domény by bolo určite lákavé, ak by sa doteraz len symbolicky vypovedateľná zmluva medzi štátom a správcom domény zmenila na úplne nevypovedateľnú. Teda na štátom garantovaný superbiznis. A tak Úrad podpredsedu vlády pre informatizáciu v tajnosti pripravil aktualizáciu zmluvy medzi štátom a správcom .SK domény.

Keď sa to prevalilo a vznikla petícia NasaDomena.sk, ktorú podpísalo viac ako 9800 ľudí, tak podpredseda vlády Pellegrini vyhlásil, že „.SK doména patrí nám všetkým a bude za ňu bojovať.“ Jeho šľachetný boj dopadol tak, že Pellegrini potichučky podpísal dodatok, ktorý výpoveď zmluvy vyslovene vylučuje a to týždeň predtým, ako mal byť tento dodatok pripomienkovaný internetovou komunitou.

DanubiaTel následne predáva koncom augusta SK-NIC aj s našou národnou doménou britskej firme CentralNic za viac ako 20 miliónov EUR. Veselý fakt na záver – podľa informácií časopisu TREND zastupoval štát v rokovaniach s firmou SK-NIC istý Patrik Krauspe. Dnes je to vedúci Pellegriniho úradu, no ten istý Krauspe pôsobil do roku 2014 ako člen predstavenstva a riaditeľ SK-NIC, a.s.

Vo svete sú presvedčení, že najväčší doménový obchod histórie bol predaj sex.com za 13 miliónov dolárov. Keby len vedeli, ako sa dá na doménach zarobiť v jednej malej európskej krajine, kde každý každého pozná…

Zdroje:

nasadomena.sk
etrend.sk
strecko.sk
truban.sk
crz.gov.sk

ZdrojČasopis TECHBOX 9/2017

Komentáre k článku