FLAME: Dovolenkári

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

Pepooo sebrals tu sváááču?“ mohutný ženský hlas sa nesie ponad kosodrevinu a vzápätí o poznanie tenší vystrašený mužský odpovedá „Jasně Mařenkooo, mam i ty lahváče“. Medvede sa schovávajú do malinčia, kamzíci utekajú, ako vládzu, pretože zvery vedia vycítiť blížiacu sa katastrofu.

Prichádza Český turista, najznámejší archetyp dovolenkára v našich končinách. A hoci je to Čech, aj tak dokáže voľným okom rozoznať tatranský Kriváň od tých ostatných a nakoniec vždy vylezie tam, kam chcel. Horšie už je, že hore tatranskými chodníkmi sa neohrozene rúti v sandáloch z Lidla a v slušivých bielych podkolienkach, dole ho o dve hoďky neskôr vezie červený vrtulník.

FLAMEBudú deti písať písaným písmom?

Dnes to bylo vo fouz, vole“. Vy len môžete krútiť hlavou a nadávať, že ste namiesto do Tatier nešli radšej na Šíravu, no úprimne – nepomohli by ste si. Je totiž úplne jedno, kam vyrazíte na dovolenku, je nepodstatné, koľko za ňu zaplatíte a už vôbec nezaváži to, ako sa na ňu tešíte. Kamkoľvek sa vydáte, všade sa nájdu čudní ľudia, ktorí vás budú nasierať. A tým nemyslím len vaše teenage potomstvo.

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

Budú to úplne cudzí ľudia, bytosti z inej krajiny či kontinentu, no v tomto prípade to nehrá rolu. Blbosť je nadnárodná. Vieme, že tento časopis ľudia čítajú najčastejšie na záchode a na dovolenke. Ak sa nachádzate v tej prvej situácii, tak držíme palce, no ak ste v tej druhej, tak sa skúste teraz nenápadne rozhliadnuť okolo seba. Zaručene sa nachádzajú niekde vo vašej blízkosti.

Archetypy dovolenkárov, ktorí vás už len svojou existenciou dokážu nasrať tak, že dovolenku nezachráni ani domorodá tínedžerka pobehujúca okolo vás hore bez, ani all inclusive bar. Tak teda okrem toho v úvode spomínaného sú toto tie archetypy dovolenkárov, ktoré vás tento rok naserú.

Selfie bitches

Ako už názov napovedá, najpočetnejšie sú v tejto skupine zastúpené ženy v mladšom až strednom veku a ich počet rastie exponenciálne. Ak máte megasmolu, tak počas dovolenky narazíte aj na exempláre mužského pohlavia. Stredobodom celého sveta a vesmíru týchto jedincov sú oni sami, v dôsledku čoho majú potrebu neustále dokumentovať svoju krásu, prirodzenú ako ružová Fanta.

Fotia svoje vyšpúlené pery, svoje push-up plavkami pozdvihnuté kozy, fotia svoje nechutné párkové nohy. Fotky bez pointy a kompozície dopĺňajú adekvátnymi hashtagmi, a tak na ich Insta nájdete rozvarený polotovar z trojhviezdičkového bulharského bordela hotela ako #yummy #foodporn a betónovú pláž v Opatiji zas ako #tropicalparadise #luxuryplaces a podobne. Takto vás dokážu nasrať aj z druhého konca sveta a to je na selfie bitches to najzákernejšie.

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

Pásky z rezortu

Veria v čaro uniformných hotelových rezortov a užívajú si doteraz nepoznaný spoločenský status, získaný vďaka farebnej páske na zápästí. Ležiac pod slnečníkmi snívajú o ukrajinských animátorkách a rumunských maséroch. Radi všetkým vravia, ako veľmi ich zaujíma krajina aj miestni ľudia, no zväčša ich spoznávajú len v rozsahu ponúkaných fakultatívnych výletov.

Ak sa aj odvážia vyjsť z rezortu sami, tak len preto, aby si na miestnom trhu kúpili zaručene pravé fragmenty Tutanchamonovho falusu, pretože veria v ich blahodárny vplyv na erekciu. A tú animátorku. Žijú vo svojom all inclusive svete, preto keď sa vyberú na oceán sledovať voľne žijúce veľryby, tak čakajú, že tie divoké zvieratá im budú pózovať na požiadanie.

V opačnom prípade vykrikujú, ako ich všetci nechutne odrbávajú, lebo šak oni majú tú oranžovú ólinkluzív pásku. A tá platí na všetko, aj na veľryby, vravela Magda z cestovky.

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

Česi

Ich dovolenka začína v supermarkete. Jedlom a pivom naplnia kufor svojho kombička až po strop, priestor za aj medzi sedadlami a namiesto rezervy šikovne umiestnia dva krajce chleba a kilo fejkového eidamu. Lebo domáce je domáce. Vlečú so sebou kuchtu aj remosku, sú pripravení na všetko a všetko to aj využijú. Jeden člen výpravy, zväčša matka, alebo iná žena, strávi dovolenku v kuchyni apartmánu.

Počas dňa si na pláži či na výlete zásadne nekupujú nič lokálne, žijú len z privezených zásob, lebo sú domáce. Sú na piatej dovolenke v Chorvátsku, no netušia, ako chutí kalamár a nikdy nepili miestne pivo. Ak bývate počas dovolenky niekde v ich susedstve, tak vás každé ráno budí rovnaký pach spálenej praženice s cibuľou a pre zmenu každý večer váš apartmán páchne iným jedlom. Od leča na hríboch až po knedlo, vepřo, neviemčo.

Aj by vám ich bolo trošku ľúto, keby vás to ich upotené malomeštiactvo tak strašne nevytáčalo.

Chcete sa takýmto tragédom cez leto vyhnúť? Tak nedovolenkujte, ale cestujte. Zabudnite na zájazdy, rezorty a hotely. Vyberte sa, kam len chcete, no bývajte tak, ako miestni, jedzte to, čo miestni, cestujte a zabávajte sa s miestnymi. A myslite na to, že cestovanie nie je otázkou peňazí, ale odvahy, preto vám za celý TECHBOX želám, aby ste zažili naozaj odvážne leto.

ZdrojČasopis TECHBOX 7-8/2017

Komentáre k článku