FLAME: Budú deti písať písaným písmom?

ZDROJ | PEXELS – free photo stock

Keď už sa blíži uzávierka a ja začínam byť smutný z toho, že mám za sebou super mesiac, a preto nebudem mať koho hejtovať, tak jediní, na koho sa môžem vždy spoľahnúť, sú slovenskí politici. Tento nekonečný zdroj absurdných hovadín nezlyhal ani v máji.

Viete, čo je spojené písané písmo? To je to, čím ste naposledy napísali Mana má Enu a Môj dedo bol traktorysta tak štýlovo, že ste za to dostali prasiatko od učiteľky, remeňom od tatka a odvtedy ste také písmo už nikdy nepoužili, lebo je to náročné, pomalé a tak vcelku úplne nepraktické. Pochopili to aj tí, ktorí na rozdiel od nášho ministra školstva vzdelávaniu detí rozumejú a vymysleli pre tých malých harantov font, v ktorom sa písmená nespájajú.

MultiFLAMETelevízie vs. „výkvet“ mesta

Je to vlastne tlačené písmo, aké používame my dospelí. No a keď už boli s novým písmom spokojní učitelia, deti, ľaváci aj dyslektici, tak prišiel náš pán minister a jednoducho nariadil, že od nového školského roka budú všetci povinne písať písaným, lebo… tak písali aj Danko a Hviezdoslav?

ZDROJ | Typomil.com

Nikto vlastne nevie, prečo chce ministerstvo školstva, aby sa dnešné deti trápili s písaným písmom, keď to sa nedá použiť v PC ani v Macu, v smartfóne ani v tablete, a už vôbec nie pri programovaní či pri googlení. Deti začnú používať spojené písané písmo vtedy, keď to bude jediný spôsob pre pridávanie hashtagov na Instagram, čo sa stane hneď po tom, ako dostane náš minister školstva Nobelovu cenu za literatúru.

Všetky ostatné snahy sú len spiatočnícke diletantstvo a deštruizmus. Úplne rovnaké, ako keď predseda parlamentu európskej krajiny príde v roku 2017 s nápadom, že by sa do škôl mala vrátiť povinná branná výchova, teda pobehovanie detí po lese, alebo školskom dvore so zatuchnutými plynovými maskami na ksichtoch, v ktorých by sme v prípade chemického útoku všetci do pár minút aj tak pokapali.

To, že dnešná branná výchova sa v skutočnosti volá programovanie, čítanie s porozumením, oddeľovanie hoaxov a konšpirácií od faktov, to si zatiaľ nikto na ministerstve školstva nevšimol.

A keď už sa nám môže zdať, že väčšina politikov na Slovensku sa buď úplne zbláznila, alebo ich mentálny vývoj zostal zaseknutý v 80. rokoch minulého storočia, tak vtedy by človek čakal, že to zachráni aspoň vicepremiér pre informatizáciu.

V máji sme síce videli nový zákon o kybernetickej bezpečnosti, podľa ktorého by vláda mala mať možnosť v prípade hrozby odpojiť celú krajinu od globálneho internetu, a zároveň by sme mali mať kybernetické jednotky, ktoré by nás aktívne ochraňovali.

No to, či nás budú o 10 rokov v kybernetickom priestore aktívne ochraňovať tí, čo namiesto klávesnice museli celé detstvo drtiť krasopis spojeným písaným písmom™ a namiesto programovania mali v škole povinnú brannú výchovu podľa Kapitána, to už neupresnil.

Ale ešte skôr, než stihol vicepremiér predstaviť našu bezpečnú kybernetickú budúcnosť, chalani zo Slovensko Digital vymysleli, vyrobili a sputili GovBox. Od júla bude totiž štát firmám posielať všetku úradnú komunikáciu do e-schránky na Slovensko.sk. Áno, je to presne ten IT projekt, ktorý za miliardu preklopil neschopnosť štátnej správy do digitálnej podoby.

ZDROJ | GovBox.sk/TECHBOX

Aby ste si poštu od štátu mohli vo svojej schránke prečítať, potrebujete Diazepam, občiansky preukaz s čipom (eID) a čítačku, ktorá ho prečíta. To je taká masívna vintage vec, s ktorou si môžete pokojne aj zamknúť bicykel pred krčmou a nikto vám ho neukradne.

Keď si toto všetko po dvoch návštevách na polícii zoženiete a prihlásite sa do tej legendárnej e-schránky, tak zvýsknete od radosti, ako efektívne boli opäť raz vynaložené eurofondy a naše dane, lebo sa ocitnete v užívateľskom prostredí z roku 1990, odkiaľ nedokážete správy od štátnej správy® ani len preposlať na svoj normálny email. Asi už nezvýšili peniaze na forward button.

A tak ľudia zo Slovensko Digital vymysleli službu, ktorá vám úradnú poštu automaticky prepošle na váš súkromný email aj bez legendárneho eID. Neurobili nič iné, len využili pripravené API a splnili tak dávny sen ministra o tom, ako raz budú súkromné firmy vyvíjať appky využívajúce štátne dáta.

Nápad GovBox.sk sa však nepáči, lebo kvôli nemu vraj stratíme motiváciu vybavovať si nové eID, čo hneď aj minister podporil silnou myšlienkou: „Nech si ľudia zodpovedia otázku, či si aj doma nechajú vyberať schránku cudzou osobou¹ a ešte za to aj zaplatia² a či majú garanciu, že dotyčný človek všetku poštu aj odovzdá³.“ Tak si teda odpovedám, že rád¹, samozrejme² a áno³.

Hovorí sa tomu moderné služby a už by ich konečne mohol svojim občanom začať poskytovať aj tento štát.

ZdrojČasopis TECHBOX 6/2017

Komentáre k článku