Elon Musk – od programovania hier, až po rakety, elektromobily a iné úlety

ZDROJ | Daniel Oberhaus

Pre niekoho technologická hviezda a vizionár, pre iných prílišný idealista až blázon. Elon Musk vzbudzuje vášne na oboch stranách a vo viacerých odvetviach súčasne, zatiaľ čo si plní svoje detské sny.

Spoločnosti Elona Muska snáď netreba technologickým nadšencom ani predstavovať. Tesla, SpaceX či OpenAI a ďalšie jeho spoločnosti sa dostávajú pravidelne do pozornosti médií a tak aj fanúšikov elektromobility, vesmírneho cestovania, umelej inteligencie a ďalších, často futuristických odvetví.

Jeho príbeh pritom nezačína v Silicon Valley, ale v africkej Pretórii, kde sa narodil 28. júna 1971 kanadskej modelke Maye Muskovej a africkému elektromechanickému inžinierovi, Errolovi Muskovi. Elon mal len 9 rokov, keď sa jeho rodičia rozviedli a on zostal žiť so svojim otcom v rodnej Pretórii.

Stredná škola, ktorú navštevoval Musk v PretóriiZDROJ | Gamtoos (Wikipedia)

Po strednej škole sa Elon rozhodol, že chce ísť študovať do Spojených štátov, ktoré vnímal ako miesto, kde sa dejú úžasné veci a plnia sny. Aby si emigráciu do Spojených štátov trochu uľahčil, vybral sa najprv do Kanady, kde vďaka pôvodu svojej matky dostal kanadský pas, s ktorým bola už cesta do USA o niečo jednoduchšia.

Pozrite siDaniel Ek začal podnikať už ako trinásťročný, dnes riadi Spotify

Aj keď sa Elon naučil programovať už ako 10-ročný a vo svojich 12 rokoch si zarobil 500 dolárom predajom kódu na vlastnú videohru Blastar počítačovému magazínu, na Pennsylvánskej univerzite sa napokon rozhodol študovať podnikanie a fyziku.

ZDROJ | CBS News

V štúdiu fyziky chcel pokračovať na Stanfordovej univerzite, kde aj nastúpil na doktorandské štúdium. To ho však prešlo už po dvoch dňoch a namiesto štúdia sa rozhodol využiť rastúcu popularitu internetu. Založil preto svoju prvú spoločnosť s názvom Zip2, ktorá vyvíjala internetových mestských sprievodcov pre vydavateľov novín.

Pozrite siReed Hastings musel zaplatiť pokutu v požičovni filmov, tak založil Netflix

Spoločnosť Zip2 v roku 1999 odkúpila spoločnosť Compaq za 307 miliónov dolárov v hotovosti a 32 miliónov dolárov v akciách. Elon investoval tieto peniaze do X.com, novej spoločnosti zameranej na internetové platby, z ktorej sa časom (už bez Muska vo vedení) stala spoločnosť PayPal.

ZDROJ | USA Today

Aj keď Musk z vedenia spoločnosti X.com odišiel už v roku 2000, teda len rok po jej založení, v roku 2017 odkúpil od spoločnosti PayPal práva na doménu X.com, vraj zo sentimentálnych dôvodov. Dnes na tejto adrese nenájdete nič iné, len malé písmeno „x“ v ľavom hornom rohu obrazovky.

Po Muskovom pôsobení v Zip2 a X.com sa začala písať história spoločností SpaceX, Tesla Motors, SolarCity, Hyperloop a ďalších. Obsiahnuť však históriu týchto spoločnosti a všetkých Muskových krokov je skrátka nemožné a vďaka jeho osobnému tempu je čiastočne neaktuálna už aj jeho vlastná biografia. Ak vás však zaujíma hlavne príbeh automobilky Tesla, prečítať si ho môžete aj u nás v rámci nášho dlhodobého seriálu Značky.

ZdrojEncyclopedia Britannica,Biography

Komentáre k článku