DOVOLENKA l Gadgety a aplikácie, ktoré vám pomôžu počas dovolenky

ZDROJ | pixabay.com

Potrebujete vyriešiť pripojenie na internet priamo na dovolenke? Čím fotiť? Ako najrýchlejšie prepočítať cudziu menu na eurá, zavolať taxík alebo sa zorientovať v neznámych končinách? Na všetko máme gadget alebo aplikáciu!

Našim dovolenkovým špeciálom pokračujeme aj dnes. Po tom, čo sme vám prezradili ako ušetriť pri kúpe leteniek, ako šikovne vytvoriť itinerár a aké vychytávky sa vám zídu na cestu, ponúkame gadgety a aplikácie, ktoré vás zabavia a uľahčia život priamo na dovolenke.

ZDROJ | pixabay.com

FUJIFILM instax mini LiPlay

FUJIFILM prichádza s novinkou, doteraz najmenším a najľahším instantným fotoaparátom mini LiPlay. Ten má navyše aj extra funkcie. Nparíklad funkcia Sound, pomocou ktorej je možné nahrávať 10-sekundové zvukové stopy a tie následne pripájať k vytlačenej fotografii pomocou Qr kódu. Zvuk je však nutné cez appku v smartfóne nahrať do cloudu. V cloude FUJIFILMU ale ostanú uložené len 12 mesiacov. Po tomto termíne už QR kód nemusí fungovať.

ZDROJ | FUJIFILM

V prednej časti aparátu nechýba ani selfie spúšť či mini zrkadielko, aby ste videli, čo fotíte. Fotky môžu mať maximálne 62 x 46 mm. Tie vychádzajú z 4,9 Mpx BSI CMOS snímača s veľkosťou 1/5″. Fotky je možné ukladať aj na microSD kartu.

ChatSim

Ak cestujete do krajiny, kde nie sú roamingové dáta práve najlacnejšie, nechce sa vám naháňať lokálna SIM karta a internet potrebujete len na komunikáciu cez komunikačné appky, ako je napríklad WhatsApp alebo Messenger, vyskúšajte ChatSim.

Služba, v prepočte na mesiac, stojí približne 2,5€ a umožní vám obmedzený prístup na internet v podstate kdekoľvek na svete. Podporuje textové správy v aplikáciách ako WeChat, CatSim, QQi, Line, Kakao alebo Bip. Ak by ste chceli posielať obrázky, videa alebo hlasové správy, musíte siahnuť po vyššom predplatenom balíku.

JBL Xtreme 2

Spoločnosť JBL pokračuje v overenej klasike a po dizajnovej stránke sa drží valcovitého tvaru. Reproduktor je vybavený štyrmi meničmi a dvomi JBL basovými žiaričmi. Na povrchu nájdete textilnú membránu, ktorá obaľuje valcovitý reproduktor JBL Xtreme 2. Na leto je idálna vodeodolnosť IPX7.

ZDROJ | JBL

Prehrávanie prebieha už klasicky cez technológiu Bluetooth 4.2. Najväčším lákadlom je však 10 000 mAh batéria, ktorá sľubuje až 15 hodín prehrávania na jedno nabitie, čo však samozrejme závisí od úrovni hlasitosti. JBL Xtreme 2 disponuje funkciou Connect+, ktorá umožňuje vzájomné prepojenie reproduktorov s ostatnými reproduktormi od JBL, ktoré majú túto funkciu. JBL Xtreme 2 sa môže pripojiť k viac ako 100 takýmto reproduktorom.

Moment lens

Samozrejme, váš smartfón dokáže perfektne fotiť. Máte hneď niekoľko objektívov a vy ste absolútne spokojní. Ak predsa len hľadáte niečo, čo by vaše fotografické možnosti rozšírilo a pomohlo vám z dovolenky priniesť ešte lepšie fotky, vyskúšajte prídavné objektívy od Moment.

Dlhodobo najlepšie hodnotené prídavné objektívy pre smartfóny vám ponúkajú širokouhlé zábery, populárny fisheye alebo teleobjektív. Stačí smartfón vložiť do obalu a objektív primontovať. Ak použijete aj aplikáciu, s fotkami sa viete vyhrať ešte viac.

skyroam

Šikovný puk pre cestovateľov je 2v1. Menej zaujímavá, ale rozhodne užitočná, vlastnosť je, že je to externá nabíjačka s objemom 6 000 mAh a USB-C konektorom. Zaujímavejšia vlastnosť puku skyroam je, že je to externý Wi-Fi router do zahraničia.

ZDROJ | skyroam.com

skyroam nepotrebuje miestne SIM karty. Priamo na stránke predajcu si predplatíte roamingové dáta, v ponuke je viac ako 130 krajín sveta, za relatívne prijateľných 8 eur na deň alebo 80 eur na mesiac. Výrobca sľubuje 4G pripojenie, veľmi jednoduché ovládanie a možnosť súčasne pripojiť na internet až päť zariadení. Na jedno nabitie vydrží skyroam okolo 16 hodín.

Vago Portable Compressor

Cestovným vákuovačom dokáže stlačiť objem mäkkých vecí až o 50%. V batožine tak ušetríte skutočne veľa miesta. Vago Portable Compressov má priemer 36 a výšku 70 milimetrov a váhu len 77 gramov. Teda nezaberie takmer žiadne miesto v batožine. Základný vákuovací sáčok má rozmer 40 x 50 cm.

Vákuovač sa nabíja pomocou microUSB a vysatie vzduchu mu trvá približne 5 minút. Gadget so vákuovacím sáčkom spojíte veľmi jednoducho závitom a vzduch vysajete jediným stlačením tlačidla. Vďaka inteligentnému senzoru sa vysávanie vzduchu automaticky vypne.

Cestovný vákuovač Vago kúpite približne za 71€.

Free Wi-Fi Finder

Aplikácia vám pomôže nájsť Wi-Fi vo vašom okolí. To sa hodí, ak sa vám nepáčila žiadna z nami ponúkaných možností riešenia pripojenia na internet v zahraničí. Free Wi-Fi Finder má zmapovaných viac ako 50 krajín sveta a nepotrebuje byť online, aby najbližšiu Wi-Fi našla. Všetky potrebné informácie stiahne do vášho zariadenia počas inštalácie aplikácie.

ZDROJ | free wi-fi finder

Free v názve nie je nadarmo, aplikácia sa zameriava na Wi-Fi, ktoré sú bez poplatkov a bez hesla. Dokáže ich označiť, ponúkne však aj tie zamknuté. Príjemnou alternatívou pre Android je aplikácia s rovnakým názvom. Vizuálne pôsobí oveľa krajšie, než tá pre iOS.

Google Maps

Mohli by some špekulovať nad najrôznejšími šikovnými aplikáciami na navigáciu v zahraničí. A nebolo by to márne. Avšak, ak nie ste práve cestovateľ, ktorý sa za dobrodružstvom vydáva každý mesiac, netreba to preháňať. Google Mapy vás možno až prekvapia, koľko vám toho ponúknu.

Prvá veľmi užitočná vec je hromadná doprava. Google disponuje obrovským množstvom aktuálnych informácií, ktoré dokáže šikovne zužitkovať. Preto vám vie naplánovať trasu z bodu A do bodu B aj pomocou miestnej MHD, bez toho aby ste museli niečo extra sťahovať či inštalovať. V Google mapách pokojne vyhľadávajte kľúčové slová. Reštaurácia, kaviareňˇ, bar. Opäť, Google implementuje nazbierané informácie naprieč službami, teda v mapách ponúka aj body záujmu. Navyše sú s hodnotením a komentári od reálnych používateľov.

Google Translate

Prekladač od Googlu občas zaperlí, no ak sa dostanete do jazykovej šlamastiky niekde v zahraničí, jeho pomoc vie byť neoceniteľná. Ak stiahnete jazykový balíček, viete ho dokonca používať offline. Prekladač je dostupný ako pre Android, tak pre iOS.

ZDROJ | Google

Prekladač naviac ponúka mnohými neobjavené funkcie, ako napríklad preklad textu z fotografie, či z hlasovej nahrávky. To však už musíte byť online. Šikovná funkcia je tiež rukopis. Zíde sa vám napríklad v arabských krajinách, kde neznáme znaky len prekreslíte na displej smartfónu, prekladač ich identifikuje a preloží.

Pocket Earth

Benefitom tejto aplikácie je jej cena. Približne za 11 eur máte k dispozícii mapy a topo mapy celého sveta. V menu nájdete tiež sprievodcu, možnosť zaznamenávať vašu trasu, triediť body záujmu do skupín a mono ďalšieho.

ZDROJ | Pocket Earth

Ak sa chcete nechať inšpirovať, čo vidieť v okolí, vyberte z menu položku neďaleko, zvoľte kategóriu a o program máte postarané.

Trail Wallet

Legendárna hláška, „veď som na dovolenke nebudem sa obmedzovať,“ má niečo do seba, no na konci dňa vám môže zostať poriadne úzko, keď zistíte koľko ste minuli. Aby ste sa podobným situáciám vyhli, vyskúšajte Trail Wallet.

ZDROJ | voyagetravelapps.com

V aplikaćii viete nastaviť denný rozpočet a pridávaním jednotlivých útrat bude aplikácia sledovať ako ste na tom. Ak rozpočet prekročíte, upozorní vás. Naviac jednotlivé útraty kategorizuje, takže na konci dovolenky budete presne vedieť, za koľko ste minuli najviac.

Uber

Aplikácia pokrýva okolo 173 krajín, teda je vysoko pravdepodobné, že práve vo vašej dovolenkovej destinácii vďaka Uberu zoženiete taxík. Upozorňovať vás na aktualizáciu údajov zrejme nie je treba, keďže sa služba vrátila na Slovensko.

ZDROJ | Reuters

Pri objednávaní vozidla v zahraničí si prehliadnite všetky ponúkané služby. Tie sa totiž líšia krajina od krajiny. V niektorých si môžete napríklad, objednať odvoz na konkrétny čas. Alebo vyžiadať elektromobil.

XE Currency

Vizuálne vás nenadchne, no to ani nie je jej úlohou. Jedna z najspoľahlivejších a najrozšírenejších aplikácii na prepočet meny XE Currency, by vám počas dovolenky nemala v smartfóne chýbať.


Je dostupná ako pre iOS tak Android, pozná všetky meny sveta, dokonca aktuálnu cenu drahých kovov, a čo je zrejme najšikovnejšia funkcia, ak nezabudnete obsah aplikácie aktualizovať, aj bez pripojenia na sieť vám prepočíta menu. Používatelia iOS zariadení ocenia podporu skratiek.

Komentáre k článku