DOVOLENKA l Ako skrotiť fotky a videá po návrate z dovolenky

ZDROJ | pixabay.com

Dovolenkové fotografie si zaslúžia viac, než aby ste na ne zabudli a našli ich po roku vo foťáku, alebo náhodne v smartfóne. Máme tipy, vďaka ktorým skrotíte všetok dovolenkový fotomateriál.

ZDROJ | pixabay.com

Prvých pár dní po návrate z dovolenky nebýva úplne najpríjemnejších. Návrat do reality si však môžete spríjemniť prezeraním fotografií z dní zaslúženého oddychu. Rýchlo prídete na to, že niektorá fotka by si zaslúžila upraviť, s inou by ste sa aj pochválili, a že by ste si fotografie radi upratali. Na všetko máme tipy.

500px.com

Podarila sa vám fotka, na ktorú ste obzvlášť hrdí? Dokonca ju chváli každý, komu ju ukážete? Skúste fotku predať. Môžete ju ponúknuť v niektorej z fotobaniek, ako napríklad Shutterstock.com, alebo na sociálnej sieti pre fotografov 500px.com. Peniaze vám však nikto nedá hneď.

Stránky sú len sprostredkovateľom zabezpečujúcim prezentáciu, zastrešia všetky potrebné právne záležitosti a, samozrejme, si zoberú patričné percentá z predaja. Fotku si môžu kúpiť do magazínu, ako reklamnú fotografiu alebo len tak, keď sa niekomu páči. Ostaňte však nohami na zemi. Nápad predávať svoje fotografie malo milióny ľudí pred vami, konkurencia je poriadne vysoká. Avšak, nikdy neviete, či práve váš záber nebude ten miliónový.

Blender

ZDROJ | YouTube

Ak ste zatúžili po jednoduchom spomienkovom dovolenkovom videu, užitočným pomocníkom vám bude Blender. V aplikácii viete videá strihať, spájať či dokonca maskovať. Keďže je Blender zadarmo je to naozaj jedna z najlepších volieb na jednoduchý strih. A nie len pre začiatočníkov, ocení ho aj pokročilý nadšenec videa. Pridávať viete efektné prechody a, samozrejme, filtre či efekty.

CEWE FOTOKNIHA

Vytvoriť si fotoalbum, ktorý pôsobí ako profesionálna fotokniha nie je problém vďaka CEWE. Stačí si zo stránky stiahnuť softvér na vytvorenie fotoknihy, nastaviť technické parametre väzy, rozmeru, typu papiera a ďalšie, vybrať jedno z predvolených rozložení fotografií a môžete poslať knihu do tlače. Ak chcete tvorbe fotoknihy venovať viac času, môžete si spraviť vlastné rozloženie fotografií. Dodacia doba je najneskôr do 9 dní.

Clean Master

Clean master je síce všeobecný čistič Android zaradení, no s fotkami si vie obzvlášť dobre poradiť. Rozoznáva podobné a identické fotografie, tiež vie rozpoznať technicky nepodarené fotografie, napríklad rozmazané. Aplikácie vie vybrať zo súboru podobných fotografií tú najlepšiu a ponúknuť ju ako tú, ktorú si máte uložiť. Clean Master dokonca zvláda čistiť aj multimediálny obsah z WhatsApp. V porovnaní s konkurenciou, ktorá je vo free verziách preplnená reklamou a má výrazne obmedzenú funkcionalitu, je Clean Master naozaj dobrou voľbou.

EaseUS

ZDROJ | easeus.com

Nechceme na to ani myslieť, no stať sa to môže. Vyberiete kartu z fotoaparátu, vložíte ju do čítačky a nikde nič. Desiatky, možno stovky, fotiek sa niekam vyparili. Obdobný scenár, karta hlási chybu alebo sa nedá vôbec načítať. Dobrá správa je, že fotografie nemusia byť stratené. Teda ani nie sú. Oni sú tam, len je ťažšie sa k nim dostať. V tom lepšom prípade vám stačí záchranný softvér, napríklad EaseUS. Aplikáciou viete aj svojpomocne fotografie, či videá zachrániť. Kartu však radšej potom zahoďte. Aplikácie na záchranu sú často zadarmo, no prirodzene majú svoje obmedzenia, napríklad, vedia zachrániť dáta len do 2 GB a podobne.

Fotor

Foto editor, ktorý je ideálnym riešením pre tých, čo chcú svojim fotkám z dovolenky venovať nejaký čas, no nemajú ambíciu sa učiť náročnejšie postupy editovania fotografií. Fotor popri základných funkciách na úpravu ponúka štedré balíky predvolených filtrov, ktoré sú v iných aplikáciách dostupné len v platených verziách. Okrem úpravy fotografií viete pridávať pomocou Fotoru aj jednoduché obrázky alebo nápisy.

Fujifilm Instax Share SP-3

Tlačiareň má takmer rozmery do vrecka. Rozumie si s Instax fotoaparátmi, no najmä so všetkými smarfónmi. S inteligentným zariadením komunikuje pomocou Wi-Fi a na zadanie tlače budete potrebovať bezplatnú aplikáciu Instax Share. Tlačiareň je na batériu, o stave ktorej vás informujú LED kontrolky na prednej časti zariadenia. Fotopapier sa dodáva po desať kusov, zostávajúci počet si kontrolujete priamo na tlačiarni vďaka LED kontrolkám.

Google Disk

Pozbierať všetky fotografie z dovolenky je často zdĺhavejšie než s nimi narobiť poriadky. Aby ste nemuseli kamarátov, rodičov alebo deti stále obháňať a stretávať sa s nimi, použite Google Drive. Dôvod prečo práve toto cloudové úložisko je pomerne jasný. Gmail má takmer každý. Vytvorte na Google Drive priečinok kde nahráte svoje fotografie a zdieľajte ho s kým potrebujete pomocou mailovej adresy. Na priečinok stačí kliknúť pravým tlačidlom myšky, z vyrolovaného menu vybrať zdieľať a potom do riadku vpísať emailovú adresu toho, s kým chcete priečinok zdieľať. Dajte pozor, aby aj pozvaná osoba mala oprávnenie upravovať zdieľaný obsah. Veľmi rýchlo takýmto spôsobom pozbierate fotky a môžete sa z nich tešiť.

HAMA 118560, STEEL BASIC 8″

 

ZDROJ | HAMA

Elegantný fotorámik sa hodí do akejkoľvek izby. 8-palcový TFT LED displej automatický prispôsobí veľkosť nahratých fotografií. Striedanie sa obrázkov na displeji môže byť aj pomocou efektných prechodov, ktorých je na výber hneď niekoľko. Zabudovaná je čítačka kariet a okrem fotografií vám rámček zobrazí tiež kalendár alebo hodiny. Pribalený je aj diaľkový ovládač a poteší menu v Slovenčine.

LMP USB-C Card Reader

ZDROJ | ozodistributing.com

Stále najrýchlejší, aj keď už nie najkomfortnejší spôsob, ako dostať fotky z foťáku do počítača, je pomocou čítačky kariet. Ak nemáte vo svojom riadení žiadnu vstavanú, siahnite po nejakej šikovnej. LMP USB-C Card Reader na prvý pohľad vyzerá ako USB kľúč. Dokáže prečítať SD a microSD karty a pripojíte ho cez USB-C, USB-A a microUSB. Možnosti sú teda bohaté. Čítačka má 8 centimetrov, hliníkový porch a je kompatibilná so všetkými bežne používanými operačnými systémami. LMP USB-C Card Reader môžete používať okamžite, nemusíte nič inštalovať.

myalbum.com

Keď už si dáte tu námahu fotografie z dovolenky vytriediť a upraviť ich, bola by škoda ich nechať zapadnúť prachom niekde v priečinku. Pochváľte sa s nimi a majte ich stále po ruke v peknej prezentácii. myalbum.com je služba, ktorá vám pomôže vytvoriť naozaj pekné online fotoalbumy. Stačí sa zaregistrovať, nahrať fotografie, vybrať jeden z predvolených spôsobov rozmiestnenia fotografií, pridať názov albumu a máte hotovo. Služba je zadarmo, ak by ste si chceli nechať fotoknihu vytlačiť, bude vás to stáť okolo 30 eur aj s poštovným.

SanDisk Extreme 500

SanDisk Extreme 500 má už niekoľko rokov, no stále patrí k najmenším externým SSD diskom na trhu. S rozmermi 75,6 x 75,6 x 10,7 mm a hmotnosťou 56 gramov (40 g bez kábla) ho vo vrecku či notebookovej taške nepocítite. Dovolenkové fotografie tak môžete mať neustále pri sebe. A nie len z jednej dovolenky, disk je naozaj štedrý na úložný priestor. SanDisk má dostupných 248,6 GB, na pripojenie využíva stále pomerne rýchle USB 3.0.

Komentáre k článku