Dobrý smartfón pod stromček sa dá kúpiť aj s limitom 150 €

ZDROJ | Sony

Vonku ešte ani poriadne neprituhlo a v obchodoch už nájdeme vianočný tovar. Na ozdobovanie stromčeka je ešte samozrejme priskoro, no vyberať vianočné darčeky už dnes nie je vôbec na škodu. Naša tohtoročná séria článkov VIANOCE 2017 vám možno pomôže vyhnúť sa preplneným obchodom, pomalej pošte či nervóznym kuriérom.

Dnes sa pozrieme na smartfóny do ceny 150 €. Táto hranica mohla v minulých rokoch spôsobovať, že ste sa pri výbere museli uspokojiť s viacerými kompromismi. Technologický posun, znižovanie nákladov na výrobu a rastúci predaj smartfónov ale umožnili, že už aj v tejto cenovej kategórii nájdeme vážne zaujímavé kúsky, za ktorými sa oplatí obzrieť.

Čo treba vedieť?

Do najnižšej cenovej kategórie smartfónov sa tento rok konečne dostal aj snímač odtlačkov prstov. Síce to stále nie je úplný štandard, no zároveň to už nie je ani prémiová funkcia, za ktorú by si výrobcovia nechávali poriadne priplatiť. Čo sa týka displejov, tam je štandardom uhlopriečka 5, až 5,5 palcov. Našťastie už displeje nepatria medzi tie časti telefónu, na ktorých by museli výrobcovia šetriť. Ešte stále tu však prevláda relatívne malé rozlíšenie. Už sa na nich ale dá celkom príjemne pozerať.

ZDROJ | Samsung

Kde ale nájdeme kompromisy sú operačné systémy, respektíve verzie Androidu. V tejto cenovej kategórii budeme Android Oreo hľadať len márne. Niektorí výrobcovia na finálnom zozname zariadení, ktoré dostanú túto aktualizáciu stále pracujú, no pri týchto smartfónoch sa aktualizácie zrejme nedočkáme. Taktiež v tejto kategórii zatiaľ nenájdeme zariadenie s USB-C portom. Ak to ale vezmeme z tej pozitívnej stránky, na rozdiel od vlajkových lodí, všetky smartfóny v tejto kategórii majú slúchadlový jack.

Pozrite siUSB-C nahradí HDMI, chce to len čas

Čo sa týka procesorov a operačnej pamäte, tam je ponuka dosť široká, no súdiť rýchlosť týchto telefónov len na základe ich hardvéru nie je jednoduché. Výrobcovia na Android väčšinou pridávajú aj vlastnú nadstavbu a tá ovplyvňuje beh celého systému. Žiadne rýchlostné rekordy sa trhať nebudú, no pri bežnom používaní telefónu nebude slabší hardvér žiaden problém.

Fotoaparáty urobili v tomto roku veľký pokrok a prejavilo sa to aj pri lacných smartfónoch. Stále však platí, že ide skôr o „núdzovky“ a v prípade, že chcete mobilom nahradiť fotoaparát, budete musieť siahnuť po vyššej cenovej kategórii.

Zhrnutie:

  • fotoaparáty osadené v telefónoch tejto cenovej kategórie sú stále slabé
  • v ponuke nájdeme rôzne verzie Androidu, staršia verzia pri bežnom používaní neprekáža
  • je potrebné si dávať pozor na veľkosť RAM, tá môže veľmi ovplyvniť beh systému
  • každý model má kvôli cene nejaké kompromisy, ktoré si treba zvážiť na základe vašich preferencií
  • pri kúpe sa môžete obzrieť aj po dovoze z Číny, treba však počítať s problémovou reklamáciou a poplatkami na colnici

To najlepšie do 150 €

Do nášho odporúčania sme vybrali lídrov trhu, ale aj menej známe mená. Niektoré kúsky síce nie sú úplné novinky, no to neznamená, že sú na zahodenie. Práve naopak, starším modelom stále nedošiel dych a ich cena klesla na nami požadovanú úroveň.

Pozrite siQualcomm si začína plniť sen o 5G

Niektoré značky prekvapili a túto cenovú hranicu sa im aj so slušnou výbavou podarilo podliezť už pri vydaní. V zozname nájdeme aj obľúbené kúsky, ktoré naši operátori pravidelne zaraďujú do akciovej ponuky a tak sa vám možno podarí nejaký smartfón kúpiť za naozaj výhodnú cenu práve takouto cestou.

Honor 6A

149,00 €

ZDROJ | Honor

Prečo kúpiť?

Honor 6A má v kovovom tele osadený kvalitný 5-palcový IPS displej a fotoaparát s rozlíšením 13 megapixelov. O dobrú výdrž batérie by sa mala postarať kapacita 3 020 mAh, ktorá zvládne poháňať čipset Snapdragon 430 viac, než jeden deň. Chvályhodný je aj relatívne nový operačný systém Android vo verzii 7.0.

Prečo nekúpiť?

Telefónu bohužiaľ chýba snímač odtlačkov prstov a taktiež NFC. Problémom môže byť aj systémová nadstavba EMUI, ktorá nemusí sadnúť každému.

Huawei Y6 (2017)

139,00 €

ZDROJ | Huawei

Prečo kúpiť?

Ak by sme udeľovali cenu „Najpriemernejší telefón roka“, vyhral by zrejme Huawei Y6. To ale nie je myslené v zlom. Huawei Y6 je jednoducho šedá myš, ktorá s čipsetom MediaTek MT6737T, 2 GB RAM, 13-megapixelovým zadným fotoaparátom a 5-megapixelovým selfie fotoaparátom veľa vody nenamúti, no poslúži dobre.

Prečo nekúpiť?

Aj keď ide o relatívne nový model, beží na ňom starší Android 6.0. Chýba snímač odtlačkov prstov a taktiež podpora rýchleho nabíjania. Do úvahy je vhodné vziať aj vnútornú kapacitu o veľkosti 16 GB. Toto mínus ale čiastočne zachraňuje slot na microSD kartu.

Motorola Moto E4

149,00 €

ZDROJ | Lenovo

Prečo kúpiť?

Motorola Moto E4 beží na Androide vo verzii 7.1 (Nougat), čo je druhá najnovšia verzia Androidu. Lenovo navyše systém príliš neupravovalo a tak sa môžete tešiť na relatívne čistý systém. Veľkým plusom je snímač odtlačkov prstov, ktorý je navyše na prednej strane. Batéria s kapacitou 2 800 mAh je vymeniteľná a podporuje aj rýchle nabíjanie.

Prečo nekúpiť?

Primárny 8-megapixelový fotoaparát nerobí práve najkrajšie fotografie. Slabší displej má pri slnečnom svetle nízku viditeľnosť. Operačná pamäť s kapacitou 2 GB RAM spôsobuje občasné spomalenie systému.

Nokia 3

149,00 €

ZDROJ | Nokia

Prečo kúpiť?

Legendárna Nokia 3310 to síce nie je, no kvalitné spracovanie ponúka aj Nokia 3. Poteší aj čistý operačný systém Android 7.0 Nougat a batéria s kapacitou 2 650 mAh, ktorá poskytne slušnú výdrž.

ZDROJ | Nokia

Prečo nekúpiť?

Displej s uhlopriečkou 5-palcov nemá najlepšie farby a ani kontrast. Napriek čistému Androidu sa čipset MediaTek MT6737 často zapotí a prejavuje sa to spomalením a sekaním systému. Slabinou je aj 8-megapixelový fotoaparát na zadnej strane a absencia snímaču odtlačkov prstov.

Samsung Galaxy J3 Duos (2016)

129,00 €

ZDROJ | Samsung

Prečo kúpiť?

Nami odporúčaný Samsung Galaxy J3 síce prišiel na trh už pred rokom, no stále tejto cenovej kategórii poráža konkurenciu fantastickým, 5-palcovým Super AMOLED displejom. Výborná je aj výdrž batérie, ktorá sa pohybuje v rozpätí 46-52 hodín a niekedy aj viac.

Prečo nekúpiť?

Samsung Galaxy J3 poháňa Android 5.1 (Lollipop), ktorý bol starý už vo chvíli, keď minuloročný J3 prišiel na trh. Pre menej náročného používateľa to problém nebude, keďže väčšina aplikácií túto verziu Androidu stále podporuje. To sa ale môže v budúcnosti zmeniť.

Pozrite siSamsung Galaxy J3 Duos (2016) – ušitý pre začiatočníkov

Sony Xperia E5

135,00 €

ZDROJ | Sony

Prečo kúpiť?

Sony vie vyrábať kvalitné displeje a fotoaparáty. Tieto vlastnosti sa preniesli aj do Sony Xperia E5, v ktorej nájdeme osadený 5-palcový IPS displej a 13-megapixelový snímač, ktorý sa za svoje výsledky nemusí vôbec hanbiť.

Prečo nekúpiť?

Operačným systémom je starí Android 6.0, ktorému škodí malá operačná pamäť s kapacitou 1,5 GB. Batéria má menšiu kapacitu 2 300 mAh a bohužiaľ nepodporuje rýchle nabíjanie. Keďže ide o minuloročný model, chýba aj snímač odtlačkov prstov.

Xiaomi Redmi 4X

149,00 €

ZDROJ | Xiaomi

Prečo kúpiť?

Xiaomi vždy vie, ako vyrovnať pomer ceny a výkonu a platí to aj v prípade Redmi 4X. Na čipsete Snapdragon 435 beží Android 6.0 s nadstavbou MIUI 8. Táto zostava zaručuje plynulý chod a to aj vďaka relatívne čistému systému bez zbytočného softvéru. Ak si potrpíte na výdrž batérie, tak pre vás najväčším plusom bude určite batéria s kapacitou 4 100 mAh.

ZDROJ | Xiaomi

Prečo nekúpiť?

Niekomu môže vadiť starší Android a umiestnenie snímaču odtlačkov prstov na zadnej strane. Zadný 13-megapixelový fotoaparát robí pri dobrom svetle slušné fotografie, no pri slabšom svetle  pokrivkáva.

ZTE Nubia N1 Lite

129,00 €

ZDROJ | ZTE

Prečo kúpiť?

Nubia, podznačka ZTE, ponúka v modeli N1 Lite kvalitný, 5,5-palcový IPS displej, snímač odtlačkov prstov a čistý Android vo verzii 6.0. To všetko je zaobalené do pevného tela s pekným dizajnom.

Prečo nekúpiť?

Pre niekoho môže byť problémom Android 6.0 a slabší 8-megapixelový fotoaparát. Pevná konštrukcia si vybrala daň na batérii, ktorú nie je možné vymeniť.

 

 

Komentáre k článku