Dinosaurí „Google Earth“ vám ukáže, kde bolo vaše mesto pred miliónmi rokov

ZDROJ | The Dinosaur Database

Keď sa spojí učivo dejepisu základných škôl s modernými technológiami, nadchnúť dokáže aj tých, ktorým už škola dávno vyfučala z hlavy. Webový portál The Dinosaur Database pretvára učivo o vývoji kontinentov a náleze dinosaurích fosílií do virtuálneho globusu na štýl služby Google Earth.

Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Týmto heslom sa riadili tvorcovia webového portálu Ancient Earth, ktorý vám umožní cestovať v čase 20, 300 alebo až 750 miliónov rokov späť do dôb, kedy by ste našu Zem rozhodne nespoznali. Už aj skok o 50 miliónov rokov do histórie späť presúva našu Bratislavu do prímorskej oblasti niekde na východnom pobreží dnešného Talianska.

ZDROJ | The Dinosaur Database

Ancient Earth ale nie je iba o posune tektonických platní. Ku každému obdobiu, ktoré si vyberiete vo vrchnej lište webu, vám portál ponúkne aj stručný popis, vďaka ktorému sa postupne zorientujete v celom vývoji našej planéty.

ZDROJ | The Dinosaur Database

Pokiaľ si v ľavom hornom rohu do vyhľadávača zadáte ľubovoľnú lokalitu (napr. vaše rodné mesto), Ancient Earth vám ukáže nielen to, kde sa táto lokalita nachádzala pred miliónmi rokov, ale aj všetky druhy dinosaurích fosílií, ktoré boli zhruba v danej oblasti nájdené.

Pozrite siLG hlási nový rekord pri vývoji 6G v pásme THz

Po kliknutí na názov týchto dinosaurov sa dostanete na stránku ich profilu s ich krátkym popisom, lokalitami nálezísk a kresbami. Táto dinosauria databáza je žiaľ písaná iba v anglickom jazyku. Ak si však názov dinosaura prekopírujete do Googlu, Wikipedia vám pri väčšine z nich ponúkne aj ich popis v slovenčine.

Komentáre k článku