Digitálna TV a všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Digitálne televízne vysielanie na Slovensku patrí k horúcim témam súčasnosti. Existuje však množstvo štandardov a technológií, rovnako aj možností, ako na „digitál“ prejsť a zorientovať sa v tejto problematike môže byť problém. V nasledujúcom článku sa ho pokúsime vyriešiť.

DVB

Prečo digitálne vysielanie?

Súčasná doba je charakteristická prechodom z používania analógového signálu na digitálny. Počítače ho už majú dávno za sebou, vyše 15 rokov fungujú digitálne mobilné siete. Teraz na rad prišlo televízne vysielanie. Hlavnou výhodou digitálneho signálu oproti analógovému je ľahšia eliminácia rušivých javov, čo má za následok predovšetkým vyššiu kvalitu signálu, teda krajší obraz i zvuk. Digitálne siete tiež ponúkajú viac doplnkových služieb a efektívnejšie využívajú obmedzené frekvenčné zdroje, ktoré sú považované za bohatstvo štátu. V prípade digitálnej TV je ďalšou výhodou možnosť prijímať viac programov, neskôr sa snáď dočkáme aj HD obrazu a priestorového zvuku. Pozrime sa teda na jednotlivé štandardy DVB, najčastejšie používané v Európe.

Satelitný komplet

DVB cez satelit

Stále väčšej obľube sa teší riešenie digitálnej televízie cez satelit, kde sa využívajú štandardy DVB-S (MPEG-2), novší DVB-S2 (MPEG-4) či DVB-SH určený pre použitie v mobilných telefónoch a ďalších handheldoch. Toto riešenie vyžaduje vo všeobecnosti tri zariadenia. Prvým je vhodne umiestnená parabola, ktorá prijíma signál z družice a káblom ho prenáša do satelitného prijímača. Prijímač video spracováva a prostredníctvom SCART, HDMI či iného rozhrania posiela do televízora. Treťou nevyhnutnou súčasťou je dekódovacia karta, u nás sú bežné tie od spoločnosti Skylink alebo CS Link. Výhodou tohto riešenia je dostupnosť množstva bezplatných programov plus viacero prémiových (i v HD či dokonca 3D) za mesačný poplatok, nevýhodou sú vyššie zriaďovacie náklady, približne 100 – 200 €.

Set-top box Evolve

Set-top box Evolve

Pozemné digitálne vysielanie

Zavádzanie DVB-T štandardu a vypínanie analógového vysielania je na Slovensku v plnom prúde, do konca roka by mal byť tento proces ukončený. Práve toto riešenie volí najviac používateľov. Takisto ako pri satelitnom DVB, aj tu potrebujeme viacero zariadení. Prvým je samozrejme anténa. Existuje viacero druhov DVB antén, ich použitie závisí najmä od intenzity signálu. V dobrom pokrytí postačí izbová, v opačnom prípade je potrebná vonkajšia anténa. Kvalitu pokrytia je možné overiť viacerými spôsobmi. Základom sú mapy poskytovateľa DVB-T na Slovensku, spoločnosti Towercom, určite vám však ochotne poradí aj predajca.

Ďalším potrebným zariadením je prijímač zvaný set-top box. Cena týchto zariadení sa pohybuje od 15 do 300 €, štát na jeho kúpu poskytuje sociálny príspevok 20 €. Nutnou výbavou je podpora štandardu MPEG-2, v budúcnosti sa môže hodiť aj MPEG-4. Set-top boxy sa môžu líšiť aj konektormi (SCART, HDMI a iné) či nadštandardnou výbavou (nahrávanie, podpora HD, priestorového zvuku atď.). Kúpe DVB-T prijímača sa môžete vyhnúť, pokiaľ je integrovaný vo vašom televízore, čo je v posledných rokoch štandardom. Viac informácii o zavádzaní DVB-T na Slovensku nájdete na webe ministerstva dopravy. Vo vyspelých krajinách Európy sa už zavádza aj druhá generácia DVB-T, štandard DVB-T2, ktorý je zameraný predovšetkým na HD vysielanie.

Optické vlákno

Digitálna TV cez kábel

DVB-C služby ponúkajú „kábloví“ operátori, často ich kombinujú aj s internetom či pevnou linku. Najčastejšie je signál prenášaný hybridnými opticko-koaxiálnymi, resp. optickými sieťami. Na sledovanie DVB-C vysielania je teda potrebné disponovať prípojkou k sieti a prijímačom, ktorý signál spracováva. Výhodou tohto riešenia je trojica služieb cez jednu zásuvku (TV, internet aj telefón) a bohatá ponuka programov, ktoré sú však viazané mesačným poplatkom. V budúcnosti by sme sa mali dočkať zavedenia štandardu DVB-C2.

Nokia N96

DVB-H

U nás nie veľmi populárna technológia príjmu digitálneho televízneho vysielania v mobile. Na experimentálnej úrovni ho prevádzkuje len Žilinská univerzita. Touto technológiou disponuje skromné množstvo mobilov, napríklad Nokia N96. Navyše, s príchodom a rozvojom 3G, HSPA+ či dokonca LTE mobilných sietí veľkú šancu DVB-H nedávame.

Sony Google TV

IPTV

Na lepšie časy však svitá digitálnej televízii cez internet. Vývoj totiž naznačuje, že o niekoľko rokov budeme všetky dáta (vrátane televízie) prenášať cez internet. Na rovnakej myšlienke je postavená napríklad aj Google TV. Nutnou podmienkou fungovania tohto systému je však rýchle pripojenie na internet, najlepšie optika. Takisto trochu rozporuplne pôsobí predstava, že všetky naše dáta sú prenášané jednou cestou. V prípade výpadku by sme tak prišli nielen o internet, ale aj o televízne vysielanie.

Možnosti prechodu na digitálne televízne vysielanie sú bohaté. Každé riešenie prináša viacero výhod i nevýhod, rozhodnutie je na vás. Hoci zavádzanie DVB na Slovensku prináša dodatočné náklady, je jasným krokom vpred a snáď pomôže urýchliť nástup HD a 3D vysielania. Veríme, že sa ešte máme na čo tešiť.

Zdroj a foto: Evolve, Nokia, projectsmonitor.com, satelitnatechnika.sk, Sony, wikipedia.org

Komentáre k článku