Deti presedia v čase pandémie pri videohrách celé hodiny, je to problém?

ZDROJ | Kelly Sikkema

Odborníci upozorňujú, že návrat do starých koľají bude po skončení pandémie pre deti náročný. Dôvodom majú byť videohry, pri ktorých aktuálne v čase domácej izolácie trávia aj niekoľko hodín denne. Ozývajú sa však aj názory, že rodičia by v týchto časoch nemali deťom prístup k technológiám výraznejšie obmedzovať, nahrádzajú im totiž chýbajúce sociálne interakcie.

Čaká nás obdobie epického odvykania si“, hovorí Keith Humphreys, profesorka psychológie na Stanfordovej univerzite, expertka na závislosti a bývalá poradkyňa amerického exprezidenta Baracka Obamu pre oblasť drogovej politiky pre denník The New York Times. Hovorí pritom o deťoch, ktoré v týchto mesiacoch trávia všetok svoj voľný čas pred počítačmi, tabletmi a hernými konzolami.

O pár týždňov to bude už rok, čo celý svet zachvátila pandémia nového koronavírusu, ktorá nás prinútila zostať doma, mimo práce a mimo školských lavíc. Sociálny kontakt detí nepochybne potrebný pre ich zdravý vývoj sa tak rýchlo obmedzil na online vyučovanie, sociálne siete a videohry pre viacerých hráčov.

ZDROJ | Razer

Internet či videohry podľa expertov nie sú samé o sebe problémom. Problematickými sa stávajú až v momente, kedy plne nahrádzajú ostatné aktivity detí v reálnom svete, ktoré by im umožnili rozvíjať sa komplexne po duševnej, fyzickej aj sociálnej stránke. Videohry tento postupný rozvoj nahrádzajú okamžitými odmenami, na ktorých si deti môžu pri nadmernom čase strávenom hraním hier vybudovať závislosť.

Pozrite siHrozby na internete – Phishing ako populárny podvod zneužívajúci dôveru ľudí

Ani v tejto téme však nie je potrebné prechádzať od jedného extrému k druhému, teda k úplnému zákazu technológií. Ideálnou cestou je podľa Lloyd Williamson, všeobecnej a detskej psychiatričky nastavenie zdravého balansu medzi časom, ktorý deti venujú sociálnym sietiam či hrám a naopak rodinným aktivitám, či už ide o spoločné varenie, domáce práce či dokonca aj spoločné hranie ich obľúbených hier.

V prípade poslednej spomínanej spoločnej aktivity sa rodičom ponúka napríklad bezplatná hra Roblox, ktorej stúpol v prvých deviatich mesiacoch minulého roka počet používateľov až o 82 % na priemerných 31,1 miliónov hráčov denne.

Pozrite siSilné adventúry: tajomný Call of the Sea a horor The Dark Pictures: Little Hope

Rovnakú popularitu si počas pandémie získala aj ďalšia bezplatná hra Fortnite, ktorú si rodičia môžu spoločne s deťmi zahrať bezplatne aj na svojich smartfónoch, tabletoch alebo počítačoch. Virtuálny svet dovtedy oddelený od toho reálneho sa tak môže ľahko stať ďalším miestom pre rodinnú zábavu a spoločné zbližovanie.

ZDROJ | Apple

Rodičia i deti samozrejme okrem toho majú stále k dispozícii prakticky na každej platforme aj nástroje na sledovanie a správu času stráveného pri jednotlivých aplikáciách a hrách. V čase domácej izolácie a dištančného štúdia je však na mieste zvážiť, či má zmysel pomocou týchto nástrojov zavádzať prísne časové limity, alebo je lepšie tieto nástroje použiť iba na hľadanie spomínaného zdravého balansu, ktorý poskytne deťom to najlepšie z „offlinového“ i „onlinového“ sveta aj so zdravou dávkou virtuálnej socializácie so svojimi rovesníkmi.

Komentáre k článku