Dátový roaming v Európe je od dnes opäť o čosi zaujímavejší

ZDROJ | Samsung

Od dnes, 1. januára 2020 sa podľa nariadenia Európskej komisie opäť upravuje roaming v krajinách Európskej únie. Hoci hlasový roaming je prakticky bez obmedzení (až na FUP) a teda voláte v roamingu ako doma, dátový roaming má stále svoje obmedzenia, ktoré ale určite nie nijak zásadné. Od dnes sa tieto obmedzenia opäť o čosi zmenšujú.

Pozrite siRoaming je aj počas tohto leta v EÚ ešte dostupnejší

Dátový roaming v EÚ sa od toho hlasového líši tým, že bez príplatku je obmedzený len na určitý objem dát, ktorý ale taktiež vychádza z cien na Slovensku. Naposledy sa cena prepojovacieho poplatku za 1 GB menila presne pred rokom, 1.1.2019. Išlo o sumu 5,35 € s DPH za 1 GB dát.

ZDROJ | Philips

Prepojovací poplatok je pritom suma, ktorú si európski operátori účtujú medzi sebou za prenesené dáta. Ak teda v Rakúsku prenesiete 1 GB dát, svojmu operátorovi „spravíte” účet za 5,35 € u toho rakúskeho.

O čom vlastne hovoríme? Na to, aký objem dát môžete využívať v krajinách Európskej únie platí rovnica:

(cena služby/suma prepojovacieho poplatku)*2= XY GB.

Od dnes sa však cena prepojovacie poplatku mení na 4,20 € za 1 GB, čo znamená, že s rovnakým paušálom môžete v zahraničí preniesť viac dát ako doteraz bez toho, aby vás operátor mohol obmedzovať rýchlostne či príplatkom za dáta.

TÉMAČo je to roaming a ako s ním žiť nielen počas dovolenky?

Napríklad, ak máte 30-eurový paušál s neobmedzenými dátami v SR, v krajinách EÚ (plus niektorých ďalších v závislosti od konkrétneho operátora) môžete plnou rýchlosťou presurfovať 30/4,2 x 2 GB dát, čo je 14,28 GB. V prípade 60-eurového programu je to podstatne viac, a to až 28,57 GB.

Pre každý prípad si však maximálny objem dát overte u svojho operátora (aj na webe). Napríklad Telekom v programoch ÁNO počíta maximálny objem dát pre európsky roaming inak, a to cena paušálu/4,2x2x2, teda základnú rovnicu ešte zdvojnásobuje. Zároveň berie do úvahy neviazanú cenu, ktorá je ešte vyššia ako v prípade ceny paušálu s viazanosťou.

ZDROJ | pixabay.com

Každopádne, nech už sú špecifiká výpočtu akékoľvek u akéhokoľvek operátora, základná rovnica musí platiť vždy. A to je pozitívne, pre nás, zákazníkov. V Európskej únii sa tak už nemusíme báť surfovať ako doma. Dostatok dát závisí síce od konkrétneho paušálu, no ak máte málo dát i doma, ťažko budete mať viac dát i v zahraničí. Pozor však na krajiny, ktoré nie sú v EÚ, hoci v Európe sú.

Ak náhodou neviete, ktoré krajiny patria do EÚ, tak sú to tieto: Anglicko (do Brexitu), Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

ZDROJ | pixabay.com

Komentáre k článku