Dátový roaming je v EÚ od dnes ešte viac dostupnejší

ZDROJ | Europa.eu

Takto pred rokom prišlo do platnosti nariadenie Európskej komisie, podľa ktorého museli operátori poskytnúť svojim zákazníkom v roamingu viac bezplatných dát. Od dnes, 1. januára 2021 toto nariadenie cenu prepojovacieho poplatku opäť znižuje a tak pridáva viac dát pre všetkých v Európskej únii.

ZDROJ | Sony

Dátový roaming v EÚ sa od toho hlasového líši tým, že bez príplatku je obmedzený len na určitý objem dát, ktorý ale taktiež vychádza z cien na Slovensku. Naposledy sa cena prepojovacieho poplatku za 1 GB menila presne pred rokom, 1.1.2029. Išlo o sumu 4,20 € za 1 GB dát, ktorá medziročne klesla z 5,35 € za 1 GB dát. O rok to pritom bude už len 3 €.

Pozrite siRoaming v Európe – Ako od dnes (15. júna) fungujeme v roamingu?

Od dnes je táto suma ešte nižšia, predstavuje 3,60 € za 1 GB dát, vďaka čomu sa zvýši objem „voľných“ dát od operátorov pre svojich zákazníkov v roamingu v EÚ. Táto suma je dôležitá pre to, aby si každý zákazník mohol vypočítať, aký objem dát môže v Únii presurfovať bez toho, aby svojmu operátorovi priplácal čokoľvek navyše.

Teda takmer, pretože ak máte minimálny paušál, v ktorom máte 500 MB dát, no podľa rovnice na výpočet vám vyjde 2,78 GB, zadarmo, resp. v rámci paušálu máte iba tých 500 MB. Za ostatné presurfované dáta navyše musíte zaplatiť. No nie viac, ako 3,6 € za 1 GB.

ZDROJ | Sony

V platnosti ostáva rovnica na výpočet „voľných“ dát v EÚ:

(cena služby/suma prepojovacieho poplatku)*2= XY GB.

Napríklad: Máte mesačný program za 39,99 €, takže v rámci EÚ môžete preniesť nie len 19 GB, ale 22,2 GB dát. Počítame s tým, že v takomto mesačnom programe máte už dáta neobmedzené, na Slovensku.

Pre každý prípad si však maximálny objem dát overte u svojho operátora (aj na jeho webe). Stále platí, že napríklad Telekom v programoch ÁNO počíta maximálny objem dát pre európsky roaming inak, a to: (cena paušálu/4,2)x2x2, teda základnú rovnicu ešte zdvojnásobuje. To isté platí aj pre nové T Paušály.

Mimochodom, do krajín EÚ patrí už len 27 krajín, a to: Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko.

ZDROJ | pixabay.com

Komentáre k článku