Čo všetko potrebujete na ceste do a z Chorvátska toto leto?

ZDROJ | pixabay.com

Ak plánujete dovolenkovať pri slovenskom mori, v Chorvátsku, mali by ste poznať niekoľko dôležitých vecí, ktoré budete nie len počas, ale aj pred a po dovolenke potrebovať. Už pred vycestovaním by ste mali mať napríklad očkovanie alebo PCR test, vyplnený formulár či dostatok vody a jedla pre možné čakanie na hraniciach.

Pozrite siČo potrebujete na dovolenku do Talianska?

Z Bratislavy na hranice s Chorvátskom je to z Bratislavy okolo 250 km, z východu, z takej Sniny až okolo 620 km. Nech idete akokoľvek, do Chorvátska prejdete maximálne cez dve krajiny, vo väčšine prípadov vám stačí iba jedna. V takom prípade nemusíte riešiť nič.

Na hraniciach s Rakúskom vás bude pravdepodobne čakať iba rýchla kontrola COVID pasu, no nie vždy a na každom prechode. Keďže ale Rakúsko je tranzitnou krajinou práve na ceste do Chorvátska, veľkú vedu rakúski colníci robiť nebudú. To isté platí aj na hraniciach so Slovinskom či Maďarskom. Cez iné krajiny sa do Chorvátska nedostanete, iba ak by ste si chceli spraviť poriadnu zachádzku či výlet po západnej alebo naopak východnej Európe.

Najviac kontrolovaní môžete ale byť na hraniciach s Chorvátskom. To naznačujú aj Google Mapy so zobrazením tzv. Premávky. Nie je prechod, ktorý by neobsahoval červenú, resp. tmavočervenú farbu. To znamená, že je tu prakticky zastavená premávka.

ZDROJ | Pixabay

Pomôžu Google Mapy

Prvá rada teda znie: Ak plánujete vyraziť v konkrétnom čase, pozrite si, kedy sa dostanete na vami zvolený hraničný priechod a niekoľko dní si kontrolujte ako sa tam mení situácia napríklad aj podľa času počas dňa. Najviac vyťažené budú určite soboty, kedy sa menia turnusy. Ak nemáte ešte rezerváciu, zmeňte si ju na iný deň. Ušetríte množstvo času i nervov. Rovnako prázdnejšie budú aj hlavné ťahy.

Google Mapy môžete využívať aj počas samotného cestovania. Aj vďaka nim si viete pozrieť preplnené úseky a príp. sa im vyhnúť. To isté dokáže ale aj navigácia Waze, za poplatok rovnakú funkciu ponúka aj napríklad slovenský Sygic. Je len teda na vás, ktorú službu preferujete.

Vyplňte si chorvátsky formulár už doma

Chorvátsko pred vstupom do krajiny požaduje nielen to, aby ste boli očkovaní, alebo mali aspoň negatívny PCR/RAT test, ale aj to, aby ste mali vyplnený on-line formulár.

Ten je aj po slovensky, takže vyplniť ho nebude problém nikomu. Okrem toho, že do formulára musíte uvádzať všetkých členov rodiny, vrátane detí, potrebujete aj informácie o ubytovaní. Ak teda cestujete tzv. „na blind“, mali by ste mať aspoň prvé ubytovacie zariadenie zarezervované vopred.

ZDROJ | Enter Croatia

Všetko to pritom ide on-line. Ak nie, formulár budete musieť vypĺňať na hraniciach, čím sa vám predĺži cesta pokojne aj o niekoľko hodín. Uprednostnení totiž budú tí, ktorí budú mať on-line formulár už vyplnení a tých bude čakať už len rýchla kontrola.

 

COVID pass alebo test

Pred vstupom do Chorvátska potrebujete buď potvrdenie o očkovaní, ktorého druhá dávka ale nebola pred viac ako 270 dňami. Druhou alternatívou je byť zaočkovaný aspoň jednou dávkou (z dvojdávkovej vakcíny) od 22. do 42. dňa v prípade Pfizer, Moderna alebo Gamaleya, resp. od 22. do 84. dňa v prípade Astra Zeneca, alebo od 14. dňa v prípade vakcíny od Johnson & Johnson.

Ďalšou alternatívou je, že máte potvrdenie o prekonaní COVID-19. Prípadne musíte mať PCR test nie starší ako 72 hodín, alebo antigénový RAT test nie starší ako 48 hodín. Ak nepredložíte ani jedno z vyššie spomínaných potvrdení, musíte ísť na 10 dní do karantény.

Tieto podmienky ale neplatia pre deti do 12 rokov.

Detailné podmienky nájdete priamo na webe ministerstva vnútra Chorvátskej republiky.

Viacero ďalších rád a tipov nájdete aj na webe slovenského ministerstva zahraničných vecí.

Cestujete po diaľnici? Radšej zvoľte ENC

Kým v Maďarsku, Rakúsku a Slovinsku si kupujete na využívanie diaľnic diaľničné známky, v Chorvátsku platí mýtny systém. Aj preto býva počas dovolenkovej sezóny na hlavných ťahoch toľko obmedzení a zápch.

Dôvodom je i to, že väčšina turistov na platenie za mýto využíva platobnú kartu alebo hotovosť. Tieto turnikety sú tak neustále plné a tvoria sa pred nimi neraz aj kilometrové rady.

Preto je vhodnejšie zvoliť elektronickú čítačku ENC, v ktorej máte kredit. Z neho sa následne pri prechode turniketom odpočíta suma, ktorú by ste zaplatili za daný úsek – 21,74%.

Napríklad poplatok za diaľnicu zo Záhrebu do poslednej mýtnej stanice pri meste Šestanovac je 265 kún za osobné vozidlo. To predstavuje zhruba 35,5 €. Jednosmerne. V prípade, že sa budete rovnakou cestou aj vracať, celková cena je cez 70 €.

ZDROJ | Honda

ENC je možné používať iba na úsekoch:

A1 Zagreb – Split – Dubrovnik
A3 Bregana – Zagreb – Lipovac
A4 Zagreb – Goričan
A5 Beli Manastir – Osijek – Bosnia and Herzegovina
A6 Rijeka – Zagreb
A7 Rupa – Križišće
A10 Ploče – Bosnia and Herzegovina Border
A11 Zagreb – Sisak
D425 Ploče – Karamatići

ENC zariadenie je možné kúpiť na vybraných diaľniciach a predajných miestach, stojí 122 kún, čo je okolo 16,30 €. Zľava 21,74% z každej platby je ale podmienená tým, že si kúpite pre-paid ENC jednotku s kredinom minimálne 100 kún.

Pre zrýchlenie procesu nákupu odporúčame vyplniť si potrebné formuláre už vopred. K ENC je možné si pripojiť aj appku, vďaka ktorej budete vedieť o stave kreditu a platbách.

ZDROJ | MINI

Po návrate do karantény?

Po dovolenke to ale ešte nekončí. Čaká vás cesta domov a okrem prípadných poplatkov za diaľnice sa pripravte aj na komplikácie na hraniciach. Aktuálne by ste na ceste z Chorvátska nemali mať žiadne problémy, no ktovie ako sa vyvinie situácia o týždeň-dva-tri, kedy plánujete návrat domov. Preto odporúčame sledovať web napríklad ministerstva zahraničných vecí.

Základom je, aby ste už pred vstupom mali vyplnený registračný formulár eHranica. Je dostupný on-line, vyplniť ho je možné aj cez mobil. Mimochodom, deti do 12 rokov nemusia mať vyplnenú eHranicu.

Pozrite siOd dnes už každý musí pred hranicou vypĺňať eHranicu! Ako na ňu?

Zároveň musíte byť buď plne zaočkovaný a nepôjdete do karantény, alebo musíte ísť do karantény: „Nezaočkované osoby sú po príchode zo zahraničia povinné zostať v karanténe, ktorá sa pri bezpríznakovom priebehu končí dovŕšením 14. dňa. Karanténa platí aj pre všetkých členov spoločnej domácnosti, ktorí nie sú zaočkovaní alebo nemajú inú výnimku z karantény.

Karanténu je možné ukončiť negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý je možné vykonať najskôr na 5. deň. Test je v tomto prípade hradený štátom. Na PCR vyšetrenie bude osoba objednaná automaticky po registrácii v eHranici.“

Existuje ale viacero výnimiek, kedy nie je potrebná karanténa, všetky nájdete na webe ministerstva.

ZDROJ | Nintendo

Komentáre k článku