Čo sme písali pred 10 rokmi? O smartfóne od Dellu a prvom Samsung Galaxy S!

ZDROJ | Samsung

Pred 10 rokmi sme ani len netušili aká doba nás čaká o jednu dekádu. Teraz pritom nenarážam na aktuálnu spoločenskú situáciu, ale na technologický pokrok. Predstavte si, že pred 10 rokmi sme prvýkrát počuli o sérii smartfónov Samsung Galaxy S! Dekádu vzad sme ospevovali aj 3D telky, ale aj 32 GB microSD karty. Viete si tak predstaviť, čo bude o 10 rokov?

Ja osobne, ale aj moji kolegovia z TECHBOXu máme niekoľko tipov, ktoré sme zhrnuli v nedávnom článku, no ani to nemusí byť vôbec pravda. Hlavne ak sa pozerám na to, čo hralo prím pred práve 10 rokmi.

Napríklad, povedali by ste, že 32 GB microSD kartu by som dokázal nazvať „totálny nátresk pre mobily“? Ja už dnes veru nie. Pred 10 rokmi bola aj 32 nm výrobná technológia obrovský pokrok a tak na jednu kartu bolo možné uložiť okolo 8 000 skladieb či 10 000 fotografií, samozrejme, v vtedajšej kvalite a rozlíšení. Cena? Takmer 200 dolárov. Dnes sa za také ceny predávajú 1 TB karty.

ZDROJ | SanDisk

Pred 10 rokmi ešte existoval aj výrobca smartfónov Dell. Ten síce vyrábal modely iba pre operátorov, nie pre voľný predaj, no aj tak ich vyrábal. Dnes Dell sústredí svoju činnosť už iba na počítače. Dell Aero mal 3,5″ displej s rozlíšením 360 x 640 px, 5 Mpx fotoaparát či HSDPA modem pre pripojenie do internetu cez sieť operátora. Nechýbalo ale ani Wi-Fi. Novinka fungovala na OS Android 1.5.

ZDROJ | Dell

Z iného súdka bol televízor od Sony, ktorý už na prvý pohľad ponúkal nadčasový dizajn. Za niečo takéto by som sa osobne nehanbil ani dnes, po 10 rokoch. Teda až na ten obrí rám okolo displeja. Tzv. monolitický dizajn Sony BRAVIA NX700 v sebe ukrýval 40, alebo 46-palcový BRAVIA displej s Full HD rozlíšením. V špeciálnom podstavci, v ktorom bolo možné nakloniť displej o 6 stupňov, boli aj reproduktory. V tele nechýbal Wi-Fi modul pre podporu BRAVIA Internet Video a BRAVIA Internet Widgets. Niečo ako Android či iný operačný systém v tej dobe ešte neexistoval. Napriek tomu nová BRAVIA mala YouTube či Facebook. Cena začínala na 1 329 eurách.

ZDROJ | Sony

Povedali by ste, že o 10 rokov nebude existovať nejaký typ elektroniky, ktorú dnes denne používame? Napríklad pred 10 rokmi sme boli uchvátení malými kamerami s Full HD videom. Taká bola aj JVC Everio GZ-HM550, ktorá mala navyše aj Bluetooth. „…ponúkne najnovšiu stabilizáciu obrazu Advanced Image Stabilizer (A.I.S.), time-lapse nahrávanie či Auto record. Nechýbajú ani funkcie Face Detection, t.j. rozpoznanie tváre a Face Flow Thumbnail, čo je vlastne zobrazenie automaticky vyrezanej ľudskej tváre v thumbnailoch nahraných videí.“ Bluetooth v kamere slúžilo na vzdialené ovládanie základných funkcií cez appku v smartfóne. Dnes už nič také nepotrebujeme, Full HD video majú aj tie najlacnejšie smartfóny, pokročilejšie ponúkajú aj ten 10-násobný zoom.

ZDROJ | JVC

10 rokov dozadu Samsung na CTIA v Las Vegas predstavil svoju očakávanú vlajkovú loď, model Galaxy S, označovaný aj ako I9000. „Výrobca do novinky vložil len to najlepšie. Srdcom je 1 GHz procesor Samsung Hummingbird, 256 MB RAM 8 resp. 16 GB ROM, ktoré podporujú už zmienený OS Android verzie 2.1.“ Na tú dobu veru slušné, dnes už iba úsmevné. Pokračujem: „Super AMOLED s technológiou mDNIe (mobile Digital Natural Image engine), ktorý ešte vernejšie podáva farby, je jemnejší a celkovo s výbornou čitateľnosťou. Rozlíšenie displeja je výborných 480 x 800 obrazových bodov. Aby toho nebolo málo, juhokórejský Samsung do novinky vložil aj 5 Mpx CMOS snímač, ktorý umožňuje natáčanie HD videa (1 280 x 720 b.) pri 30 fps.“ Parametre hodné vlajkovej lode. Z roku 2010. Napriek tomu bola hrúbka smartfónu len 9,9 mm, hmotnosť úžasných 118 gramov.

ZDROJ | Samsung

A viete čo bolo pred 10 rokmi veľkou novinkou? Aj to, že Apple App Store si založil účet na Facebooku! Teda takmer, založila ho spoločnosť Vitrue. Kolega Marek písal: „Stránky okrem iného ponúkajú plnohodnotné prehliadanie a vyhľadávanie v najväčšom obchode s aplikáciami pre iPhone a iPod Touch. V záložke „Featured“ môžete vidieť celosvetovo najobľúbenejšie aplikácie s filtrovaním platených aplikácií alebo tých čo sú zdarma v rôznych kategóriách.“ 

Komentáre k článku