Čo sme písali pred 10 rokmi? Aj o mobile z mramoru i smartfóne od Microsoftu

ZDROJ | Microsoft

Už 10 rokov vám na TECHBOX.sk každý deň prinášame novinky, témy a testy zo svete technológií. Po 10 rokoch sme sa ale rozhodli, že sa pozrieme aj späť, do histórie. Hoci súčasnosť prináša prakticky každý deň niečo zaujímavé, história tiež. Mnohí z nás si totiž na veci spred 10 rokov už pamätajú len matne. Preto je minimálne zaujímavé si ich pripomenúť.

Pred 10 rokmi sa začal predávať prvý Apple iPad a podľa výrobcu vraj trhal rekordy. Kolega písal: „Podľa údajov uverejnených spoločnosťou Apple, predajnosť iPadu v prvý deň jeho uvedenia prekročila všetky predpoklady. Počas 3. apríla 2010 bolo totiž predaných viac ako 300 tisíc iPadov. V tomto počte sú pravdepodobne zahrnuté aj predobjednané iPady, to však nič nemení na kolosálnosti tohto čísla, najmä ak si spomenieme na to, že počas prvých 30-tich hodín predaja iPhone bolo predaných 270 tisíc kusov tohoto revolučného mobilného telefónu.“ Slušné, čo poviete? To boli mimochodom časy, kedy pred obchodmi ešte nestávali také fronty ako dnes.

Pozrite siApple iPad má dnes už 10 rokov! Pred rokmi ho predstavil sám Steve Jobs

Sharp predstavil svoj prvý LCD displej s 3D, ktorý nepotreboval žiadne okuliare. Bol pre smartfóny! Paralaxný displej bol unikát, ktorý sa časom dostal aj do niekoľkých smartfónov. Dnes už o 3D v smartfóne ani len nesnívame, 3D v telkách majú už len pamätníci.

ZDROJ | Sharp

T-Mobile v apríli predstavil extrémne zaujímavú ponuku – volania do všetkých sietí za 0,06 € za minútu, „v rámci balíčka Balíček 0,06 celý deň, ktorý neobsahuje žiadne voľné minúty, SMS či dáta.“ Programy podľa seba mali výhodu v tom, že si každý mohol naskladať mesačný paušál z rôznych balíčkov. Výsledkom boli programy šité na mieru každého zákazníka. „Okrem post-paidu sa T-Mobile rozhodol zvyšok prvej polovice roka 2010 venovať aj programom Easy a Fix. Aj v týchto programoch môžete telefonovať kdekoľvek na Slovensku za cenu 0,06 €. Akcia platí aj pre už existujúcich zákazníkov pre-paid programov.“

ZDROJ | Sony

Apple predstavil nový operačný systém iOS 4. „Aktualizácia, o ktorej sa viedli ďalekosiahle diskusie prinesie znova viac ako 100 noviniek. Prvou a pravdepodobne najočakávanejšou novinkou je podpora multitaskingu. Pre multitasking je prichystané špeciálne rozhranie, ktoré sa aktivuje dvojitým stlačením tlačidla „Home“. Druhou významnou novinkou je podpora zložiek pre aplikácie. Doteraz ste mohli mať na jednotlivých obrazovkách vášho iPhone maximálne 180 aplikácií, vďaka zložkám sa ich počet zvýšil na viac ako 2 000. Treťou a nemenej významnou novinkou je spojená schránka pre prijatú poštu. Konečne nebudeme musieť prepínať medzi jednotlivými emailovými účtami.“ Zmien však bolo ešte viac, odporúčame si pozrieť dobový článok.

Pred 10 rokmi sme sa prakticky pravidelne ešte tešili z nových MP3, resp. MP4 prehrávačov do vrecka. Začiatkom apríla Creative predstavil hneď dve novinky. Vybavenejší model mal 2,4″ displej, menší mal 1,8″ displej. V oboch prípadoch išlo o pomerne malé prehrávače s hmotnosťou 56, resp. 44 gramov. Aj tak ale vydržali desiatky hodín prehrávania hudby či rádia. Model ZEN X-Fi Style mal aj „dvojicou zabudovaných reproduktorov a mikrofónom, podporou kodeku FLAC, FM rádiom, RSS čítačkou (po pripojení k PC), budíkom či kalendárom. Novinka ponúkne aj TV-out výstup pre pripojenie k TV či monitoru.“

ZDROJ | Creative

Kanadské Mobiado, výrobca luxusných smartfónov prekvapil modelom z kameňa! Konkrétne išlo o jeden kus mramoru, do ktorého výrobca osadil dotykový displej a ovládače pod ním. „Dotykový displej je vytvorený z jedného veľkého kusa zafíru. Tlačidlá i korunka hodín je z pevného zlata, s nádhernou zlatou konštrukciou mechanizmu ručičkových hodín, umiestnenými medzi hovorovými tlačidlami Call a End. Podľa slov výrobcu je použitie mramoru ódou na monumentálne mramorové sochy renesančnej doby.“ Do predaja sa nikdy nedostal, šlo o koncept, ktorým sa chcelo Mobiado pochváliť.

ZDROJ | Mobiado

V apríli 2010 sme sa dočkali aj niečoho nepredstaviteľného – Microsoft predstavil svoje prvé smartfóny a neboli to modely fínskej Nokie. „Novinky sú akoby z jedného cesta. Spája ich nielen operačný systém postavený na Windows Phone 7 platforme, ale aj vysúvacia konštrukcia s multitouch dotykovým displejom, z ktorej sa vysúva QWERTY klávesnica.“ Menší model mal len 2,6″ QVGA displej, ale aj 5 Mpx fotoaparát či slot na microSD kartu. Väčší ponúkal 3,4″ QVGA displej, 8 Mpx fotoaparát s HD videom, FM rádio či GPS. U nás sa reálne nikdy nepredávali.

ZDROJ | Microsoft

Komentáre k článku