Čo prinesie 16” Apple MacBook Pro? V hre je nová klávesnica, aj nový dizajn

ZDROJ | GizChina

Už niekoľko mesiacov sa šušká, že Apple pracuje na novom MacBooku Pro s 16” obrazovkou a s blížiacim sa termínom jeho očakávaného predstavenia sa informácie o ňom iba kopia. Čo zatiaľ o tejto novinke vieme?

Súčasná generácia prenosných počítačov od Apple nepatrí medzi tie najvydarenejšie. Všetky modely totiž využívajú klávesnicu s problémovými Butterfly spínačmi, ktoré sa už po niekoľkých mesiacoch používania kazia a náročnejším používateľom v rodine modelov Pro chýba 17” model. Ten bol naposledy v predaji v roku 2012.

ZDROJ | Apple

Podľa posledných informácií sa však zdá, že Apple trafí dve muchy jednou ranou vydaním 16” verzie MacBooku Pro, ktorá prejde z Butterfly spínačov na klasické nožnicové spínače, aké využíva väčšina notebookov na trhu.

Známy analytik Ming-Chi Kuo, ktorý má za sebou už desiatky presných odhadov, očakáva príchod tohto modelu ešte v štvrtom kvartáli tohto roku. Po vydaní tohto modelu dostanú nožnicové spínače aj všetky ostatné MacBooky.

Apple sa však nemá celkom vrátiť k svojim pôvodným snímačom, podľa analytika má spoločnosť priniesť ich značne vylepšenú verziu. Ložisko kláves bude pre ich spevnenie vyrobené zo sklenených vlákien a spínače budú mať o niečo dlhší stisk. Aj z tohto dôvodu budú tieto klávesnice stáť 25-30 dolárov za kus, pričom bežné nožnicové klávesnice v notebookoch stoja 8-12 dolárov.

Čo sa týka samotnej 16” obrazovky, podľa dodávateľov komponentov pre Apple má ísť o LCD panel od LG s rozlíšením 3 072 x 1 920 pixelov. Pre porovnanie, súčasný 15” MacBook Pro ponúka displej s rozlíšením 2 880 x 1 800 pixelov.

ZDROJ | Macrumors

Ak sa pozrieme na dizajn konkurenčných notebookov na trhu, Apple mierne zaostáva v hrúbke rámčekov okolo obrazoviek svojich počítačov. Bude 16” MacBook Pro prvým modelom, ktorý prinesie skutočne tenké rámčeky?

Pozrite siNa odomknutie iPhonu cez Face ID stačia okuliare s páskou

Na odpoveď na túto otázku si budeme musieť ešte zopár mesiacov počkať. Pri príležitosti redizajnu by sme sa však okrem tenkých rámčekov mohli dočkať aj príchodu technológie Face ID do MacBookov, ktoré sú v odomykaní pomocou technológie Touch ID oproti iPhonom o generáciu pozadu.

Čo sa týka hardvéru vo vnútri tohto MacBooku Pro, Apple podľa ďalších informácií siahne po 9. Generácii procesorov Intel Core zo série Coffee Lake Refresh. Nový MacBook Pro 16” by tak mohol ponúknuť maximálne 8-jadrový procesor Intel Core i9 so základnou frekvenciou 2,4 GHz s možnosťou navýšenia až na 5.0 GHz.

Pozrite si10. generácia čipov Intel, Ice Lake, je oficiálne vonku

Intel síce nedávno predstavil 10. Generáciu svojich procesorov s názvom Ice Lake, no Apple zrejme ešte nie je pripravený použiť ich vo svojich produktoch. To by sa však mohlo zmeniť už začiatkom budúceho roka, kedy by mala byť aktualizovaná celá séria počítačov MacBook Pro aj MacBook Air.

ZDROJ | Apple

Podľa posledných informácií má 16” MacBook Pro doraziť do obchodov už v septembri, alebo v októbri. Keďže však september patrí výhradne novým iPhonom a hodinkám Apple Watch, my by sme si skôr stavili na október. Nebolo by to prvý krát, kedy by malo Apple v októbri samostatnú konferenciu týkajúcu sa počítačov Mac.

Pozrite siČo už vieme o Apple Watch Series 5?

Poslendou otázkou zostáva, čo sa vlastne stane so súčasným 15″ MacBookom Pro. Portfólio tvorené 13″, 15″ a 17″ MacBookom Pro by ešte dávalo zmysel, no rozdiel medzi 15″ a 16″ už až tak markantný nie je. Do úvahy prichádza scenár, v ktorom 16″ model nahradí súčasný 15″ model. Ming-Chu Kuo však tvrdí, že 15″ model bude ešte v roku 2020 aspoň raz aktualizovaný.

ZDROJ | Macrumors

Je taktiež celkom možné, že Apple postaví 16″ MacBook Pro na úroveň skutočne profesionálnu úroveň. Cenou aj názvom ho môže oddeliť od zvyšku ponuky a zaradiť ho napríklad k počítaču Mac Pro a profesionálnej obrazovke Pro Display XDR. To sú už však iba naše, ničím nepodložené špekulácie a úvahy, ktoré nám môže už o pár týždňov alebo mesiacov Apple vyvrátiť.

ZdrojMacrumors,9to5Mac

Komentáre k článku