ČO pod stromček? Zrkadlovka či nezrkadlovka do 1 000 €!

Na dnes sme si pre vás pripravili prehľad tých najlepších zrkadloviek do 1 000 €, aké momentálne môžete nájsť na našom trhu. Keďže výrobcov zrkadloviek nie je ako maku, od každého sme vybrali jeden model atakujúci hornú hranicu cenového obmedzenia a jeden dostupnejší model, ktorý sa hodí aj pre začiatočníkov. Určite neprehliadnite veríme, že cenné rady zosumarizované v texte nižšie.

 Nikon D5300

Neprehliadnite ani ďalšie témy:

Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Tablet do 400 €, ale aj za 150!

Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Štýlové slúchadlá s cenovkou pod 100€ 

Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 €

Android aj iný smartfón alebo phablet do 500 € 

Kompaktný systémový fotoaparát do 700 €!

High-end tablety bez obmedzenia ceny

 Televízory do 1 000 €, ale aj moderná mašinka za 450

Ultimátny notebook či Ultrabook

Štýlové Hi-End slúchadlá s cenovkou pod 400 €

 Sony a3000

V prípade, že nie ste profesionál, ktorý presne vie čo chce a potrebuje, najskôr by ste mali vedieť, že tak ako kompakty, ultrazoomy či CSC kúsky, aj zrkadlovky majú svoje delenie. Samotné zrkadlovky sa delia na tie najjednoduchšie s minimom funkcií, ktoré výrobcovia vytvorili hlavne pre tých, ktorí rozmýšľajú nad prechodom z kompaktu do triedy zrkadloviek. Nič proti nim, ale do tisícky kúpite aj zaujímavejšie a hlavne vybavenejšie fotoaparáty. Potom je tu stredná trieda, ktorá je už omnoho zaujímavejšia. Aj tá sa však ešte delí na nižšiu a vyššiu strednú triedu. Na najvyššom stupni stoja zrkadlovky pre profesionálov takmer výlučne s veľkým full-frame snímačom a väčším. O tých sa však baviť nebudeme. Milým prekvapením tohto roka je opätovné zníženie cien. Kým v minulom roku stály niektoré kity okolo 1 000 €, v súčasnosti ich nástupcov nájdete aj za 700-800 €. 

 Nikon D5200

Tak ako pri kompaktoch, tak aj pri zrkadlovkách sa výrobcovia snažia ohúriť menej znalých zákazníkov aj s čo najvyššou hodnotou megapixlov (Mpx). Našťastie v prípade zrkadloviek je marketingové ohurovanie o čosi menšie a prevyšujú rôzne iné funkcie, ktorými sa chcú výrobcovia odlíšiť od konkurencie. Hlavným rozdielom oproti kompaktomCSC je už na prvý pohľad to, že zrkadlovky majú výmenné objektívy a mohutné telo. Tu sa už výrobcovia nepredbiehajú s tým, aby na tele svietil nápis „60x zoom“ alebo čosi podobné. Objektívy sú síce zväčša pribalené rovno v tzv. kite, no fotoaparát si môžete kúpiť aj samostatne a k nemu si vybrať objektív, aký sa vám hodí najviac. Samozrejme kitové objektívy nedosahujú kvalitu niekoľkonásobne drahších objektívov, no na bežné fotenie úplne postačia. Taktiež v nich nehľadajte úžasné hodnoty optického priblíženia. V základe to býva väčšinou len okolo 3x zoom (18-55 mm objektív). Stabilizácia je riešená priamo v objektíve, pozor však na staršie kúsky bez stabilizácie. Hoci vás v bazári ohúri cena, výsledok nemusí byť podľa vašich predstáv.

 Canon EOS 650D

Displej a hľadáčik

S displejmi je to prakticky rovnako, ako v prípade kompaktov či CSC. Ani po roku sa displeje výrazne nezlepšili, hoci istý pokrok tu nastal. Stálym problémom nie je len rozlíšenie, ale hlavne výrobná technológia. Stále sa stretávame s TFT displejmi, ktoré už dávno predbehli OLED displeje. Osobne sa veľmi divým, prečo renomovaní výrobcovia stále lipnú na TFT displejoch a neponúknu zákazníkom niečo lepšie. Rovnako problémom je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenia, ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci nám servírujú extrémne vysoké čísla. Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v reáli rozlíšenie iba 320 x 240 bodov (320×240=76 800 x 3=230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 b.) – 921 tisíc bodov, či dokonca 720 x 480 px. Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Veľmi praktický je výklopný displej, ktorý sa začína udomácňovať aj v zrkadlovkách.

Pentax K-30

Zrkadlovka je však aj o hľadáčiku, ktorým sledujete scénu. Hoci sa za nimi ukrývajú rôzne riešenia, delia sa v základe na optické a elektronické (EVF). Cez optický hľadáčik uvidíte snímanú scénu okamžite, jedine pri sklopení zrkadla (počas fotenia) scénu nevidíte na časť sekundy. Elektronický hľadáčik je však iný. Je to vlastne miniatúrny displej s jemným rozlíšením (800 x 600 px a viac), do ktorého putuje obraz priamo zo snímača. Výhodou je nepotrebnosť optického systému a možnosť zobrazenia viacerých informácií priamo na displeji. Top EVF sú dokonca tak jemné a rýchle, že dokážu plnohodnotne nahradiť optický hľadáčik. Elektronický hľadáčik má však nevýhodu v tom, že pre jeho fungovanie je potrebná energia, ktorej samozrejme nikdy nie je dostatok.

Sony a77

Funkcií je stále viac

Donedávna by ste v zrkadlovkách zbytočne hľadali softvérové vychytávky známe z kompaktov či ultrazoomov. Konkurujúca kategória CSC však výrobcov veľkých tiel prinútila obohatiť svoje modely o nové funkcie, ktoré prilákajú nových zákazníkov. Samozrejmosťou sú polo a plne manuálne režimy PASM, v tejto triede aj plná automatika, no už prakticky vo všetkých modelov nájdete aj efektové režimy na okamžité snímanie napr. v kontrastnej čierno-bielej či s efektom miniatúry. Aj v tomto segmente je hitom tohto roka zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Taktiež v niektorých modeloch sa objavuje i Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu, ktoré rovno poslúži aj na ovládanie foťáku pomocou smartfónu. Čerešničkou na torte funkcií je NFC čip pre rýchle párovanie s kompatibilným zariadením. Samozrejmosťou súčasných modelov je i možnosť natáčania Full HD videí v progresívnom režime. HD video (720p) je už automatika. Na objemné videá a fotky je však potrebná i poriadna pamäť. Tak, ako pri kompaktoch alebo CSC, zabudnite na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. Prečo? Hlavne kvôli rýchlosti a kvalite, aby ste sa nevrátili z výletu či dovolenky bez jedinej fotografie práve kvôli pokazenej pamäťovke.

 Nikon D5300

Medzi silné devízy zrkadloviek patrí výdrž. Vďaka veľkým telám môžu výrobcovia používať objemnejšie batérie, ktoré vydržia aj niekoľko dní fotenia. Pri zrkadlovkách s EVF, kde energiu potrebuje takmer každá súčiastka je to už horšie a je lepšie sa pre istotu dovybaviť náhradnou batériou. A opäť jedna prosba na záver vzdelávacieho kútika – prečítajte si návod na používanie s fotoaparátom v ruke a skúšajte. Súčasné fotoaparáty ponúkajú také množstvo funkcií, že bez návodu na ne prídete možno až po roku používania.

 Sony a57

A tu je to najzaujímavejšie, čo na trhu môžete do tisícky nájsť:

Canon EOS 700D

Prebalený tohtoročný model modelu 650D z minulého roka klesol pomerne výrazne na cene a pre začínajúcich v kategórii zrkadloviek je výborným začiatkom. Hybridný autofókus je šikovným riešením hlavne pri natáčaní videí. Nechýbajú drobné vychytávky, na Wi-Fi či GPS zabudnite.

Článok 

590,00 € (telo) / 750,00 € (telo + objektív 18-55 mm)

 Canon EOS 700D

Canon EOS 70D

Top model výrobcu v segmente dostupný zrkadloviek. Okrem špičkového spracovania, výklopného jemného dotykového displeja či Wi-Fi modulu určite zaujme nový APS-C CMOS snímač – Dual Pixel CMOS AF, ktorého všetky efektívne pixle sú schopné nielen zachytávať obraz, ale i fungovať ako základ pre AF fázovej detekcie pri Live View režime.

Článok

970,00 € (telo)

 Canon EOS 70D

 

Nikon D5300

V segmente dostupných zrkadiel pre začínajúcich znamená D5300 poriadny skok nielen pri prechode z triedy kompaktov, ale aj čo sa výbavy týka. APS-C CMOS snímaču s rozlíšením možno až prehnaných 24,7 Mpx výrobca ukrojil tzv. low-pass filter, takže fotografie by mali byť ostrejšie. Poteší aj nový procesor, Wi-Fi modul či dokonca zabudovaný GPS modul. Otázka znie, prečo by ste si kupovali iný model…

Článok 

680,00 € (telo) / 960,00 € (telo + objektív 18-55 mm)

 Nikon D5300

 

Nikon D7100

Ďalšia zrkadlovka, ktorá ukazuje, ako sa to dá aj pri cene do 1 000 €. Špičkovo vybavený model pre náročnejšieho používateľa, ktorý má ideálne už nejaké objektívy s Nikon bajonetom. Ani tento model nemá tzv. low-pass filter, využíva výborný 51-bodový AF z modelu D4 či najjemnejší displej na trhu s rozlíšením 760 x 570 pixlov. Škoda len absencie Wi-Fi. Mimochodom, do tisícky kúpite dokonca aj špičkový Nikon D300s (telo)!

Článok

800,00 € (telo)

 Nikon D7100

 

Pentax K-50

Cenovo dostupný model od Pentaxu nemá žiadne unikátne vychytávky, pre začínajúceho fotografa však úplne postačí. Určite poteší kompletné utesnenie tela a objektívu voči striekajúcej vode (dážď) a prachu, stabilizovaný 16,2 Mpx APS-C CMOS senzor či 3-palcový VGA (640 x 480 px) displej. Na trhu by mal byť dostupný v najrôznejších farbách.

600,00 € (telo) / 730 € (telo + objektív 18-55 mm)

 Pentax K-50

Pentax K-5 II

Prepracovanejší model rovnako odolný voči poveternostným vplyvom taktiež ponúka stabilizovaný 16,2 Mpx CMOS snímač. Odlišuje sa však 11-bodovým SAFOX autofókusom s 9 krížovými bodmi. Novinka prekvapí aj rýchlosťou – 7 fps v plnom rozlíšení.

Článok

790,00 € (telo)

 Pentax K-5 II

 

Sony SLT-A58

Jednoduchší, ale stále špičkovo vybavený zástupca „nezrkadloviek“, ktoré ako jediné vyrába Sony. Namiesto mechanického zrkadla používa polopriepustné zrkadlo a tým nevyžaduje takú starostlivosť. Poteší stabilizovaný APS-C CMOS snímač, OLED EVF s rozlíšením 800 x 600 px a výborné video v AVCHD formáte. Sklamaním je však 2,7-palcový displej s rozlíšením len 460 x 320 px.

Článok

399,00 € (telo) / 550 (telo + objektív 18-55 mm)

 Sony SLT-A58

Sony SLT-A65

Model japonského výrobcu len o čosi „slabší“ ako poloprofi model A77. Prakticky ide o rovnaké modely líšiace sa len v detailoch. Nezrkadlovka ponúka veľmi bohatú výbavu na čele s 24,3 Mpx APS-C CMOS snímačom, 15-bodovým AF, výklopný 3-palcový VGA displej či špičkový OLED hľadáčik s rozlíšením 1 024 x 768 px, ktorý ako jeden z mála EVF hľadáčikov na trhu prekonáva svojou kvalitou bežný optický hľadáčik. Výrobca to všetko zaklincoval prekvapivo dostupnou cenou.

Článok

720,00 € (telo) / 810,00 € (telo + 18-55 mm)

 Sony SLT-A65

Foto: Canon, Nikon, Pentax, Sony

Komentáre k článku