ČO pod stromček? Výber najlepšieho smartfónu bez kompromisov

Smartfóny sú našou každodennou súčasťou života. Kto už okúsil ako chutí telefón z radu high-endov, tažko sa vracia späť do nižších tried. Nebudete predsa dobrovoľne presadať z BMW do Dacie alebo Škodovky. Telefóny z najvyšších miest tabuliek prinášajú nové technológie, výborný dizajn a vlastnosti, ktoré lacné mobily nemajú.

Prečítajte si aj naše ostatné výbery:

ČO pod stromček? Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

ČO pod stromček? Televízor do 700 € zvládne aj 3D!

ČO pod stromček? Smartfón do 300 € dostane každého

ČO pod stromček? Zrkadlovka alebo CSC do 1 000 €!

ČO pod stromček? Slúchadlá aj za stovku, aj za tisíce!

ČO pod stromček? Ultrabooky sa už blížia k 600 €!

ČO pod stromček? Tablet nie je len na zábavu!

Profesionál v každom smere

High-end smartfóny sú najmä vlajkové lode spoločností, ktoré sa snažia svojim top modelom osloviť čo najväčšie množstvo zákazníkov. Práve tieto telefóny im zaručujú najväčší zisk a znamenajú dobrú alebo v horšom prípade aj zlú reklamu. Na Slovensku má podľa údajov StatCounter v roku 2012 najväčší podiel operačný systém Android, až 57 percent. Na druhom mieste je s veľkým odstupom iOS s 16 percentami, no prekvapením je Symbian s 13 percentami. Nokia má na Slovensku oproti svetovému meradlu stále značný podiel na trhu. Windows Phone dosahuje približne 1,5 percenta.

Prieskum

Len to najlepšie

High-end smartfón je v súčasnej dobe osadený najvýkonnejším dostupným hardvérom. Teda očakávať môžete až štvorjadrové procesory, 2 GB RAM a množstvo podporovaných technológií. Oproti minulosti sa paradoxne znížil počet Mpx. V dnešnom výbere tak nenájdete telefón s 12 Mpx fotoaparátom, s výnimkou jediného. No aj napriek tomu súčasné top telefóny zachytávajú lepšie video a dokonalejšie snímky. Pohodlne vám zastúpia lacný kompaktný fotoaparát. Súčasné smartfóny podávajú už špičkové výkony v oblasti mobilnej fotografie.

Samsung Galaxy S III

Výkon, ktorý ničí batérie

Výpočtový výkon je na úrovni počítačov, ktoré sme mali na stole pred pár rokmi. High-endy dokážu pohodlne spracovávať Full HD video a počas nahrávania napríklad aj fotografovať snímky. Plynulý chod systému a veľmi náročných aplikácií je samozrejmosťou. Dokonca v telefóne už nájdete aj hru GTA: Vice City, ktorá vyšla pre PC v roku 2002. Jej beh je na systéme iOS dokonalý.

appla

Výborný výkon si však berie svoju daň. Batéria vydrží maximálne deň. Ak chcete dosiahnuť dvojdňovú výdrž, musíte funkcie smartfónu obmedziť alebo ho využívať len veľmi striedmo. Najväčším odberateľom energie je najmä displej, ktorý sa stále zväčšuje. Už samozrejmosťou pri špičkových telefónoch je HD rozlíšenie. Full HD ponúka len model HTC Butterfly, ktorý na Slovensku zatiaľ nenájdete.

Samsung Galaxy Note II

Aký model zvoliť?

Top smartfóny obsahujú rôzne operačné systémy a teda ovládajú aj iné špecifické funkcie. Pri každom telefóne nájdete krátky popis spolu s odkazom na článok s podrobnými informáciami. Pozor si dávajte pri výbere pamäte, nie všetky modely obsahujú aj slot pre microSD karty.

Výber top smartfónov:

Samsung Galaxy S III

Špičková vlajková loď juhokórejského výrobcu, ktorá trhá rekordy v predajnosti. Obsahuje operačný systém Android spolu s nadstavbou Touch Wiz, ktorá ponúka mnohé unikátne schopnosti telefónu. Napríklad, ak sa na telefón pozeráte, nezhasne mu displej. Takisto aj prenos údajov medzi dvoma SGS III je veľmi rýchly. Medzi základné špecifikácie patrí 4,8-palcový AMOLED displej, štvorjadrový procesor a 8 Mpx fotoaparát.

Podrobný článok

Cena: 500 eur

Samsung Galaxy S III

Apple iPhone 5

Spoločnosť Apple priniesla svoj model v septembri toho roka. Oproti staršej verzii 4S sa zvýšil výkon, zmenšilo telo, ale obrazovka sa zväčšila. iPhone 5 ponúka štandardnú kvalitu výrobkov Apple, teda zaručuje výbornú spoľahlivosť. Piata verzia so sebou priniesla kontroverzné mapy alebo navigáciu, ktorá funguje aj na Slovensku dobre. iPhone 5 obsahuje dvojjadrový procesor, 8 Mpx fotoaparát a 4-palcový displej.

Podrobný článok

Cena: 730 eur

Apple iPhone 5

HTC One X +

Najvyšší model z radov HTC vychádza zo svojho predchodcu HTC One X. Dokonca je oproti klasickej verzii veľmi ťažko rozpoznateľný. Novinka obsahuje najnovší čip Tegra 3 od Nvidie, ktorý je taktovaný na 1,7 GHz. V testoch dosahuje lepšie výsledky, ako napríklad Samgung Galaxy S III. One X + má taktiež pokročilejšiu prednú kameru, silnejšiu batériu a viac vnútorného priestoru. Základné vlastnosti sú 4,7-palcový displej, štvorjadrový procesor a 8 Mpx snímač.

Podrobný článok

Cena: 610 eur

HTC One X +

Samsung Galaxy Note II

Ďalší výborný telefón od Samsungu. Note II je oproti predchodcovi väčší, ale najmä výkonnejší. Taktiež sa zmenilo dotykové pero, tzv. S Pen, ktoré ponúka viac možností. Napríklad systém vie rozpoznať, že nie je S Pen zasunuté v smartfóne a upozorní vás pri odchode z miesta, alebo ponúka funkciu Air View. Náhľady fotogalérií, kalendára alebo videí zobrazuje len podržaním pera nad displejom. Medzi kľúčové vlastnosti patrí výborná výdrž, 5,5-palcový displej, štvorjadrový procesor a 8 Mpx fotoaparát.

Podrobný článok

Cena: 590 eur

Samsung Galaxy Note II

Windows Phone 8X by HTC

Na konci októbra bol oficiálne uvedený do predaja operačný systém Windows Phone 8. Na jeho vrchu by mal podľa Microsoftu stáť práve tento model. Vyrobený je z polykarbonátu, ponúka jemnú 4,3-palcovú HD obrazovku a širokouhlú prednú kameru. Je to jeden z prvých telefónov, ktorý si môžete s novým operačným systémom zakúpiť. HTC 8X ponúka 8 Mpx fotoaparát, dvojjadrový procesor a 4,3-palcovú obrazovku.

Podrobný článok

Cena: 450 eur

HTC 8X

Sony Xperia T

Najvyšší model od Sony sa preslávil aj vďaka spojeniu s posledným dielom Jamesa Bonda. Na HD displeji ponúka technológiu Sony Bravia Mobile, ktorá vylepšuje jeho vlastnosti. Medzi silné stránky patrí aj vydarený fotoaparát, ktorý môžete ovládať aj hardvérovým tlačidlom. Sony Xperia T je šikovný telefón, ktorý ponúka 4,55-palcový displej, dvojjadrový procesor a 13 Mpx fotoaparát.

Podrobný článok

Cena: 490 eur

Sony Xperia T

Do výberu sme zaradili aj dvojicu smartfónov, ktoré zatiaľ na Slovensku nekúpite, no v blízkej dobe sa u nás objavia.

Dostupné v blízkej dobe:

Nokia Lumia 920

Nokia prinesie so svojou očakávanou Lumiou 920 množsto zaujímavých vlastností. Nová Lumia ponúkne unikátny displej, môžete ho ovládať aj v rukaviciach. Navyše podanie čiernej farby či odozva obrazovky by mala byť výborná. Telefón má stabilizáciu obrazu, skvelý fotoaparát či bezdrôtové nabíjanie. Nokia Lumia 920 obsahuje 4,5-palcový HD displej, 8,7 Mpx fotoaparát či dvojjadrový procesor.

Podrobný článok

Predpokladaná cena: okolo 600 eur

NOkia Lumia 920

LG Nexus 4

Nexus, teda oficiálne zariadenie Google má nového zastupiteľa od výrobcu LG. Najväčšou devízou je samozrejme podpora Googlu, ktorá zaručuje okamžité aktualizácie softvéru. Smartfón je z prednej aj zadnej strany chránený Gorilla Glass. Veľkosť displeja je 4,7 palca. Nexus 4 ponúkne štvorjadrový procesor, bezdrôtové nabíjanie, HD displej a 8 Mpx fotoaparát.

Podrobný článok

Predpokladaná cena: okolo 470 eur

Nexus 4

Foto: LG, Nokia, HTC, Techbox, statcounter

Komentáre k článku