ČO pod stromček? To najlepšie zo sveta smartfónov a phabletov

Po lacných, stredných a vyšších stredných smartfónoch sa pozrieme na kategóriu, kde cena nehrá žiadnu rolu (nanajvýš môže platiť, že vyššia je lepšia) – na top vlajkové lode.

ČO pod stromček? Kompakt do 400 €, ale nájde sa aj lacnejší!
Čo pod stromček? Smartfón do 150 € dokáže divy
ČO pod stromček? Výkonný tablet do 450 €, ale aj za 200
ČO pod stromček? Príjemný notebook zoženiete pod 500 €
Čo pod stromček? Smartfón do 300 € obdarovaného nadchne
ČO pod stromček? Do 1 000 € zoženiete Ultra HD televízor alebo 58“ obra
ČO pod stromček? High-end smartfóny a phablety do 500 €
ČO pod stromček? Notebook do 1 500 € ohromí a pomôže s prácou

Samsung

Kašlite na rozum!?

Pri smartfónoch vyššej strednej triedy s cenou do 500 € sme hovorili, že množstvo ich vlastností je už na takej úrovni, že ju dokáže využiť len málokto, ak vôbec niekto. Vo vyššej triede to platí dvojnásobne. Existujú síce vlastnosti (najmä drobné inovácie), ktoré sú vo vyššej triede jedinečné a niekto môže byť za ne ochotný veľa priplatiť. Takisto existuje malá skupinka ľudí, ktorí potrebujú určitú vlastnosť smartfónu na extrémnej úrovni a rovnako nevidia vysokú cenu ako prekážku. Obávame sa však, že vo všetkých ostatných prípadoch nie je kúpa stroja vyššej triedy záležitosťou rozumu, ale skôr emócií. Pomer cena/výkon je podstatne nižší ako v strednej triedy, za nárast úžitkovej hodnoty o pár percent platíte desiatky percent ceny navyše. Ale keď už sme technologický portál, high-end sféru obísť nemôžeme a pokúsime sa vám aj tentoraz v rámci možnosti nakúpiť výhodne a najmä, rozhodnúť sa správne.

Sony

Začnime displejmi. Uhlopriečky sa typicky pohybujú medzi 5,2 a 5,5 palcami, existujú aj „malé“ 4,7“ high-endy a samozrejme skupina veľkých phabletov nad 5,5 palca. Ich výhody a nevýhody sú vám už snáď dobre známe, tak ich zopakujeme len stručne – výborné písanie, čítanie, surfovanie a hranie, nepríjemné telefonovanie, takmer nemožné nosenie vo vrecku nohavíc a úplne nemožné používanie jednou rukou. „Normálne smartfóny“ už tiež začínajú byť dosť veľké, čím sa phabletom približujú v ich výhodách aj nevýhodách. Aspoň že zväčšovanie displejov neznamená v plnej miere zhoršovanie komfortu držania, čo je možné vďaka zmenšovaniu rámikov okolo displeja. To je záležitosť, ktorá je pekná a zároveň praktická. Zle, resp. až príliš dobre sú na tom displeje z pohľadu rozlíšenia. Full HD je v high-ende absolútna samozrejmosť, pri jemnosti okolo 400 PPI je však ďaleko za využiteľnosťou – ľudské oko nedokáže rozlíšiť medzi 300 a 400 PPI. Nuž a slepá cesta s QHD (vyše 500 PPI), ktoré prináša iba o desiatky percent vyššiu spotrebu displeja a nižší grafický výkon, o tej hádam ani nemá zmysel vyjadrovať sa. Treba však robiť osvetu, aby sa výrobcovia venovali dôležitým oblastiam zlepšovania. Áno, také ešte sú a nie je ich málo. Hoci majú všetky high-endy dokonale jemný displej, neznamená to vždy rovnakú kvalitu zobrazenia. Rezervy sú v iných oblastiach, aj keď obrazovky smartfónov sú pravdepodobne najdokonalejšie zo všetkých zobrazovačov na svete. Dôležitú úlohu hrá najmä zobrazovacia technológia, farebná vernosť a vonku aj maximálny jas. Tieto parametre najlepšie posúdite z recenzií.

Samsung

Záležitosť, ktorú takmer nemá zmysel riešiť, je výkon. Či už dostanete špičkový Snapdragon 800, jeho pretaktovanú 2,5 GHz verziu Snapdragon 801, alebo až na 2,7 GHz dohnaný Snapdragon 805, všade máte toľko výkonu, že ho hádam v súčasnosti ani nemožno využiť. Jedine ak neefektívnymi aplikáciami. Netreba si predstavovať, že špičkové mobilné procesory majú toľko výkonu ako Intel Core i7, ale mobilný svet ho aj tak nie je pripravený využiť. Konkurencie v top-ende veľa firma Qualcomm nemá. Tegra K1 má síce brutálne grafické jadro, ale nájdete ju skôr v tabletoch. Osemjadrá od Samsungu sú takisto viac než konkurencieschopné a najnovšie už sú dokonca o generáciu efektívnejšie vďaka 20 nm výrobnému procesu, no Qualcommu sa darí držať si takmer absolútny podiel vo vlajkových lodiach.

Apple

Podobne nie je praktický rozdiel medzi 2 a 3 GB operačnými pamäťami. Ak do budúcna počítate s veľmi náročnými úlohami alebo až šialeným multitaskingom, 3 GB by ste hádam aj využili. Úložisko väčšinou neklesá pod 16 GB, čo reálne znamená 10-12 GB priestoru. Bežné sú aj prístroje s 32 GB pamäťou (reálne niečo cez 20 GB). Možno aj vďaka tomu nastáva paradox, že niektoré high-endy nepodporujú pamäťové karty.

HTC

Fotoaparáty sú oblasť, v ktorej má využiteľný pokrok ešte veľký priestor pre svoje pôsobenie. Aspoň teda pokiaľ súhlasíte s názorom, že by smartfóny naďalej mali nahrádzať kompaktné fotoaparáty. Pre bežného používateľa to už urobili. Kvalita je voči kompaktom porovnateľná (najmä voči lacnejším) vďaka rovnakej veľkosti snímača, v rámci možnosti sa zlepšuje aj kvalita optickej sústavy (i keď do tenkého smartfónu sa toho veľa nezmestí). Po softvérovej stránke môžu byť smartfóny bez problémov dokonca napred. Stále sa však je v čom zlepšovať, najmä v kvalite snímok za horšieho svetla, v prítomnosti xenónového blesku a v riešení chýbajúceho optického zoomu, ktorý priniesli iba Samsung za cenu hrubého tela a Nokia pomocou šikovného triku. Pokiaľ chcete kvalitné fotografie, nesmie chýbať optická stabilizácia, mal by byť osadený čo najväčší čip (ideálne 1/2,3“) a kvalita by mala byť potvrdená recenziami. Ostatné parametre vrátane rozlíšenia sú menej dôležité. Pri videu zrejme nevyužijete Ultra HD rozlíšenie (4K televízor má asi ešte stále málokto z nás), veľmi dobre sa však pozerá na stabilizované Full HD video v 60fps. Zabaviť zas dokážu spomalené či naopak zrýchlené videá.

Samsung

Jednou z oblastí, kde výrobcovia dokážu priniesť reálne (niekedy aj každodenne) využiteľné inovácie, sú senzory. Tie sa postupne dostanú aj do lacnejších zariadení, ale začínajú vo vyššej. O kúpe môže rozhodnúť aj kvalita reproduktorov, kde jednoznačne vedie HTC s prednými stereo reproduktormi BoomSound. Oblasť, ktorá je v top triede iba málokedy na špičke (skôr zaostáva za strednou triedou), je kapacita batérie a jej výdrž. High-endy mávajú nanajvýš o pár stoviek mAh silnejšie batérie ako ich nižší kolegovia, čo však nezodpovedá nárastu výkonu, veľkosti a rozlíšenia displeja či vôbec bežnej intenzity používania. 5“ high-end by v tomto parametri nemal klesnúť pod 3 000 mAh, ideálnych je aspoň 3 500, u phabletov skôr 4 000 mAh. Vplyv jednotlivých komponentov na výdrž už sme spomenuli, väčšina ľudí vrátane mnohých odborníkov však zabúdajú na vplyv vysokého rozlíšenia. Škoda že už sa prakticky nedá kúpiť niečo výkonné s veľkým HD displejom. Zo softvéru spomeňme, že všetky aktuálne vlajkové lode bežia na Androide 4.4, veľkou výhodou však môže byť prísľub aktualizácie na verziu 5.0, ktorá výrazne predĺži morálnu životnosť prístroj a tiež zefektívni jeho používanie.

Apple

Z ponuky Nokie, pardon, Microsoftu sa nám do výberu nedostalo nič, Microsoft aktuálne drahú vlajkovú loď nemá. Konečne sme však doplávali do revíru Applu, ktorý v tejto hladine ponúka väčšinu svojich iPhonov, vrátane novej 6-tky a jej phabletovej verzie 6 Plus. Tie sú síce v teoretických parametroch často horšie ako Android konkurencia, vďaka lepšej optimalizácii systému i jednotlivých aplikácii však všetko na nových iPhonoch behá minimálne tak dobre ako na Android vlajkových lodiach. Apple môžete kúpiť iba človeku, ktorý naozaj vie, čo chce, pretože aj oproti najdrahšej konkurencii je to značný príplatok a vstup do úplne iného sveta. Do sveta, ktorý je značne obmedzenejší, na druhej strane však jednoduchší, možno štýlovejší a s lepšie fungujúcimi vecami, aspoň niektorými. Nižšie teda opäť uvádzame niekoľko zaujímavých prístrojov aj s ich cenami v spoľahlivých e-shopoch.

Apple iPhone 6 Plus 64 GB

5,5“ Full HD phablet od Applu má vlastný procesor, čítačku odtlačkov prstov, stabilizovaný 8 Mpx fotoaparát s 1080p60 videom i spomaleným záberom. iOS 8 otvára dvere do Apple sveta dokorán, 2 915 mAh batéria však nie je práve najsilnejšia.

Apple iPhone 6 Plus

Recenzia

899,00 €

HTC One (M8)

Vlajková loď HTC má 5“ Full HD displej a Snapdragon 801 doplnený o 2 GB RAM, 16 GB rozšíriteľnú pamäť a napájaný z neprimeranej 2 600 mAh batérie. Hlavnou zbraňou HTC sú predné stereo reproduktory, svižná nadstavba HTC Sense 6.0 či 1/3“ 4 Mpx fotoaparát UltraPixel, ktorý dokáže dobre snímať aj v horšom svetle.

HTC One (M8)

Videorecenzia

539,00 €

Samsung Galaxy Note 4

Note 4 síce nepriniesol oproti trojke nič radikálne (možno azda kovový rám), ale všetko pekne posunul dopredu na ešte menej využiteľnú úroveň :) 5,7“ Super AMOLED displej má QHD rozlíšenie, najvýkonnejší Snapdragon 805 frekvenciu až 2,7 GHz, RAM-ka 3 GB, rozšíriteľné úložisko 32 GB, 16 Mpx fotoaparát stabilizáciu a Ultra HD video. Nechýba špeciálne pero S Pen a podhodnotená 3 220 mAh batéria.

Samsung Galaxy Note 4

Prvý dojem

708,00 €

Sony Xperia Z3

Aj vlajková loď Sony má na trhu výhodnejšieho predchodcu (resp. až troch). Aktuálna generácia má 5,2“ Full HD displej so zmenšeným rámikom, Snapdragon 801, 3 GB RAM, 16 GB úložisko, veľký 1/2,3“ 20,7 Mpx snímač s vysokou citlivosťou ISO a tiež odolné telo. 3 100 mAh batéria by si však zaslúžila generačný nárast.

Sony Xperia Z3

Prvý dojem

509,00 €

Foto: Archív TECHBOX, výrobcovia (Apple, HTC, Samsung, Sony)

Komentáre k článku