ČO pod stromček? Tablet nie je len na zábavu!

Tablety sú už od svojho masívneho rozmachu pomerne obľúbeným a vyhľadávaným vianočným darčekom. Inak tomu nebude ani tento rok a tak sme sa rozhodli venovať ďalšiu časť nášho seriálu práve tabletom. Chcete vedieť, čomu pri výbere tabletu venovať pozornosť a na čo si dať pozor? Tak sa potom pohodlne posaďte a čítajte ďaľej.

Samsung Galaxy Tab 2

Prečítajte si:

ČO pod stromček? Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

ČO pod stromček? Televízor do 700 € zvládne aj 3D!

ČO pod stromček? Smartfón do 300 € dostane každého

ČO pod stromček? Zrkadlovka alebo CSC do 1 000 €!

ČO pod stromček? Slúchadlá aj za stovku, aj za tisíce!

ČO pod stromček? Ultrabooky sa už blížia k 600 €!

Asus Transformer TF300, Prime a Infinity

Zábava, či práca?

Na tablet sa väčšinou pozeráme ako na multimediálny doplnok pre stávajúci smartfón, ktorý do ruky berieme najmä v momente, keď sa nám nechce zapínať notebook, alebo stolový počítač na to, aby ste si pozreli novinky na Facebooku, nejaké video na YouTube, alebo najnovšie e-maily. Tablety však dokážu toho podstatne viac a okrem zábavy sú veľmi dobrými spoločníkmi aj v práci. Tablet je totižto podstatne kompaktnejší ako notebook a tak je jednoduchšie si ho zobrať na cesty. Samozrejme, ak sa rozhodnete na tablete aj pracovať, budete musieť brať do úvahy niekoľko kompromisov, ktoré takéto riešenie so sebou prináša. To však neznamená, že sa to nedá.

HP ElitePad 900

Práve preto je dôležité zodpovedať si v prvom rade otázku, na čo budete vy, prípadne osoba, ktorej tablet chcete darovať, tablet používať. Pri kúpe tabletu na hry a multimediálne využitie treba totiž brať do úvahy iné parametre, ako v prípade tabletu, ktorý bude slúžiť najmä na uľahčenie vašej práce na cestách. Užívateľovi, ktorý bude na svojom tablete sledovať videá a prehliadať internetové stránky bude zbytočná externá klávesnica, ktorá je dostupná k niektorým tabletom a rovnako pravdepodobne nebude pre nich smerodajný počet konektorov a možnosti rozšírenia tabletu o ďalšie príslušenstvo. Naopak ocenia jemný displej, výkonnejší hardvér pre prípad hrania hier a možno aj HDMI konektor v prípade, že si budú chcieť pozrieť video, alebo fotky z poslednej akcie na domácej HDTV.

Toshiba AT300

UHLOPRIEČKA?

Druhou otázkou, na ktorú si budete musieť odpovedať je uhlopriečka displeja. Väčšia uhlopriečka nemusí vždy znamenať aj lepší tablet. Voľba uhlopriečky teda úzko súvisí s predchádzajúcou otázkou a preferenciami budúceho majiteľa. Čitateľ elektronických kníh sa viac poteší menšej uhlopriečke, ktorá ide ruku v ruke s kompaktnejšími rozmermi a najmä menšou hmotnosťou celého tabletu. V takomto prípade bude pravdepodobne vhodnejší tablet so 7” uhlopriečkou displeja, ktorá plne postačí na pohodlné zobrazenie celej jednej strany knihy. Ak by ste však nový tablet chceli používať výhradne na čítanie kníh, potom by stála za zváženie aj bežná čítačka elektronických kníh, vybavená displejom s technológiou E Ink, ktorá je pri dlhom čítaní podstatne šetrnejšia k vašim očiam, ale na druhú stranu má pomerne obmedzené využitie.

Apple iPad

Vráťme sa však k tabletom, však práve im by mal byť tento článok venovaný. V prípade, že teda nie ste až takým fanúšikom elektronických kníh a využitie tabletu vidíte najmä v multimediálnej oblasti, hraní hier, alebo dokonca by ste chceli na svojom tablete upravovať fotografie, či písať dlhé texty, bude pre vás 7″ takmer s istotou málo. Preto by ste svoju pozornosť mali zamerať na tablety s minimálnou veľkosťou uhlopriečky na úrovni 9″ a možno aj mierne väčšou. Väčšia uhlopriečka vám totižto ponúkne podstatne viac miesta na vašu zábavu a prácu. Niektoré modely tabletov vám môžu dokonca na veľkom displeji ponúknuť aj takmer plnohodnotný multitasking s možnosťou mať zobrazené naraz dve okná.

Apple iPad

OPERAČNÝ SYSTÉM

Ďalšou otázkou, na ktorú pri vyberaní nového tabletu narazíte je operačný systém. Ak už vlastníte smartfón s operačným systémom Google Android, Apple iOS, alebo Windows Phone, nespravíte krok vedľa ak svoj záujem budete smerovať práve k tabletom s rovnakým operačným systémom. Aj keď to nie je pravidlom, dá sa vo väčšine prípadov povedať, že s jednotlivými operačnými systémami je spojený ekosystém, ktorý rozšíri možnosti spolupráce medzi vašim tabletom a smartfónom, čo oceníte najmä v pracovnom nasadení. Jednoduchá a pohodlná synchronizácia údajov medzi tabletom a smartfónom je niekedy na nezaplatenie. Samozrejme je možné fungovať aj na rozdielnych operačných systémoch, nakoľko existuje nespočetné množstvo multiplatformových aplikácií, v tomto prípade sa však budete musieť zmieriť s určitými kompromismi.

Sony Xperia Tablet S

V súčasnosti si budete môcť vybrať medzi tabletmi, ktoré pracujú so stále obľúbenejším operačným systémom Google Android, prípadne známym Apple iOS a čoskoro bude dostupné aj hojné množstvo tabletov s operačným systémom Microsoft Windows 8. Najmä posledný menovaný ponúkne bohaté možnosti v pracovnom nasadení, keďže na ňom bez problémov bude možné spustiť väčšinu aplikácií fungujúcich aj na najnovších oknách.

Lenovo ThinPad Tablet 2

KONEKTOROV NIKDY NIE JE DOSŤ

Jednou z vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť je aj konektorová a dátová výbava vášho nového miláčika. Chcete si fotky, alebo video pozrieť na veľkej obrazovke vášho televízora? Potom by na vašom tablete nemal chýbať HDMI port, prípadne niektorá z technológií pre bezdrôtový prenos obrazu, ako napríklad Air Play, alebo DLNA. Ak bude váš tablet najmä pracovným nástrojom, potom sa môže hodiť USB konektor pre pripojenie externých diskov, alebo minimálne čítačka pamäťových kariet. Rovnako ak budete často na cestách a chcete mať neustále pripojenie k internetu, bude pre vás lepšie ak si priplatíte za tablet s 3G modulom. Nebudete tak musieť neustále riešiť zdieľanie internetu z vášho smartfónu a tým aj jeho podstatne rýchlejšie vybíjanie. Zabudnúť, ale nesmiete ani na fotoaparát. Aj keď fotografovanie tabletom považujem za jemne povedané smiešne, prednú kameru s dobrým rozlíšením využijete vždy keď budete chcieť priateľom zatelefonovať cez niektorú z množstva VoIP služieb.

Samsung Galaxy Note 10.1

ČOMU SA RADŠEJ VYHNITE

Pravdepodobne je už teraz vaša e-mailová schránka plná ponúk na supertablety dostupné v extrémne nízkych cenách a s logom výrobcu, o ktorom počujete prvý krát v živote. Ak vám môžem poradiť, nenechajte sa zlákať prehnane nízkou cenou, ktorou sa práve obdobné produkty snažia zaujať. Nestabilita systému, slabé rozlíšenie displeja, nekompatibilita aplikácií a v neposlednom rade pomalé, ba až otravné reakcie množstva týchto zariadení vám za ušetrené peniaze nestoja. Väčšina takýchto zariadení pracuje na operačnom systéme Google Android a aj napriek papierovo vynikajúcim parametrom je ich reálne používanie skôr utrpením, ako pôžitkom. Dosť bolo teórie, poďme sa teda spoločne pozrieť na niekoľko tohtoročných tabletov, ktoré by určite nemali vo vianočnom zhone ujsť vašej pozornosti.

Poznámka: Ceny tabletov sú len orientačné a v jednotlivých e-shopoch sa môžu lýšiť.

Apple iPad

Ikona, ktorá nesmie vo výbere chýbať sa dočkala inovácie v podobe rýchlejšieho procesora a nového konektora. Displej s uhlopriečkou 9,7” ponúkne extrémne jemné rozlíšenie. Problémom však môže byť cena, ktorá v prípade 16 GB Wi-Fi modelu štartuje na 479 €.

Apple iPad

Apple nahneval fanúšikov. Predstavil štvrtý iPad

Apple iPad Mini

Zmenšená verzia veľkého iPadu, ktorá ponúkne displej s uhlopriečkou 7,9” v spojení so všetkými výhodami a zápormi, ktoré prináša operačný systém Apple iOS 6. Cena 16 GB Wi-Fi modelu začína na 339 €.

Apple iPad Mini

7,9” iPad Mini má len 308 gramov, súboju s Nexusom sa vyhol

Fujitsu Stylistic M532

Jeden z mála tabletov, ktorý zaujme okrem iného najmä ochranou vašich údajov. Nájdete v ňom 10,1” displej, Android 4, 3G modul, ale aj HDMI konektor. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 460 €.

Fujitsu Stylistic M532

Fujitsu má tablet chrániaci citlivé dáta.

Samsung Galaxy Note 10.1

Tablet s 10,1” displejom, operačným systémom Google Android 4.0 a možnosťou vybavenia tabletu 3G modulom. Jeho silnou stránkou sú možnosti, ktoré ponúka pero S Pen. Cena najlacnejšieho Samsungu Galaxy Note 10.1 začína na 484 €.

Samsung Galaxy Note 10.1

Samsung Galaxy Note 10.1: najväčší digitálny zápisník súčasnosti

Samsung Galaxy TAB 2 7.0

Malý 7” tablet, ktorý nahradil bestseller ponúkne dvojjadrový procesor, kompaktné rozmery a zaujímavú cenu. Tá totižto v prípade najlacnejšej 8 GB verzie začína na príjemných 290 €.

Samsung Galaxy Tab 2

Bude nástupca pôvodného Galaxy Tab-u bestsellerom?

Asus Transformer Prime

Unikátne riešenie, ktoré oceníte najmä ak je pre vás tablet aj pracovným nástrojom. Transformer Prime totižto ponúka možnosť vybaviť tablet aj externou klávesnicou, ktorá ho zmení na netbook. Cena tohto 10,1” tabletu s klávesnicou začína na 499 €.

Asus Transformer Prime

Asus Transformer Prime je u nás, pýtajte sa, čo vás zaujíma!

Sony Xperia tablet S

Android tablet s uhlopriečkou displeja 9,4”, štvorjadrovým procesorom Nvidia Tegra 3 a unikátnym dizajnom, ktorý má telo odolné voči postriekaniu vodou. Cena 16 GB Wi-Fi verzie začína na 429 €.

Sony Xperia Tablet S

IFA 2012 | Sony Xperia Tablet S sa kvapiek vody nezľakne

Acer Iconia A700

Tablet so špičkovým 10” displejom, ktorý ponúkne Full HD rozlíšenie, výkonným procesorom Nvidia Tegra 3, USB a HDMI portom. Cena 32 GB verzie sa pohybuje na hranici 390 €.

Acer Iconia Tab A700

Acer vstupuje do vyššej ligy s FullHD štvorjadrovým tabletom

 

Toshiba AT300

10” tablet s operačným systémom Google Android, štvorjadrovým procesorom, telom z brúseného hliníku a výdržou na jedno nabitie na úrovni desiatich hodín. Cenovka Toshiby AT300 sa pohybuje na úrovni 496 €.

Toshiba AT300

Toshiba AT300: plná výbava v tenkom hliníku

 

Lenovo ThinkPad Tablet 2

Pracovný tablet s 10,1” displejom, možnosťou dokúpenia doku s klávesnicou a operačným systémom Microsoft Windows 8. Nechýba ani microHDMI a USB konektor. Jeho jedinou nevýhodou bude cena. Tá sa v prípade 64 GB variantu pohybuje okolo 879 €.

Lenovo ThinkPad Tablet 2

Lenovo ThikPad Tablet 2: tablet snov s Windows 8

 

HP ElitePad 900

Tablet pre biznis klientelu s operačným systémom Windows 8, procesorom Intel Atom, 10,1” displejom a Full HD webkamerou. HDMI a USB port, sú v tomto prípade samozrejmosťou. Cena nie je zatiaľ známa.

HP ElitePad 900

HP ElitePad 900: tablet s Intel Atom a Windows 8 s hrúbkou len 9,2 mm

 

Google Nexus 7

Vynikajúci tablet, ktorý ponúkne skutočne veľa muziky za málo peňazí. Jeho silnou stránkou je čistý operačný systém, bez grafickej nadstavby a s istotou toho, že budete mať vždy aktuálnu verziu operačného systému Android. Cena 16 GB Wi-Fi verzie začína na 299 €.

Google Nexus 7

PRVÝ DOJEM Google Nexus 7 – Lacný, ale výborne vybavený!

Foto: TECHBOX, výrobcovia

Komentáre k článku