ČO pod stromček? Štýlové Hi-End slúchadlá s cenovkou pod 400 €

V ďalšom vydaní edície Čo pod stromček vám dáme celkom dobrý tip na hodnotný darček. Posvietime si na strednú až Hi-End kategóriu slúchadiel, ktorých cenovka nepresiahne 400 € a nevyhneme sa ani tradičnému mini lexikónu pojmov a parametrov.

 Creative Aurvana Platinum

Nezabudnite si pozrieť aj:

Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Tablet do 400 €, ale aj za 150!

Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Štýlové slúchadlá s cenovkou pod 100€ 

Výkonný notebook alebo Ultrabook do 1 000 €

Android aj iný smartfón alebo phablet do 500 € 

Kompaktný systémový fotoaparát do 700 €!

High-end tablety bez obmedzenia ceny

 Televízory do 1 000 €, ale aj moderná mašinka za 450

Ultimátny notebook či Ultrabook

 Bose OE2

 

Na veľkosti (ne)záleží

Ak ste sa už rozhodli pre slúchadlá a máte jasno, komu ich darujete, musíte mať zároveň jasno v tom, aký typ slúchadiel sa obdarovanej osobe bude hodiť najviac. Preferencia značky v tomto prípade začína hrať významnú rolu, pretože na scénu sa dostávajú značky z tej najvyššej triedy a s modelmi, na ktorých kvalite si dali výrobcovia určite záležať. Avšak to platí najmä pre prémiové značky. Tesne nad hranicou 100 € figurujú niektoré modely aj známejších mien, ktorých kvalita zodpovedá sotva desatine ich ceny.

Aj tu nájdete klasické rozdelenie modelov podľa veľkosti, ako v každej kategórii. Avšak stále platí, že hlavným aspektom pri jej výbere je štýl samotného používateľa.

Štupľové slúchadlá obľubujú najmä mladí, sú pohodlné pri pohybe, spratné a hlavne nepadajú z hlavy, čo ocenia najmä športovo aktívni. Väčšina modelov disponuje vynikajúcou izoláciou  vonkajšieho hluku a tým zvyšuje hudobný zážitok a zároveň počet nehôd na bratislavskej hrádzi. Aktuálne sú veľmi populárne polouzavreté slúchadlá, ktoré sú taktiež vhodné na prenos, no spratnosť je už oproti štupľom horšia. Dizajnovo sú však rozmanitejšie ako štuple, preto pozor na módny štýl budúceho majiteľa. Na bežné nosenie príliš ťažké no k televízoru priam uliate – uzavreté slúchadlá. Poskytujú dokonalý zážitok nielen z filmu, ale aj prenášajú diváka do koncertnej haly. Tomu je aj prispôsobená dĺžka kábla či zvukové parametre slúchadiel.

 THOM Rise Up

Centi-metre, mili-metre, para-metre

Čísla predávajú, to je fakt, ktorý každý výrobca aj obchodník veľmi dobre vie. Preto svoje marketingové kampane často ozdobuje ohromnými číslami, ktorým väčšina ľudí nie veľmi dobre rozumie. Uchýlenie k nákupu je potom o to silnejšie o čo väčšie parametre kúpil sused. Hoci v tejto cenovej kategórii kvalitu do istej miery zaručí značka, opäť si pripomeňme, že nie vždy vyššie číslo je to lepšie.

Frekvenčný rozsah (Hz)

Jedným z často sa objavujúcich čísel je takzvaný frekvenčný rozsah. Udáva sa v Hertzoch (Hz) a vyjadruje rozmedzie, v akom sú slúchadlá schopné prehrať zvuk. Nie vždy ale platí, čím väčší rozsah, tým lepšie, pretože zdravé ľudské ucho zachytí rozsah na úrovni 20 Hz až po zhruba 18 000 Hz. Ideálne je, ak slúchadlá zaberajú celú túto škálu pri čo najnižšej tolerancii, teda skreslení. Takže zbytočne bude do vás nervózny predavač hustiť, aby ste kúpili tie s rozsahom až po 50 000 Hz. Tie by boli vhodné tak nanajvýš pre psa, ktorý je schopný počuť aj takto vysoké frekvencie.

Odpor (Ω)

Dôležitým číslom je aj odpor slúchadiel, známy ako impedancia, vyjadrovaný v Ohmoch (Ω). V zásade by mala byť dodržaná impedancia slúchadiel s používaným zdrojom zvuku, pretože platí, čím väčšia impedancia, tým nižšia hlasitosť. To znamená, že ak by ste použili slúchadlá s vysokou impedanciou na MP3 prehrávači, ktorý ma optimum pri nízkom odpore, klesne slúchadlám hudobný výkon niekoľko násobne.

 Sony MDR-1R

Citlivosť (dB)

Veľký vplyv na hlasitosť má aj citlivosť slúchadiel, ktorá vyjadruje akustický tlak zvuku, vybudeného reproduktorom o výkone 1 W vo vzdialenosti 1 meter. Udáva sa v nie celkom fyzikálne správnych jednotkách decibeloch (dB). Je však ťažké definovať nejakú ideálnu hodnotu, no kvalitnejšie slúchadlá by mali mať citlivosť v rozmedzí okolo 102 dB. Základné modely slúchadiel majú hodnoty okolo 94 dB.

Harmonické skreslenie

A aby toho nebolo málo, svoju vypovedaciu hodnotu má aj celkové harmonické skreslenie. Do ľudskej reči preložené, ide o to, ako veľmi vás ukrátia slúchadlá o kvalitu zvuku oproti pôvodnému signálu z prehrávača. Logicky, čím nižšie, tým lepšie.

Rušenie vonkajšieho ruchu

V tejto cenovej kategórii sa začína často objavovať aj výraz Noise Canceling, čo v doslovnom preklade znamená rušenie vonkajšieho ruchu. Jednoducho povedané, slúchadlá vám odstrihnú ruch z okolia, a vy sa môžete nerušene venovať koncertu U2. Zvyčajne sú v slúchadlách zvukové senzory (mikrofóny), snímajúce vonkajšie zvuky a do slúchadiel vysielajú zvuk s obrátenou frekvenciou. Výsledkom je utlmený ruch. Prémiové značky si samozrejme na tejto funkcii dávajú dostatočne záležať a efekt výsledného rušenia je takmer dokonalý.

 Jabra Vox

Priplatiť sa vyplatí

Cenová kategória do 400 € v sebe skrýva omnoho viac, ako by ste čakali. Výrobcovia sa doslova predbiehajú, kto zákazníkovi pribalí čo najviac. Pokojne sa môžete stretnúť s tým, že k slúchadlám vám výrobca pribalí aj sadu prémiových krytov na váš iPhone alebo dokonca luxusné kožené puzdro. Ovládaním hlasitosti a zabudovaným mikrofónom priamo na kábli už neupúta žiadny výrobca, pretože sa to stalo už akýmsi štandardom. Zaujať však môžu bezdrôtové prevedenia, ktoré sa po spárovaní s telefónom cez Bluetooth či vylepšenou funkciou na  reprodukciu hovoreného slova, premieňajú na dokonalé hands-free. Taktiež vychytávkou bude určite akustická látka, ktorá vylepšuje basovú linku, či ušnice s pamäťovým efektom. Pre blízkych nielen profesionálnych DJ-ov máme dobrú správu. V tejto kategórii sa dajú objaviť modely slúchadiel, ktoré aktuálne používa DJ-ská špička.

Carl Cox

Carl Cox

Hoci modelov do 400 € od najrôznejších výrobcov je nespočetné množstvo, na záver pripájame niekoľko pre nás fakt skvelých modelov, pri ktorých kvalita zvuku stúpa úmerne s cenou po strop 400 €.

SOL REPUBLIC X deadmau5

Dizajnové štýlovky od amerického udávača trendu SOL v edícii známeho kanadského DJ-a Deadmau5-a sú vybavené okrem iného zabudovanou hands free sadou.

130,00 €

 SOL REPUBLIC X deadmau5

Sony MDR- XB910

Praktické sklápateľné slúchadlá s hliníkovou konštrukciou s citlivosťou až 106 dB disponujú funkciou na zvýraznenie basov.

145,00 €

Článok

 Sony MDR- XB910

The House Of Marley Rise Up

Štýlové slúchadlá s dušou jamajského predstaviteľa reggae sú nielen o kvalitnom zvuku (v rámci svojej ceny), ale aj o životnom prostredí. Vyrobené sú totiž z recyklovaných materiálov ako hliník, bambusové vlákna, prírodná bavlna či dokonca PET fľaše.

169,90 €

Článok

 The House Of Marley Rise Up

Marshall Monitor Black

Opäť model najmä pre fanúšikov gitarovej hudby, ktorým je táto značka veľmi blízka. Okrem rušenia vonkajšieho ruchu slúchadlá upútajú pozornosť aj zdieľaním počúvanej hudby s ostatnými cez na to určený výstup.

180,00 €

Článok

 Marshall Monitor Black

Beyerdynamic T50p

Mladšia, no najmä lacnejšia sestra slávneho modelu T5p s unikátnou Tesla technológiou, ktorá zdokonaľuje odposluch a ruší hluk z okolia. Svojou nízkou hmotnosťou a pevnou konštrukciou je jednoznačne predurčená na bežné nosenie.

200,00 €

 Beyerdynamic T50p

Pioneer SE-MJ591

Dizajnový kúsok od japonskej firmy, ktorý je špecifický hliníkovou membránou pre zdokonalenie výšok a polyetherketónovým filmom pre zdokonalenie stredobasových frekvencií.

240,00 €

 Pioneer SE-MJ591

Creative Aurvana Platinum

Vlajková loď slúchadiel tejto ázijskej značky disponuje zaujímavou funkciou ShareMe, ktorá dokáže bezdrôtovo pripojiť ďalšiu dvojicu bezdrôtových slúchadiel rovnakej značky. Aby toho nebolo málo, model Platinum sa dokáže napojiť až na dva rôzne zdroje hudby.

240,00 €

Článok

 Creative Aurvana Platinum

Pioneer HDJ-2000

Najvyšší rad dj-ských slúchadiel od japonskej firmy Pioneer. DJi ocenia najmä vysoký príkon, až 3 500 mW, citlivosť 107 dB, či voliteľný Mono/Stereo odposluch. Tomuto modelu robia v kluboch meno okrem iných také hviezdy ako Carl Cox, ATB či Laurent Garnier.

300,00 €

Článok

 Pioneer HDJ-2000

Bose QuietComfort 15 QTM

Model prémiovej značky, ktorému nechýba funkcia Noise Canceling, čím sa samozrejme zdokonaľuje hudobný zážitok. Výhodou je, že slúchadlá tejto značky sa neobjavujú na hlavách často, a sú vhodným darčekom pre tých, ktorí sa potrebujú odlíšiť.

330,00 €

 Bose QietComfort 15 QTM

Monster Turbine Pro Copper

Zaujímavé a pomerne drahé slúchadlá do uší, vyrobené z jedného kusu mosadze. Sú vybavené špeciálnymi meničmi pre extra basy a dokonale odtieneným káblom s MicroStrand vodičmi.

360,00 €

 Monster Turbine Pro Copper

Bowers & Wilkins P7

Vlajková loď prémiovej anglickej značky B&W nazývaná aj mobilné Hi-Fi. Dokonalý zvuk je podporovaný okrem iného akustickou látkou, ktorá zdokonaľuje basy, či špeciálnou penou v ušniciach s pamäťovým efektom. Nechýba skladacia konštrukcia, Noise canceling či hands-free pre iPhone.

360,00 €

Článok

 Bowers & Wilkins P7

Bang & Olufsen BeoPlay H6

Nenápadný, no skutočne vynikajúci model od dánskeho výrobcu prémiového zvuku. Svojou nízkou hmotnosťou, dokonalým spracovaním, nevtieravým dizajnom a fakt čistým zvukom spôsobujú vážnu ujmu pri odlúčení. Tieto slúchadlá si budúci majiteľ určite zamiluje.

390,00 €

Článok

 Bang & Olufsen BeoPlay H6

Ceny sú uvedené s DPH a sú priemerom cien z najväčších overených slovenských e-shopov.

Foto: B&O, Bowers & Wilkins, Monster, Bose, Creative, Pioneer, Beyerdynamic, Marshall, Sony, SOL, The House Of Marley, Jabra

Komentáre k článku