ČO pod stromček? Slúchadlá aj za stovku, aj za tisíce!

V nasledujúcej časti predvianočného seriálu ČO poradíme najmä tým, ktorým dochádzajú tipy na vianočné darčeky a napadli ich práve audio slúchadlá, vďačný to darček. Či s nimi aj skutočne spravíte radosť, alebo len zbytočne premrháte eurá, je vždy otázne. Nechajte si preto poradiť a inšpirovať sa  nasledujúcimi riadkami, kde zhrnieme to najlepšie a najrozumnejšie na trhu slúchadiel a dozviete sa aj, že cena nemusí byť vždy zárukou kvality.

Pozrite si aj:

ČO pod stromček? Zrkadlovka alebo CSC do 1 000 €!

ČO pod stromček? Smartfón do 300 € dostane každého

ČO pod stromček? Televízor do 700 € zvládne aj 3D!

ČO pod stromček? Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

 The House Of Marley

Do uší, polouzavreté, uzavreté?

Úplne prvým parametrom pri rozhodovaní by mal byť účel slúchadiel, komu budú určené, ktorému v tesnom závese dýcha na krk výška odhadovanej investície. Oprieť totiž niekoľko stovák europeňazí do high-end slúchadiel pre osobu, ktorá ich vytiahne raz za uhorský rok nepredvídanou cestou v električke, stojí za zváženie, pretože za tú sumu môžete blízkeho vybaviť hoci aj plazmovým televízorom. Po zvážení týchto dvoch aspektov by vám mal byť výber určite jasnejší.

Malé „štuple“ do uší, ktoré sú pohodlné pri pohybe, nepadajú z hlavy, sú jednoduché na prenos a poskytujú dokonalý zvukový komfort aktívne žijúcim ľudom. Pokiaľ budúci majiteľ slúchadiel nie je citlivý na deformáciu účesu v bežnej premávke, pokojne sa poobzerajte aj po polo uzavretých slúchadlách. Vo väčšine prípadov poskytujú intenzívnejší hudobný zážitok vďaka väčšej ušnici. Pri výbere netreba zanedbať všetky možné parametre, ale k tomu sa dostaneme ešte neskôr. Ak vaši blízki nemienia machrovať na verejnosti a ide im len o kvalitný hudobný zážitok z poctivého elektrónkového zosilňovača či televízora, zamerajte sa na uzavreté slúchadlá. Vonkajší ruch dokonale izolujú aj štuple do uší, no s hrúbkou a dĺžkou kábla sa sotva chytajú na tie uzavreté. Každému musí byť jasné, že čím tenší a dlhší kábel, tým väčšie sú straty na kvalite zvuku. A viem si dosť dobre predstaviť zúfalcov, ktorí si vychutnávajú koncertné DVD Faithless na 106cm plazme s metrovým káblom do slúchadiel.

 Bowers & Wilkins P3

Ohmy, Decibely, Hertze

Určite ste si už všimli, že na pultoch predajní toho od pádu bývalého režimu trošku pribudlo, slúchadlá nevynímajúc. A pokiaľ sa nechcete stať len lacnou obeťou predavača elektra, ktorý vám odporučí čo ho v tej chvíli napadne (česť trpezlivým výnimkám), venujte nasledovným riadkom väčšiu pozornosť. Ako som už spomínal, nie vždy je dôležitá cena. Rolu v tomto prípade hrajú najmä parametre slúchadiel a použité materiály.

Dôležitým číslom je aj odpor slúchadiel, známy ako impedancia, vyjadrovaný v Ohmoch (Ω). V zásade by mala by mala byť dodržaná impedancia slúchadiel s používaným zdrojom, pretože platí, čím väčšia impedancia, tým nižšia hlasitosť. Inými slovami, pokiaľ by ste použili slúchadlá s vysokou impedanciou na MP3 prehrávači, ktorý ma optimálny výkon pri nízkom odpore, klesne mu výkon niekoľko násobne.

BeyerDynamic T 5 p

Veľký vplyv na hlasitosť má aj citlivosť slúchadiel, ktorá vyjadruje akustický tlak zvuku, vybudeného reproduktorom o výkone 1 W vo vzdialenosti 1 meter. Udáva sa v nie celkom fyzikálne správnych jednotkách decibeloch (dB). Je však ťažké definovať nejakú ideálnu hodnotu. V zásade za najlepšie hodnoty sa považujú okolo 102 dB, základné modely slúchadiel majú hodnoty okolo 94 dB.

Nemenej dôležitým údajom je aj frekvenčný rozsah, udáva sa v Hertzoch (Hz) a vyjadruje rozsah v akom sú slúchadlá schopné prehrať zvuk. Nie vždy ale platí, čím väčší rozsah, tým lepšie, pretože zdravé ľudské ucho je schopné zachytiť najhlbší rozsah od 20Hz až po najvyšších 18 000 Hz. Ideálne je, ak slúchadlá zaberajú celý tento rozsah pri čo najnižšej tolerancii, teda skreslení. Takže zbytočne vám bude predavač hustiť, že tieto majú rozsah až po 50 000 Hz, ktoré vy už ľudským sluchom aj tak nebudete počuť.

A aby toho nebolo málo, svoju vypovedaciu hodnotu má aj celkové harmonické skreslenie. Do ľudskej reči preložené, ide o to, ako veľmi vás ukrátia slúchadlá o kvalitu zvuku oproti pôvodnému signálu. Logicky, čím nižšie, tým lepšie.

 Denon Globe Cruiser

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Všetci veľmi dobre vieme, že zlato je vynikajúci vodič (prúdu a napätia). No pri slúchadlách sa stáva ukážkovým marketingovým nástrojom, ako si získať zákazníka. Netvrdím, že pozlátené konektory nemajú žiadny vplyv na výslednú kvalitu, je však naivné si myslieť, že bežné ucho laika rozozná zvuk vedený cez bežný a cez pozlátený konektor. Pokiaľ uvažujete nad kúpou „štoplíkov“ do uší, zamerajte sa okrem parametrov aj na príslušenstvo. Modely, ktoré majú v balení viacero vymeniteľných vložiek, sú oveľa praktickejšie. Ľudské ucho je špecifické, výrobca nie vždy trafí tvar. Príjemne poteší aj puzdro či čistiaca sada, samozrejme, ak sú v cene. Praktické je takisto aj ovládanie hlasitosti na kábli doplnené o ďalšie rôzne ovládače. Ak však idete po kvalite zvuku, nezabúdajte na fakt, že akékoľvek prerušenie kábla pridáva na strate kvality. Lákadlá v podobe záruky do konca života (slúchadiel) môžu viacerých presvedčiť pri rozhodovaní. Tieto služby majú ale zmysel pri slúchadlách, ktorých cena je minimálne o niečo vyššia ako fixný poplatok za uplatnenie záruky. Na trhu je množstvo modelov, ktorých parametre nestoja za zmienku, no cena tvrdí niečo iné. A aj tu platí pravidlo, že aj prestížne značky robia tiež low-end modely, no cenovka zostáva neadekvátne vysoko.

 Denon AH-D7100

Po intenzívnej paľbe rád a parametrov si každopádne neodpustím jednu starú, aj keď nie veľmi hygienickú radu. Pokiaľ to je možné a predavači vám to umožnia, vami vybraný model si určite odskúšajte, nech viete, do čoho idete.

Na záver spomeniem zopár najzaujímavejších modelov, ktoré trh so slúchadlami ponúka. Ak by ste aj natrafili na množstvo ďalších, budete sa verím vedieť z tohto mostíka odraziť.

 Sony X Headphones

Sony X Headphones

Vlastná verzia úspešného formátu uzavretých slúchadiel od Monster Beats v podaní firmy SONY, no s oveľa priaznivejšou cenou a porovnateľnými parametrami.

Článok: Sony útočí na Audio Beats vlastnou kuchyňou

Cena: 250 €

 Denon AH-D7100

Denon AH-D7100

Chuťovka z japonskej dielne pre skutočných fajnšmekrov s drevenou ozvučnicou. Mimochodom, tento kúsok sme nedávno aj vyskúšali. Test nájdete v najnovšom časopise TECHBOX už o pár dní!

Článok: Slúchadlá od Denonu pre hudobných nadšencov majú drevenú ozvučnicu

Cena: 1 249 €

 Harman Kardon CL (Classic)

Harman Kardon CL (Classic)

Klasický retro dizajn polouzavretých slúchadiel, doplnený o náušníky s pamäťovou schopnosťou a veľkými 40mm meničmi.

Článok: Enkláva štýlových slúchadiel od Harman Kardon odhalená!

Cena: 199 €

Bowers & Wilkins P3

Bowers & Wilkins P3

Polouzavreté slúchadlá vybavené špeciálnou akustickou penou na potlačenie vonkajšieho ruchu a zvýraznenie basov.

Článok: Bowers & Wilkins P3: prevratná technológia akustickej látky

Cena: 199 €

 KOSS Striva Tap

KOSS Striva Tap

Bezdrôtové Wi-Fi slúchadlá do uší s vlastným vysielačom.

Článok: Unikátne bezdrôtové KOSS Striva Tap slúchadlá

Cena: cca 500 USD

Ferrari T350 

Ferrari T350

Exkluzívna séria slúchadiel od výrobcu automobilových superšportov, ktorá sa môže popýšiť aktívnym rušením okolitého hluku a 40 mm membránami.
Článok: Krásne a hriešne drahé Ferrari slúchadlá

Cena: 359 €

 BeyerDynamic T 5 p

BeyerDynamic T 5 p

Sen každého audiofila. Masívne uzavreté slúchadlá s perfektným odizolovaním vonkajšieho ruchu a reprodukciou zvuku pomocou Tesla technológie.

FOTOGALÉRIA

Cena: 949 €

 The House Of Marley Destiny TTR

The House Of Marley Destiny TTR

Top model americkej značky s dušou Boba Marleyho vyrobené z ocele, hliníka a jemnej kože. Uzavreté slúchadlá ponúkajú 40 mm meniče a aktívne potláčanie okolitého zvuku. Balenie je pritom veľmi bohaté, nechýba ani puzdro a kopec káblov.

FOTOGALÉRIA

Cena: 299 €

Parrot ZIK 

Parrot ZIK

Z iného súdka sú tieto Bluetooth štýlovky od výrobcu Bluetooth headsetov. Prenos zvuku cez Bluetooth nie je úplne dokonalý, ale na bažné počúvanie stačí. Na rýchle párovanie pomôže aj technológia NFC.

Článok: Parrot ZIK: Retro Bluetooth slúchadlá nabité funkciami, vrátane NFC!

Cena: 220 €

Sennheiser MM 550 X

Sennheiser MM 550 X

Z rovnakého súdka sú aj slúchadlá od známej audio značky, ktorá sa tiež vrhla do segmentu bezdrôtových slúchadiel. Top model je vybavený všetkým, čo potrebujete na bežné počúvanie, pridáva však aj čosi navyše.

Článok: Sennheiser bezdrôtovo naplno už i v mobiloch

Cena: 299 €

 Razer BlackShark Battlefield 3

Razer BlackShark Battlefield 3

Špeciálna edícia slúchadiel od americkej spoločnosti Razer zaujme najmä vzhľadom a cenou. Slúchadlá nie sú primárne určené na počúvanie hudby, ale ak ste náruživý hráč, alebo máte koho týmto kúskom obdarovať, určite kúpou chybu neurobíte.

Článok: Slúchadlá bojových pilotov pre Battlefield 3 od Razeru

Cena: 120 €

 Klipsch S4i

Klipsch S4i

A špecialitka na záver. Tieto štupľové slúchadlá sú nielen štýlové, ale aj odolné voči vode, majú zosilnený kábel a koncovku a nechýba ani diaľkové ovládanie na kábli.

Článok: Odolné slúchadlá pre skutočných dobrodruhov

Cena: 65 €

Foto: Sony, Razer, Klipsch, Sennheiser, The House Of Marley, BeyerDynamic, Ferrari, Koss, Bowers & Wilkins, Harman Kardon, Denon

Komentáre k článku