ČO pod stromček? Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

Náš predvianočný seriál pokračuje. Po dostupných notebookoch sa pozrieme na dostupné smartfóny. Cenovú hranicu sme si nastavili na 300 € (samozrejme sa nájde aj niečo podstatne lacnejšie). Za túto sumu dostanete veľmi slušný stroj, ale pri nesprávnom rozhodnutí aj predraženú a nevyváženú hračku. Ako teda vyberať?

LG

Na čo stačí a na čo je prikrátky

Trh smartfónov s cenou od 100 do 300 € (počítame s cenami spoľahlivých slovenských e-shopov) zahŕňa niekoľko segmentov. Prístroje do hranice 150 € odporúčame obísť veľkým oblúkom. Niežeby neboli použiteľné, ale sú vhodné nanajvýš pre nenáročných používateľov a možnosti smartfónov si s nimi užijete len veľmi obmedzene. Jednoducho, takýto lacný hardvér nie je stavaný na HD hry, HD video či náročný multitasking. Ale ani pri bežných úlohách nie je zriedkavé sekanie systému, po istom čase (s rastom nárokov aplikácií) sa dokonca prístroj môže stať takým pomalým, že bude v očiach aj menej náročného používateľa nepoužiteľným. Za cenu 150 – 200 € sa už dá hovoriť o rozumnom prístroji, v každom prípade však odporúčame investovať aspoň tých 200 €. Drahší prístroj nielen bude lepšie fungovať, ale vám tiež dlhšie vydrží, nepoužiteľnosť v dôsledku nedostatku výkonu sa dostaví podstatne neskôr. Nuž a blízko hranice 300 € už dostanete veľmi dobre vybavený smartfón so všetkými modernými výdobytkami. Rozmeňme to na drobné.

Sony

Najlacnejšie Android smartfóny získate za menej ako 100 €, čakajte však pomerne malý (3-3,5“) a nie veľmi jemný (HVGA 320 x 480 px, okolo 170 PPI) displej typu TFT LED-LCD, relatívne nevýkonný procesor starej výrobnej technológie (zriedkakedy viac než 1 GHz jednojadro postavené na 45 nm procese), obmedzené pamäte (typicky 512 MB RAM, 2 GB úložisko), fotoaparát sotva s automatickým zaostrovaním a často bez záznamu HD videa, niekedy starší OS Android 2.3 a priemernú batériu. Táto konfigurácia stačí s istou dávkou trpezlivosti na bežnú prácu so systémom a základnými aplikáciami, hier si však veľa nezahráte, na internete budete surfovať veľmi obmedzene a ani multimédiá vás veľmi neohromia.

Alcatel

Pokiaľ môžete, určite sa oplatí došetriť pár desiatok eur na prístroj nižšej strednej triedy. Okolo 200 – 250 € už kraľujú veľké smartfóny (3,7 až 4,7“) s pomerne jemnými panelmi (typicky 480 x 800 px, niekedy 540 x 960 či dokonca až 720 x 1 280 px, 200-320 PPI) občas aj lepších technológií (IPS, PLS, Super LCD…). Môžete sa tešiť aj na viac výkonu, v tejto kategórii už sú bežné dvojjadrové procesory (1-1,2 GHz), hoci kvôli prevládajúcej 40/45 nm výrobnej technológii to nie sú žiadni trhači asfaltu. Nájdu sa však aj kúsky s moderným 28 nm kremíkom. Decentný procesor je obyčajne podporený 512 MB až 1 GB RAM (512 MB sa určite vyhnite, odporúčame 1 GB) a štandardne väčším úložiskom (2-4 GB) s možnosťou rozšírenia pamäťovými kartami. Silnejšie procesory s lepšími grafikami si dobre poradia s prehrávaním HD videa a užijete si aj moderné hry, hoci beh náročných HD titulov nie je garantovaný. O niečo schopnejšie sú aj fotoaparáty, za dobrého svetla získate pomerne použiteľné snímky a HD video. Žiaľ zväčšenie kapacity batérie málokedy zodpovedá zvýšeniu výkonu a spotreby a tak smartfóny nižšej strednej triedy nie sú na tom s výdržou ružovo. Ak budete mobil používať len na bežné telefonovanie, môže vám vydržať aj týždeň. Ak však budete naplno využívať jeho potenciál (internet, hry, nahrávanie videa), môže sa vám vybiť aj za pár hodín.

Nokia

Ak sa posunieme ešte o kúsok vyššie, v rozmedzí 250-300 € už sa dá hovoriť o strednej až vyššej strednej triede a to sú pre mnohých ohromné prístroje. Veľké (4,3 – 5“) jemné HD displeje lepšej technológie, výkonnejšie dvojjadrové či hneď štvorjadrové procesory (často efektívnej 28 nm generácie), 1 GB RAM, fotoaparát takmer schopný nahradiť kompakt a aj po ostatných stránkach lepšia výbava.

Sony

Ako vyberať?

Načrtli sme, čo za svoje peniaze dostanete. Ale aké hodnoty týchto parametrov sú minimálne, pod ktoré sa už neoplatí ísť? Uhlopriečka displeja je subjektívna. 3,2“ bude pre bežného používateľa asi príliš malá, 3,5-4“ sú tak akurát, väčšie panely prinášajú viac možností, ale za cenu o niečo menej pohodlného ovládania (súčasne nedosiahnete na protichodné rohy obrazovky, t. j. musíte mobil prechytávať, prípadne ovládať dvomi rukami). Čo sa týka rozlíšenia, rozdiel medzi 320 x 480 a 480 x 800 pixlami je obrovský, väčšinou sa oplatí doložiť pár eur na jemnejší displej. Aj prínos qHD a HD rozlíšenia je citeľný, hoci o niečo menší. Naopak, „hrubozrnné“ QVGA (240 x 320 px) displeje neakceptujte. Lepšia technológia displeja oproti obyčajnej LED-LCD je výhodou. Pri procesore je absolútnym minimom 1 GHz jednojadro, odporúčame však aspoň dve jadrá. Ideálne je, ak pôjde o 28 nm procesor – menej sa zahrieva, spotrebuje menej energie a často je aj výkonnejší. Z hľadiska výkonu je asi najjednoduchšie sledovať benchmarky v recenziách. RAM-ka nesmie klesnúť pod 512 MB, v záujme solídnej morálnej životnosti však odporúčame aspoň 1 GB, príplatok sa podľa nás oplatí. Záleží aj od prítomnosti nadstavby výrobcu, tie najväčšie dokážu zabrať aj 200-300 MB. Smartfón s ťažkopádnou nadstavbou a 1 GB RAM vám tak ponechá pre beh aplikácií prakticky toľko, čo čistý OS Android s 512 MB. Úložisko by nemalo klesnúť pod 1 GB čistého priestoru, hoci sa aplikácie dajú presúvať na pamäťovú kartu – pretože nie všetky to dokážu a v každom prípade ich časť zostáva stále v pamäti telefónu. 4 GB už je ideál.

Sony

Pokiaľ chcete, aby sa na výtvory vstavaného fotoaparátu dalo pozerať, absolútnou nevyhnutnosťou je automatické zaostrovanie pri fotografiách aj vo videu. Z hľadiska rozlíšenia úplne stačia 5 Mpx snímky a 720p HD video. Pozor na to, že napr. 8 Mpx fotoaparáty dosahujú toto rozlíšenie iba v režime 4:3, v širokouhlom „iba“ 6 Mpx. Požiadavka na kapacitu batérie sa líši od veľkosti displeja a výkonu, resp. spotreby procesora. Ku 4“ smartfónu s dvojjadrom vám stačí aj 1 700 mAh, 4,7“ HD displej v kombinácii s výkonnejším procesorom si zaslúži takých 2 300 mAh, menšie hodnoty znamenajú podpriemernú výdrž.

Nokia

Alternatíva – Windows Phone

Všetky doterajšie informácie sa týkali smartfónov s operačným systémom Android. Ten je podľa nás najlepšou voľbou pre najširšie množstvo zákazníkov. Apple iPhone v tejto kategórii aktuálny nie je, alternatívou však môžu byť Windows Phone smartfóny – najmä tie od Nokie. OS Windows Phone 8 sa od Androidu líši pomerne výrazne, je odlišne zameraný už svojou filozofiou. Kým Android ako dobrý Linux oplýva širokými možnosťami prispôsobenia a je vhodný aj pre nadšencov, WP8 sa zameriava na maximálnu jednoduchosť tak dizajnu rozhrania, ako aj funkčnej oblasti. Nokia nemožno uprieť kvalitu a vysokú úroveň spracovania jednotlivých riešení, často v tejto kategórii vedie aj pomerom cena/výkon (a to ide o značkového výrobcu). Na druhej strane však „platíte“ inakosťou systému WP8 a menším množstvom aplikácií za v priemere vyššie ceny (veľkí vývojári väčšinou na WP8 nezabúdajú, ale aplikácie preň uvádzajú spravidla neskôr ako pre iOS a Android).

Teraz sa poďme pozrieť na najzaujímavejšie prístroje od jednotlivých výrobcov. Uvedené ceny sú len orientačné, bežné v spoľahlivých e-shopoch.

 

Alcatel One Touch Idol Ultra

Alcatel One Touch Idol Ultra

Smartfón zaujímavý 4,7“ HD AMOLED displejom a nízkou hrúbkou (iba 6 mm), vybavený je priemerným 8 Mpx fotoaparátom, 1 GB RAM a základným dvojjadrovým procesorom. Za kratší koniec ťahá 1 800 mAh batéria, cena je však veľmi lákavá.

260,00 €
Článok

 

HTC Desire 500 Dual

HTC Desire 500 Dual

Stredná trieda od HTC ponúkne jednoduchší štvorjadrový 45 nm procesor, 1 GB RAM, 4,3“ displej (480 x 800 px). Zaujme aj rozsiahla nadstavba od HTC alebo 8 Mpx fotoaparát, 1 800 mAh batéria je v podstate primeraná, bonusom sú dva sloty na SIM kartu. Avšak originalita riešení HTC je niekedy až na škodu.

235,00 €
Recenzia

 

Huawei Honor 2

Huawei Honor II

Bojovník od Huaweiu má 4,5“ HD IPS displej, vlastný štvorjadrový 45 nm procesor, 1 GB RAM či 8 Mpx fotoaparát s Full HD videom. 2 230 mAh batéria si zaslúži pochvalu.

300,00 €
Recenzia

 

LG Optimus L9 II

LG Optimus L9 II

Jeden z najlepších smartfónov v pomere cena/výkon má 4,7“ HD IPS displej, 28 nm dvojjadrový procesor Snapdragon 400, 1 GB RAM či zaujímavú užívateľskú nadstavbu od LG. 2 150 mAh batéria však mohla byť väčšia a 8 Mpx fotoaparát zas mohol ponúknuť lepšie výsledky.

 

247,00 €
Článok

 

Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920

Jediná Windows Phone alternatíva v našom výbere má jemný 4,5“ IPS displej (768 x 1 280 px), 1 GB RAM, dvojjadrový 28 nm procesor, solídny 8,7 Mpx fotoaparát či 2 000 mAh batériu. Ide o dobrú voľbu pre fanúšika tohto systému, darcu zas poteší primeraná cena.

262,00 €

Článok

 

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Prestigio MultiPhone PAP 5300 DUO

Zaujímavá alternatíva pre šetrných darcov. Má pomerne slabý (480 x 800 px), ale veľký 5,3“ displej, jednoduché 45 nm štvorjadro, pre skoro čistý android veľkorysú 1 GB RAM a napriek prvotnému dojmu viac než dostatočnú 2 100 mAh batériu. Nečakajte však prevratný výkon ani ohromujúcu kvalitu fotoaparátu. A ešte jedna vec, ide o Dual SIM smartfón.

199,00 €
Recenzia

 

Sony Xperia L

Sony Xperia L

4,3“ (480 x 800 px) smartfón s dvojjadrovým 28 nm procesorom, 1 GB RAM, vcelku slušným 8 Mpx fotoaparátom a trochu poddimenzovanou 1 750 mAh batériou. Mladého obdarovaného iste zaujme originálny dizajn a pestré farby.

196,00 €
Recenzia

 

Samsung Galaxy Xcover 2

Samsung Galaxy Xcover 2

Samsung má v tejto kategórii takisto veľa zaujímavých kúskov, ale chceli sme vám predostrieť odolný 4“ smartfón s priemernou výbavou. Existuje totiž pomerne veľká skupina zákazníkov, ktorí si nedokážu alebo ani nechcú mobil ustrážiť pred pádmi. Bežné smartfóny sú totiž dosť krehké.

230,00 €
Článok

Foto: Alcatel, Archív, HTC, Huawei, LG, Prestigio, Nokia, Sony, Samsung, TECHBOX

Komentáre k článku