ČO pod stromček? Kompaktný fotoaparát do 300 €, ba aj lacnejší!

Ani tento rok sa nám nepodarilo predbehnúť operátorov a tak sme s Vianocami vyrukovali až po nich. Na rozdiel od nich vám však nič dookola nevnucujeme, ale snažíme sa vám poradiť. Dnes si na paškál zoberieme produkty, po ktorých je azda najväčší dopyt – kompaktné fotoaparáty s cenou pod 300 €.

 Nikon 1 AW1

Nezabudnite si pozrieť aj:

ČO pod stromček? Tablet do 400 €, ale aj za 150!

ČO pod stromček? Perfektný smartfón sa zmestí do 300 €

ČO pod stromček? Notebook do 600 € spraví radosť a pomôže pri práci

 

Takže ČO pod stromček z digitálnych kompaktov do 300 € a možno aj za menej? Skôr, ako sa prescrolujete až na zoznam produktov, prečítajte si pre istotu pár známych riadkov, na čo sa oplatí si dať pri nákupe kompaktu pozor. Verím, že sa vám to zíde a nebudete musieť pod stromčekom nadávať, že ste mali zobrať radšej ten o pár eur drahší foťák, alebo si aspoň prečítať, čo to tie Mpx, CCD, CMOS, SD, GPS, HDMI, AVCHD, VGA, Full HD, SDXC… sú.

 Sony QX10

Ak o fotoaparátoch nemáte ani páru, na začiatok by ste mali aspoň približne vedieť ako sa delia kompakty – klasické, resp. jednoduché (do cca 200 €), kompakty pre náročnejších (200 – 400 €) a profi kompakty (nad cca 400 €). Z tohto rozdelenia najlepšie vychádzajú, hlavne čo sa týka pomeru cena/výkon, práve kompakty pre náročnejších používateľov. Práve preto sme si vybrali poradiť vám práve z tejto, najzaujímavejšej a pre používateľa najhodnotnejšej kategórie. Ak si ale nevyberiete ani jeden z ponúkaných, dajte si pred kúpou pozor na niekoľko parametrov.

 Sony RX100 II

Čím viac, tým lepšie?

Marketing je stále marketing a výrobcovia sa aj v tomto roku stále snažia ohúriť nejakými číslami v domnienke, že zákazníka zaujmú čo najvyšším číslom. Celkom to aj funguje. Ale pozor. Tak tomu je aj pri snímačoch. 15 Mpx, 18 Mpx, 20 Mpx… krásne čísla, no keď sa pozriete na obrázok nižšie a uvedomíte si, že 18 miliónov snímacích bodov je naprataných na snímači s rozmermi 5,3 x 4 mm (kompakt), ale aj na obrovskom full-frame čipe (36 x 25 mm), tak logicky – ktorý snímač získa viac informácií o snímanej scéne? Samozrejme väčší. Na rozlíšenie sa tak vykašlite a zamerajte sa na lepšie CMOS snímače, CCD patria profíkom (obrovské snímače určené len na fotenie). Rovnako je to s číslami aj v prípade objektívov. 20-násobný zoom už nie je v kompaktoch problém. A čo z toho, keď priepustnosť svetla sa s narastajúcim zoomom rapídne znižuje? Aj tu platí, čím viac svetla na snímač dopadne, tým je výsledný obraz krajší. Druhý problém je stabilizácia. Skúste ísť do obchodu a vyskúšajte si niektorý z megazoomov (20-30x a viac). Udržíte neroztrasený obraz v ruke? Práve na to slúži stabilizátor obrazu. Ak má foťák optickú alebo mechanickú stabilizáciu, resp. duálnu (optická/mechanická a digitálna), tak je dobre. Ak má len digitálnu, tak je zle. Každý výrobca však tú svoju označuje rôzne – MEGA O.I.S, POWER O.I.S., VR, IS, Optical SteadyShot…

Pentax WG-3 

Displej

Hoci displeje mobilov, resp. smartfónov sú na vysokej úrovni, o foťákoch sa to povedať nedá, aj keď sa svetlé výnimky nájdu. Základný problém nie je len rozlíšenie, ale aj technológia. Ak máte mobilný telefón, asi viete, ako sa displeje správajú na priamom slnku. Žiadna sláva až na AMOLED alebo najnovšie IPS displeje. Tak je to aj pri kompaktoch. Našťastie sa čoraz viac objavujú lepšie a lepšie displeje, no stále ich nájdete len v tých drahších kúskoch. Problém je aj rozlíšenie. Tak, ako pri čipoch a zoome, tak aj tu volia výrobcovia zvláštnu techniku. Namiesto rozlíšenie ako ho poznáme z TV, monitorov alebo mobilov, všetci servírujú extrémne vysoké čísla. Napr. rozlíšenie 230 tisíc bodov je vlastne v reáli rozlíšenie iba 320 x 240 bodov (320×240=76 800 x 3=230 400). Každý pixel sa totiž skladá z troch bodov. Top modely však ponúkajú pomerne jemné VGA rozlíšenie (640 x 480 b.) – 921 tisíc bodov, dokonca i viac. Niektoré modely majú i dotykový displej, ktorý vie poslúžiť na rýchlejšie ovládanie a prepínanie funkcií. Na druhej strane ho omnoho rýchlejšie zamackáte, čo zas zhoršuje jeho viditeľnosť.

 Panasonic Lumix TZ40

Funkcie

Fotoaparáty v tejto cenovej kategórii ponúkajú pomerne veľké množstvo funkcií. Nájdete v nich napríklad prepracovaný automatický režim, manuálne a polomanuálne režimy, panorámy, množstvo efektov a iných nastavení. Nechýba ani zabudovaný GPS modul pre geotaggovanie („značkovanie“) fotografií podľa miesta, kde boli zhotovené. Vychytávkou top kompaktov sa stáva aj Wi-Fi modul pre bezdrôtové pripojenie k WLAN sieti alebo smartfónu vrátane NFC čipu pre bleskové párovanie. Samozrejmosťou súčasných fotoaparátov je i možnosť natáčania Full HD videí. Full HD síce ponúka vyššie rozlíšenie obrazu, ale pokiaľ nie je tzv. v progresívnom režime (1080p), ale len v prekladanom (1080i), bude výsledok horší, ako HD video, ktoré býva v základe v progresívnom režime (720p). Druhým problémom Full HD videa je jeho náročnosť na priestor na karte a následne v počítači na ďalšie spracovanie. Keď už o pamäti, majte na tej svojej fakt, že kompakty majú minimálnu zabudovanú pamäť a budete potrebovať dokúpiť SD kartu. Zabudnite na lacné SD karty za pár eur a radšej investujte o pár eur naviac do karty od renomovaného výrobcu s označením minimálne Class10, príp. 100x a viac. Prečo? To by bolo na dlho, jednoducho mi verte.

 Olympus Stylus TG-2

Batéria

Všetky vychytávky a vymoženosti súčasných fotoaparátov majú jeden neduh – vyššiu náročnosť na spotrebu energie. K tomu by mala pomôcť batéria, ktorá však často býva výrazne poddimenzovaná. Ak nájdete vysnívaný kompakt s batériou s kapacitou pod 800 mAh, rovno si k nemu dokúpte náhradnú. 900 mAh a viac je optimum. Práve v tomto prípade platí, že čím vyššie, tým lepšie, ale akosi sa s týmto už výrobcovia nechvália. Ktovie prečo…:) A ešte jedna prosba na záver vzdelávacieho kútika – prečítajte si návod na používanie s kompaktom v ruke a skúšajte. Súčasné fotoaparáty vďaka množstvu vymožeností ponúkajú také množstvo funkcií, že bez návodu na ne prídete možno až po roku používania.

 Olympus STYLUS XZ-2 

Mimochodom, kompakty do 200 € (myslím aktuálne modely, nie rok a viac staré kúsky) svojimi výkonmi dosahujú kvality lepších fotomobilov, takže ak vlastníte dobrý fotomobil, lacný kompakt je pre vás zbytočný. Ak ale nevlastníte fotomobil, na občasné fotenie vám postačia aj tieto lacnejšie kúsky. Profi kompakty sa neoplatí rozoberať, najnáročnejší si v nich určite to svoje nájdu. Takže čo si teda vybrať? Tu je niekoľko zaujímavých kúskov:

 

Canon PowerShot S110

Jednoznačne najlepší pomer cena/výkon od tohto výrobcu v cenovej kategórii do 300 €. Hoci ide o minuloročný model, má stále čo ponúknuť nielen po obrazovej stránke. Ide hlavne o veľký 1/1,7” snímač s citlivos5ou do ISO 12 800 a pomerne svetelným objektívom f/2,0-f/5,9 pri 5x optickom zoome.

Článok: Nový PowerShot, či len oprášený minuloročný model?

269,00 € (priemer e-shopy)

 Canon PowerShot S110

Fujifilm FinePix HS35EXR

Síce najdrahší model z výberu, no vzhľadom na svoje zameranie – ultrazoom s veľkým telom a špičkovým objektívom za to stojí. Už model HS30EXR prekvapil veľkým snímačom 1/2” a výborným objektívom Fujinon s 30x zoomom. Model HS35EXR je ešte o čosi lepší. Zamrzí jedine slabšie rozlíšenie displeja.

Produktová stránka

300,00 € (priemer e-shopy)

 Fujifilm FinePix HS35EXR

Nikon COOLPIX S9500

Nástupca minuloročného modelu S9300 získal nielen menšie telo, ale i snímač, hoci s až 18 Mpx rozlíšením, ale zas 22x optickým zoomom. Výborným krokom Nikonu je použitie OLED displeja namiesto klasického TFT.

Produktová stránka

249,00 € (priemer e-shopy)

 Nikon COOLPIX S9500

Olympus STYLUS XZ-2

Ak preferujete kvalitu pred kvantitou (zoom), tak sa poobzerajte po tomto kúsku z Japonska. Špičkový svetelný objektív (f/1,8-f/2,5), kvalitné spracovanie, výborný CMOS snímač a množstvo vychytávok z tohto modelu robia ideálneho kandidáta nielen pre skúsenejších amatérov.

Článok: Olympus STYLUS XZ-2: Takmer dokonalý kompakt?

299,00 € (priemer e-shopy)

 Olympus STYLUS XZ-2

Panasonic Lumix DMC-TZ40

Azda najlepší kompakt s poriadnym zoomom, ideálny nielen na dovolenky, ale na každú príležitosť. Najnovšie hardvérové prvky v pevnom tele s Wi-Fi a NFC, jemným VGA displejom či krásnym Full HD videom si pozornosť určite zaslúžia.

Článok: Panasonic LUMIX DMC-TZ40 ponúkne Wi-Fi, NFC a kvalitný hardvér

299,00 € (priemer e-shopy)

 Panasonic Lumix DMC-TZ40

Pentax Optio WG-3

Pentax nepatrí medzi masovky, no ak hľadáte drsný kompakt na extrémne situácie, okrem Olympusu TG-2 odporúčame aj tento nezvyčajný model. Zaujme (buď pozitívne, alebo negatívne) azda každého, prekvapí svetelným objektívom (f/2,0-f/4,9)), ale aj šiestimi LED diódami okolo objektívu pre osvetlenie makro záberov či Full HD videí.

Článok: Pentax WG-3 GPS: najodolnejší kompakt výrobcu prichádza s f/2,0 optikou

249,00 € (priemer e-shopy)

 Pentax Optio WG-3

Samsung EX2F

Lahôdka z minulého roka klesla tak výrazne na cene, že od tohto výrobcu nie je o čom diskutovať. Určite najlepší kompakt od Samsungu za posledné obdobie si vás získa extréme svetelným objektívom (f1,4), mohutným telom, množstvom manuálnych prvkov, Wi-Fi konektivitou a nezvyčajným dizajnom.

Článok: Samsung EX2F: profi kompakt s objektívom f/1,4 a Wi-Fi

279,00 € (priemer e-shopy)

 Samsung EX2F

Sony Cyber-Shot DSC-WX300

Pomerne drahý výrobca Sony má v kategórii do 300 € celkom dosť modelov, no ak si priplatíte, získate ešte čosi najviac. Najzaujímavejším modelom s cenou pod hranicu 300 € je však model WX300, ktorý ponúka skôr klasiku – 18 Mpx rozlíšenie, 20x zoom, priemerný displej či Full HD video. Zaujme však malými rozmermi a hmotnosťou.

Produktová stránka

269,00 € (priemer e-shopy)

 Sony Cyber-Shot DSC-WX300

 

Foto: Canon, Fujifilm, Nikon, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sony

Komentáre k článku