ČO pod stromček? High-end smartfóny a phablety do 500 €

Vianoce sa nezaržateľne blížia. Okrem mnohého iného to znamená aj jeden drobný fakt, že náš predvianočný seriál tém ČO pod stromček vrcholí prehľadmi prístrojov najvyšších a najdrahších kategórií. Dnes to bude „semifinálová“ trieda smartfónov do 500 €.

ČO pod stromček? Kompakt do 400 €, ale nájde sa aj lacnejší!

Čo pod stromček? Smartfón do 150 € dokáže divy
ČO pod stromček? Výkonný tablet do 450 €, ale aj za 200
ČO pod stromček? Príjemný notebook zoženiete pod 500 €
Čo pod stromček? Smartfón do 300 € obdarovaného nadchne
ČO pod stromček? Do 1 000 € zoženiete Ultra HD televízor alebo 58“ obra
ČO pod stromček? Android aj iný smartfón alebo phablet do 500 € (pred rokom)

Sony

Keď pomer cena/výkon začína klesať

V rozpätí 300 až 500 € môžeme hovoriť o strednej až vyššej strednej triede. Čím vyššie s cenou idete, tým nachádzate na prístrojoch viac vlastností, ktoré využije čoraz menšie množstvo používateľov. Môžeme povedať, že smartfón za 300 € má všetko dôležité na výbornej úrovni (na základnej to má aj model za 200 či dokonca 150 €), vyššie sa už iba pridávajú drobné vylepšenia alebo sa zintenzívňujú niektoré vlastnosti. Preto je jasné, že vyššia stredná trieda (a najvyššia už vôbec) neponúka taký vysoký pomer cena/výkon ako stredná. Displeje tu väčšinou presahujú 5 palcov, pre niekoho môže byť zaujímavá kategória 6“ a ešte väčších phabletov, ktoré za cenu menej pohodlného telefonovania a hraničného nosenia vo vrecku ponúknu výhody malého tabletu neustále poruke. Displeje bývajú kvalitnejšie, Samsung sa pýši AMOLED panelmi, HTC má Super LCD2, Sony Triluminos a ostatní v podstate vylepšujú IPS technológiu. Rozlíšenie je práve tou vecou, ktorej zlepšovanie nepocíti takmer nikto. Full HD, ktoré je v tejto kategórii štandardom, je už veľmi ďaleko za hranicou schopností ľudského oka. QHD displeje, za ktorými sa vybrali niektorí výrobcovia, sú nesprávnou cestou.

HTC

S výkonom je to podobné, akurát tu hranica nie je objektívne daná nastálo, ale pomaly sa posúva vyššie kvôli mierne rastúcim požiadavkám softvéru – najmä keď ide o menej dokonalé aplikácie plytvajúce výkonom. V každom prípade už v tejto triede hovoríme o niečom veľmi blízkom špičke, vyššie hodnoty sú skôr o machrovaní a prípadne veľmi veľkej rezerve do budúcnosti. Aj kombinácia 1,5 GB RAM a staršieho procesora Snapdragon 600 by bola veľmi výkonná, všetko rýchlejšie už je brutalita. Opäť upozorňujeme na absenciu pamäťových kariet na niektorých smartfónoch. Často výrobcovia zanedbajú aj batériu, pod 3 000 by klesnúť určite nemala, ale stáva sa. 3 500 mAh je dobrá hodnota, pre veľké phablety 4 000 mAh. Ohromiť vás však môžu výsledky vstavaných fotoaparátov, ktoré sú vo väčšine prípadov schopné konkurovať kompaktom, najmä keď najlepšie fotomobily naozaj majú senzory z kompaktov. Potom ešte samozrejme chýba optika, xenónový blesk a najmä zoom, tieto komponenty má všetky iba Samsung Galaxy K Zoom, aj to za cenu hrubého a ťažkého tela. Okrem veľkosti senzora je dôležitá najmä optická stabilizácia, rozlíšenie a softvérové inovácie rozhodujú o kvalite až po nich.

Nižšie už tradične uvádzame niekoľko zaujímavých kúskov, ceny čerpáme zo spoľahlivých e-shopov.

Apple iPhone 5C 16 GB

Prémiový výrobca má problém niečo ponúknuť dokonca aj v kategórii do 500 €. Pokiaľ iOS chce obdarovaný silou-mocou, dá sa zohnať starší plastový iPhone 5C s dvojjadrovým procesorom, 4“ jemným displejom a 8 Mpx fotoaparátom. Ale je to kompromis.

Apple iPhone 5c

Recenzia

429,00 €

HTC One Max

Starší 5,9“ Full HD phablet od HTC má predovšetkým perfektné predné stereo reproduktory BoomSound, pomerne výkonný Snapdragon 600, 2 GB RAM, čítačku odtlačkov prstov či špeciálny 4 Mpx fotoaparát UltraPixel.

HTC One Max

Prvé dojmy

370,00 €

Huawei Ascend Mate7

6“ hliníkový phablet s Full HD rozlíšením, osemjadrovým procesorom z vlastnej stajne, 13 Mpx fotoaparátom a softvérovou nadstavbou výrobcu, ktorá obsahuje množstvo šikovných funkcií pre nadšencov. Takisto má čítačku odtlačkov prstov, dokonca takmer na rovnakom mieste.

Huawei Ascend Mate 7

Recenzia

414,00 €

Lenovo Vibe Z2 Pro

Špičkový phablet čínskeho výrobcu má 6“ IPS displej so zbytočne vysokým QHD rozlíšením, výkonný Snapdragon 801, 3 GB RAM, 32 GB úložisko a nadpriemerný 16 Mpx fotoaparát. Nebyť plytvania pixelmi displeja, mohla 4 000 mAh batéria prekvapiť ešte viac.

Lenovo Vibe Z2 Pro

Recenzia

499,00 €

LG G3 16 GB

Aktuálna vlajková loď od LG tiež plytvá QHD rozlíšením, ktoré kreslí na 5,5“ displeji. Procesor je špičkový Snapdragon 801, RAM-ka má buď 2 GB a rozšíriteľné úložisko 16 GB, alebo v drahšom variante 3 GB a úložisko 32 GB. 13 Mpx fotoaparát dostal šikovný laserový autofókus a účinnú optickú stabilizáciu. 3 000 mAh batéria mohla byť silnejšia.

LG G3

Recenzia

366,00 €

Nokia Lumia 930

5“ Full HD OLED displej, Snapdragon 800, 2 GB RAM-ka a najmä veľký 20 Mpx PureView fotoaparát s optickou stabilizáciou robia z Lumie 930 jedného z lídrov medzi Windows Phone 8.1 prístrojmi.

Nokia Lumia 930

Článok

390,00 €

Samsung Galaxy Note 3

Nový Note 4 síce priniesol zaujímavé novinky, no zväčša iba posunul o kúsok ďalej parametre ešte stále špičkového Galaxy Note 3. Staršia generácia je určite omnoho výhodnejšia. Má 5,7“ Super AMOLED Full HD displej, Snapdragon 800, 3 GB RAM, 13 Mpx foťák s Ultra HD aj 60fps Full HD videom a 3 200 mAh batériou. Nechýbajú známe produktívne inovácie na čele s perom S Pen. Pozrite sa aj na aktuálne najlepší fotomobil – hybrid smartfónu a kompaktu s optickm zoomom, Galaxy K Zoom za dobrú cenu.

Samsung Galaxy Note 3

Prvé dojmy

449,00 €

Sony Xperia Z2

Vlajková loď Sony minulej generácie sa dočkala vcelku solídnej zľavy. Má 5,2“ Full HD displej, Snapdragon 801, 3 GB RAM, špičkový 20,7 Mpx fotoaparát s Ultra HD videom a primeranú 3 200 mAh batériu. Navyše je vodeodolná.

Sony Xperia Z2

Článok

366,00 €

Foto: Archív TECHBOX, výrobcovia (Apple, HTC, Huawei, Lenovo, LG, Nokia, Samsung, Sony)

Komentáre k článku